Український тиждень № 9 (329)

Зміст номеру

Туман перемоги. Що робити після втечі Януковича

Янукович утік. Його не видно ані на Печерських пагорбах, ані в «Межигір’ї». Де він ховається, невідомо. Знайдеться.

Роман Малко

Стоїмо. Війну не можна виграти наполовину

Не стріляють снайпери, призначено позачергові президентські вибори, оголосили в розшук Януковича, але ми знаємо: до перемоги ще далеко. Саме час подумати: а що ми вважатимемо перемогою? І коли зможемо сказати героям «Небесної сотні»: все було недарма, все сталося так, як ви хотіли?

Тиждень

Безсмертні

«Не бійтеся, ми безсмертні», – сказав хтось зі сцени Майдану тієї ночі. Ночі, яка в пам’яті тисяч українців назавжди залишиться розмитим шматком напівреальності, ніччю «з вівторка на четвер». А то й на суботу...

Валерія Бурлакова

Дмитро Ярош: Люстрація повинна бути всеосяжною

Лідер «Правого сектора» розповів Тижню про свою недавню зустріч з Януковичем, власні перспективи стати віце-прем’єром і трофейну зброю, якої нині багато в Україні

Роман Малко

Самоорганізація, скорбота і порядок

Тиждень відстежив події в перші години після звільнення урядового кварталу від силовиків та тітушків і пересвідчився: за ці три місяці українське суспільство суттєво подорослішало. Заміть логічних у таких випадках мародерства та грабунків українці заходилися чепурити постраждалу від вуличних боїв столицю. Не культивуючи ненависті та почуття помсти, люди прибирають, вшановують загиблих, дискутують і запобігають виявам агресії.

Богдан Буткевич

Мода на Україну

Поляки охоче і з запалом підтримали Майдан. Мені здається, що значно активніше, ніж Росія – антимайдани.

Земовіт Щерек

Погляд із футляра. Про таємну заздрість Росії до України

«Як же українці нас ненавидять!» – одна з улюблених тез росіянина. Уточнювальне запитання «звідки ви це взяли?» зазвичай веде або до розповіді про знайомого електрика із Львівської області, який, лагодячи дроти, кляв безруких москалів, або до щирого нерозуміння: «А що-о-о, ви хіба не бачите?».

Катерина Барабаш

Ендрю Вілсон: «Захід зреагував на узурпацію влади Януковичем неадекватно»

Старший експерт Європейської ради міжнародних відносин, професор Школи слов’янських та східноєвропейських досліджень Лондонського університету Ендрю Вілсон поділився з Тижнем міркуваннями про перспективи швидких реформ в Україні, про не­адекватну реакцію Заходу на узурпацію влади Януковичем та про відсутність верховенства права в Україні як за помаранчевої влади, так і нині.

Дмитро Потєхін

Українська революція: західний погляд, західний вплив, західний внесок

З одного боку, звісно, образливо. Не підтримали... Вичікували... Домовлялися... З другого – а чого ми хотіли? Сподівалися, що Європа негайно стане на бік Майдану, повірить в українське громадянське суспільство і дотисне тирана? По-перше, так справи в міжнародній політиці не робляться, по-друге, погодьмося, що єврочиновники мали всі підстави для скепсису.

Юрій Макаров

Крим: свято непослуху

Крим, який досі за подіями в Києві спостерігав дещо відсторонено, завирував. Мешканці півострова вийшли на площі з радикально протилежними лозунгами

Ленур Юнусов

Третій шанс. Як зміниться політичний ландшафт

Нинішній склад парламенту і сформований ним уряд об’єктивно нездатні кардинально перезавантажити країну. На часі дострокові вибори до рад усіх рівнів, у яких активну участь має взяти громадянське суспільство

Олександр Крамар

Політичний аспект олігархічної системи України

У численних публікаціях, у полеміці нерідко невиправдано ототожнюють багатство і надбагатство окремих осіб із їхньою належністю до олігархії. Справді, бідних олігархів не буває, але не кожна суперзаможна людина може бути зарахована до цієї категорії. Олігархом робить не величезний капітал як такий, а щось інше.

Ігор Лосєв

Олігархічні війни: примарна надія

Економічні зміни мають бути глибокими, або їх просто не буде

Юрій Радченко

Сірі кардинали

Як компанії намагаються впливати на владу

The Economist

Уроки Женеви

Доки Башар Асад вважатиме, що він виграє, дипломатія програватиме

The Economist

Тенге лихоманить

Обурення девальвацією – натяк на серйознішу хворобу

The Economist

Геть від Москви, назад у Європу!

Для Києва немає альтернативи рухові у бік цивілізованих країн, які базуються на ринковій економіці та національному принципі державного устрою

Леонід Залізняк

Джуліан Барнз: «Усамітнення дає відчуття відстані, висоти й фокуса»

Популярний письменник ділиться міркуваннями про неминучість вибору та химерність перемоги

Віра Кузнецова

Королі Карпат

Неподалік села з революційною назвою живуть рідкісні в Україні зубри

Олександр Сирцов

Якою має бути українська люстрація?

Ще в грудні минулого року я впевнено руйнувала надії на люстрацію як засіб очисщення України тих, хто їх мав.

авторські колонки Валентина Теличенко

Революція: епістемологічні шрами

Почну, мабуть, із зізнання. Я довго сумнівався у правдивості фрази Теодора Адорно, що після Аушвіца поезія неможлива. Думав, що ця теза занадто пафосна і гіперболізована, однак після трагічних подій у Києві збагнув її механіку.

авторські колонки Лесь Белей

У порівнянні

«Як добре без броніка...» – потягується друг дорогою до «Межигір’я». Його саморобний бронежилет із титановими пластинами важив близько 15 кг. Справді, добре скинути такий. Та й просто живим бути непогано. Ще кілька тижнів тому ми не звертали на це уваги, не вважали, що несмертельні кульові поранення можна вважати за щастя. Але все пізнається в порівнянні.

авторські колонки Валерія Бурлакова

Дякую полякам!

Я не знаю, як би склалися події, якби ми не мали стільки друзів серед простих поляків. Ні, я не хочу сказати, що інші не підтримували і не співпереживали – в усьому світі люди, які знають ціну людській гідності та свободі тримали кулаки і молилися за людей на Майдані. Можна укласти цілу антологію зі слів подяки – велику жовто-блакитну книгу міжнародної солідарності.

авторські колонки Андрій Бондар

Нокаут

Донбас нокаутований. Мабуть, саме так можна описати настрої, які зараз охопили тутешній народ. Цілковита розгубленість і шок. Панічні чутки про потяги з озброєними до зубів екстремістами із Західної України, що рухаються на Донецьк. Неначе читаєш «Білу гвардію» Булґакова.

авторські колонки Денис Казанський

Недоцільність Фаріон

Ця історія скінчилася швидко й загалом не варта була окремої розмови, аби не виявилася надто показовою в нинішній непростій ситуації з формуванням нового уряду. Тож треба розповісти її спочатку.

авторські колонки Андрій Кокотюха

Доля еліт у руках Майдану

Для всіх, хто не розучився думати, наразі закінчився лише перший тайм боротьби за Україну. І, поза сумнівом, найболючіше питання – як не наступити на ющенківські граблі.

авторські колонки Віктор Брехуненко