Український тиждень № 51 (268)

Зміст номеру

Янукович розтягнувся у зовнішньополітичному шпагаті

Запланований на 18 грудня візит Януковича до Москви, під час якого він мав приєднатися до «частини угоди про Митний союз», не відбувся. Наразі відкладений на невизначений термін. Ризик його зриву був від початку надто високим.

Олександр Крамар

Підписувати чи не підписувати

Грудневі дебати в Європарламенті щодо ситуації в Україні засвідчили, що Брюссель прагне асоціації з Києвом, але не певен, чи поділяє той європейські цінності

Богдан Цюпин

Позиція без позиції : Як Україна стала заручницею громадянської війни в Сирії

За два місяці, відколи один із підрозділів Вільної сирійської армії захопив громадянку України Анхар Кочеєву, котра працювала перекладачем для російських ЗМІ, у дискусіях з приводу її визволення з’явилися десятки версій. Перевірити принаймні одну з них украй важко. За складними коментарями, недомовками, розмовами про геополітику легко не помітити деталей.

Наталя Гуменюк

Чи вбереже ВО «Свобода» власну свободу?

Перші дні перебування депутатської фракції ВО «Свобода» у Верховній Раді внесли певне пожвавлення в те застійне псевдопарламентське болото, що вже три роки демонструє абсолютну неспроможність бути нормальним законодавчим органом.

Ігор Лосєв

"По просьбам трудящіхся" - референдум як інструмент зміцнення режиму Януковича

Режим готується провести через референдум конституційні зміни, які розширять можливості для репресій проти політичних опонентів і забезпечать тривалий імунітет їхньому ініціатору

Андрій Скумін

Екс-голова ФДМУ Олександр Бондар: «За наступні два роки буде продано все»

Олександр Бондар близько 20 років пропрацював у сфері приватизації: спочатку на керівних посадах у Фонді держмайна України, зокрема і його керівником у 1997–2003 роках, а після обрання народним депутатом – у профільному комітеті Верховної Ради упродовж двох скликань.

Мілан Лєліч

І знову гра. В Україні відроджується заборонений бізнес

Гральний бізнес пролобіював закон, що дозволив відродження цієї галузі під виглядом державних лотерей

Богдан Буткевич

Генсек ЮНЕСКО Іріна Бокова: «Україна має встановити мораторій на забудови біля Софії та Лаври»

Скандальні забудови поблизу Св. Софії та Києво-Печерської лаври, а також в історичному центрі Львова, що тривають усупереч вимогам ЮНЕСКО та рішенням вітчизняних судів, давно вже є предметом протистояння між забудовниками й світовим експертним середовищем.

Алла Лазарева

Віктор Єрофєєв: «Владімір Путін втратив статус «улюбленого царя»

Віктор Єрофєєв – це чи не останній із могікан Росії, по-європейському високоосвіченої та вільної. Один з активних авторів московського самвидаву часів брєжнєвського застою, письменник, який до сьогодні іронізує і критикує лад імперської Росії в різних її іпостасях – від сталінського до сучасного путінського.

Ганна Трегуб

Москвостан. Таджицькі гастарбайтери як носії історичної помсти

У Москві нещодавно з’явився новий герой – двірник-таджик. Його вчинок обговорювали в інтернеті більше, ніж хворобу путінського хребта.

Катерина Барабаш

Екстремізм на марші. Ісламісти зміцнюють свою владу на Близькому Сході

Поки триває боротьба за владу в Єгипті, помірковані арабські лідери застерігають Захід, що конфлікт у Сирії та повстання Арабської весни дали ісламістським екстремістам безпрецедентну нагоду захопити й зміцнити владу на всьому Близькому Сході.

Майкл Бініон

Атрибути національної культури. Міністр культури Естонії Рейн Ланґ про культурне підприємництво як найдинамічніший сектор естонської економіки

Естонія відома не лише своїми інноваціями у сфері електронного врядування, а й значними успіхами у зміні пострадянської культури на повноцінну національну європейського рівня.

Олександр Пагіря

Судний день. Християнська цивілізація пережила не один спалах апокаліптичних очікувань

Християнство від самого початку було запрограмоване на очікування близького кінця світу. Про його можливість говорило Святе Письмо: зокрема, «Книга пророка Даниїла», «Послання св. апостола Павла» та «Об’явлення св. Івана Богослова» («Апокаліпсис»).

Олександр Пагіря

Кінець світу-2012: паніка у розпалі, хоч апокаліпсис знову відкладається

Апокаліптичні настрої, схильність вбачати у збігу дат та цифрах ознаки грядущої катастрофи періодично навідуються до розміреного життя сучасного людства, яке за останні 12 років кінця світу очікувало аж тричі: 2000-го, 2008-го і 2011-го.

Ганна Трегуб

Жорстка арифметика. Як будуються ієрархії на ринку інтелектуальної літератури

Наприкінці року годиться підбивати літературні підсумки, надто тому, що цей час збігається з врученням основних книжкових премій, як національних, так і міжнародних.

Роман Горбик

За стокгольмським рахунком

Навряд чи якась інша відзнака більше уособлює оціночні інституції в літературі, ніж повсякчас критикована і, попри те, завжди авторитетна Нобелівська премія. Тижню вдалося поспілкуватися з Петером Енґлундом, секретарем Шведської академії, яка й присуджує нагороду.

Двоє в човні включно із тигром

Режисер Енґ Лі про історію дорослішання і нову естетичну форму в кінематографі

Елейн Ліпворт

«Православні поляки»

Підляшшя – місце, де почути українську й білоруську говірки можна частіше, ніж польську мову

Валентин Гайдай

Думки біля паркану

З інтервалом у кілька днів я спілкувався з двома близькими друзями, колишніми киянами. Обидва поїхали з України досить давно: один — до Нью-Йорка, другий – до Москви. Друзі завжди друзі, зустріч завжди радість.

авторські колонки Юрій Макаров

«Свобода»: час викинути романтичні дурниці з партійної програми

Очевидно, далеко не всі, хто голосував на виборах за ВО «Свобода», знають якісь конкретні деталі партійної програми.

авторські колонки Сергій Грабовський

Чи будуть «тушки» у «Свободі»?

Колись чеський письменник-сатирик Ярослав Гашек вигадав, заснував і навіть виставив на вибори «Партію поміркованого прогресу в рамках законності».

авторські колонки Олена Білозерська

Бідні дітки

Так сталося, що й після п’ятдесяти я і далі працював на поліпшення демографічної ситуації в Україні. Тепер маю восьмирічного сина, з яким у нас радше дружні, аніж батьківські стосунки. Ще відтоді, коли він став ходити до садочка, я зауважив якусь дивну і тривожну тенденцію. Виховательки напихали дітей такими дубовими й далекими від справжньої поезії віршиками, що лише дивувався: і де вони це сміття підбирають?

авторські колонки Юрій Винничук

School shooting

Від Коломбіни (1999, штат Колорадо) до Ньютауна (2012, штат Коннектикут), включаючи Блексберг (2007, штат Вірджинія) та Ред-Лейк (2005, штат Міннесота), випадки стрілянини у школах (school shooting) є доволі незвичайними подіями. Однак всюди фігурує якесь сліпе вбивство. Ці випадки розділені в часі, тож їх не варто намагатися зрозуміти за допомогою статистичних даних чи певних кореляцій. Та увага до них завжди підвищена і висвітлюють їх як украй важливі в суспільному житті і такі, що вимагають найглибшої уваги соціальних студій.

авторські колонки Мішель В’євйорка

Президент, який привів Естонію у вільний світ

Спадщина Леннарта Мері як президента Естонії є чіткою антитезою марксистській догмі, що все вирішують безликі історичні сили, а окрема особа не відіграє в історії жодної важливої ролі.

авторські колонки Ерккі Баховскі