Сергій Грабовський

У Шустера – Бузина, в опозиції – розпач

13 Квітня 2013
Телевізійний вечір Дня космонавтики завершився масштабним скандалом на улюбленому ток-шоу політиків, пенсіонерів і міліціонерів – «Шустер LIVE». Під час ефіру Олесь Бузина, який називає себе «письменником», а тут виступав в якості експерта, заявив, що народний депутат Олег Ляшко «вбив свою дружину у декларації».

Ляшко відповів на це дуже різко, а згодом вийшов зі студії і повернувся зі своєю дружиною. Присутні депутати від опозиції накинулися спершу на Ляшка, потім на Шустера, звинуватили його в «постановці» і залишили студію. Пішли геть і майже всі інші учасники ток-шоу, включно з міністром освіти і науки Дмитром Табачником. Урешті-решт у київській студії залишилася гідна компанія: сам Шустер, Бузина, нардеп від Партії регіонів Володимир Олійник та політолог Вадим Карасьов.

Скандал? Скандал. Невірно повів себе Олег Ляшко? Невірно. Було цим його вчинком зірване обговорення серйозних проблем? Ні, не було. Бо такого обговорення все одно провести не вдалося б – адже у студії, як отой «рояль у кущах», сидів експерт з усіх питань Олесь Бузина. Той самий Бузина, про якого пару років тому заступник гендиректора Національної телекомпанії України Валід Арфуш (персонаж теж специфічний, але не дурень) заявив: «Коли будь-який телеканал запрошує Олеся Бузину, він заздалегідь має бути свідомим того, що ймовірність провокацій або бійок дуже висока – 99%».

І якби Ляшко не зреагував достатньо бурхливо на слова, що він «убив свою дружину» (закінчення речення «в декларації» було чути погано, я сам його не розібрав, перебуваючи біля телевізора), то сталося б щось інше. Цікаво, як би експансивна Олександра Кужель відреагувала, якби Бузина почав нагадувати їй її ж не надто обережні слова п’ятнадцятирічної давнини про особисте життя з інтерв’ю в одній бульварній газетці? Чи які слова вжив би Сергій Пашинський, якби Бузина почав на всю країну цитувати вислови на його адресу авторства екс-дружини екс-нардепа (і друга Пашинського) Власенка?

Боюся, що справа тут могла дійти й до фізичних методів упливу. І прости-прощавай заявлені серйозні питання та проблеми…

Але з якогось дива політики-опозиціонери всю свою неприязнь спрямовують на Олега Ляшка й анітрохи не відчувають незручності в тому, щоби сидіти поруч з Олесем Бузиною і вислуховувати його «велемудрі» коментарі, в яких невігластво, хамство та українофобія сплелися в один тугий вузол. А тим часом різниця між вельми екстравагантним Ляшком і Бузиною принципова: скажіть-но, десь в Австрії навіть за нинішнього панування толерантності та політкоректності хтось із серйозних політиків дозволив би собі участь у шоу, де експерт доводив би, що німці й австрійці – одна нація? Або в Ірландії (переважно англомовній) – де експерт би топтався по ірландській мові?

І взагалі – це тільки в Україні пійманих на плагіаті персонажів роблять академіками, депутатами, міністрами та експертами на телешоу. А головні інвективи проти Тараса Шевченка Бузина у своїх статтях та книгах, як давно показав Іван Дзюба, «творчо запозичив» із київської чорносотенної у той самий час й українофобської, й антисемітської) преси початку ХХ століття…

Агов, ревнителі української свободи, ви згідні, що ваші ідеї оцінюватиме персонаж, який «компетентно» писав: «Идея не то что независимой, а просто хоть какой-то Украины была чисто интеллигентской штучкой узкого круга избранных политиков»? Політики-русофіли, чи ви віддаєте себе в руки «експерта», який начертав: «В стороне стоял и злобно жрал мороженое поручик Лермонтов»? Агов, жінки-депутатки, ви згідні зі словами Бузини на одному з попередніх ток-шоу: «Власть женщины находится у неё между ног. Над мужчинами. И если она этой властью не умеет пользоваться, то какую квоту... Ничего не получится…Тоже между ног власть над женщинами. У меня такая штука между ног вообще, что они молятся на неё»? Ви вважаєте такого «експерта» нормальним і прийнятним для серйозних діалогів? Тоді пробачте, рівень Бузини – це і ваш власний рівень.

Читайте також:З ким дискутувати на українських ток-шоу

Я розумію, що нардеп Олійник і політолог Карасьов, залюбки бесідуючи з Бузиною на високоінтелектуальні теми, цим тільки зайвий раз підтвердили свій рівень моральності. Але ж… 2011 року тодішній гендиректор ТВі Микола Княжицький назвав Олеся Бузину талановитою людиною і не відкинув можливості його участі в програмах каналу. А 12 квітня народний депутат Княжицький пішов зі студії «Шустер LIVE» чи то на знак протесту проти «заморочок» ведучого Шустера, чи то на знак солідарності з талановитим Бузиною, якого, бач, образив «радикальний» Ляшко…

Сумно, одначе. Так само було сумно й тоді, коли деякі знані українські інтелектуали у програмі Євгенія Кисельова «Велика політика» за «круглим столом» жваво обговорювали літературні проблеми з цим же Бузиною та з визначним знавцем світової культури нардепом Вадимом Колєсніченком. Чи треба дивуватися, що після таких шоу серед так званого «посполитого люду» починаються розмови, що в нас відсутні моральні авторитети?

Немає «Великої політики». Але політика цілеспрямованого «опускання» українських опозиціонерів та інтелектуалів до рівня Бузини на «Інтері» (і не лише на ньому) живе та процвітає. Це було б неможливим, якби опозиційні політики й незалежні експерти тричі думали перед тим, які сідати поруч з персонажем, якого в цивілізованій країні до телебачення не підпустили б узагалі. Та якщо ви вже вирішили дискутувати за його участю – то хоча б належним чином готуйтеся до відсічі неминучому хамству та провокаціям!

Бо ж хто піде на барикади за такою опозицією, яка не спроможна вкоськати навіть якогось там Бузину…