Ганне Северінсен

Генеральна прокуратура жадає крові?

31 Січня 2013
Там, де ллють помиї, навряд чи хто залишиться чистим. Схоже, саме таку тактику обрали Пшонка й Кузьмін у новому, 2013 році у відповідь на міжнародну критику вибіркового правосуддя та ув’язнення політиків, насамперед Юлії Тимошенко.

Поза сумнівом, у Донецьку та області чимало нерозкритих убивств. Деякі з них «висять» уже 16 ро­­ків. То чом би не звинуватити в одному з цих злочинів лідера опозиції? Та ще й не заявити про наявність доказів, не пояснюючи нікому, про які саме докази йдеться. А ось про презумпцію невин­ності в Генпрокуратурі не згадують.

Усе це наводить на думку про сталінські часи, коли за вбивством ішли звинувачення, – і все заради знищення кожного, в кому режим убачав свого ворога.

Міжнародні кола деда­­лі більше дивує те, що Генпрокуратура, заплющуючи очі на збагачення клептократичного оточення «Сім’ї», тобто клану біля керма, натомість і продовжує стару вендету, і порушує нові справи не ли­­ше проти Тимошенко, а й проти її найближчого оточення.

«Нові справи проти опозиційних депутатів Сергія Власенка та Григорія Немирі шкодять відносинам між Україною та Європейським Союзом». Це сказав спеціальний представник Європарламенту Александр Квасневський на

ІХ українському ланчі в Давосі, організованому Фондом Віктора Пінчука. «Ми повинні виправити ці політичні помилки, вони непотрібні. Більшості всього цього можна легко уникнути, якщо обрати найкращу стратегію – асоціацію з ЄС», – наголосив він.

Усе це наводить на думку про сталінські часи, коли за вбивством ішли звинувачення, – і все заради знищення кожного, в кому режим убачав свого ворога

І це правда. Угода про асоціацію лише чекає моменту, коли Україна нарешті почне виконувати власні обіцянки й поводитися як держава верховенства права.

Григорія Немирю, якого раніше оштрафували, але якому не дали змоги сплатити штраф, минулого тижня фактично затримали майже на годину під час проходження паспортного конт­­ролю. Паспорт було вилучено, а його самого попросили зачекати. Приблизно за півгодини прибули представники прокуратури й перед об’єк­­тивом відеокамери вручили Немирі як свідкові повістку на допит.

Сергія Власенка залякують справами, що стосуються цивільних спорів із колишньою дружиною. 24 січня його не випустили за межі України, тож депутат не відвідав засідання ПАРЄ у Страсбурзі. Було сказано, що є рішення суду, яке забороняє йому виїзд з України, доки він не сплатить присудженої суми у справі розподілу майна після розлучення. Це порушення недоторканності. У Законі «Про статус народного депутата» чітко сказано, що арешт, затримання члена Верховної Ради або пред’явлення йому звинувачень може бути здійснено тільки за її згодою. Водночас нардеп заявляє, що «борг» уже сплатив.

Було зламано електронну поштову скриньку Євгенії Тимошенко й фальсифіковано кореспонденцію. Зокрема, сфальшовано рахунок із берлінської клініки, де проходила лікування її мати. Мета – створити видимість корупційного діяння, тоді як насправді курс терапії надавали на добровільних засадах із покриттям лише безпосередніх витрат на дорогу.

Схоже, що хакерство тепер стало методом розправи і з критично настроєними журналістами: в Сергія Лещенка та Мустафи Найєма («Українська правда») теж зламали пошту й підробили електронні листи, щоб їх підставити.

Торік Україна знов урочисто пообіцяла ПАРЄ провести реформу Генеральної прокуратури. Деякі новації до законодавства було внесено. Але поведінка й методи роботи, схоже, змінились у зворотний бік. Рада Європи тим часом продовжує сізіфову працю, вдаючись до чергових спроб вплинути на офіційний Київ. Але поки що Верховенство Права так і залишається жертвою.