Український тиждень № 16 (336)

Зміст номеру

Не стріляйте в піаніста. Де межа критики влади і сприяння ворогу?

Схоже, вже ні в кого ані в Україні, ані у світі, крім головного московського дипломата Лаврова, немає сумнівів, що в нас бешкетують російські спецпризначенці. Диверсійні групи із сусідньої країни, за даними Антитерористичного центру при СБУ, налічують кількасот бійців, вони дуже доб­ре оснащені й треновані, але психологічно та інформаційно підготовлені абияк.

Самійло Ворс

Донбас. Передчуття війни

На Донеччині та Луганщині конфлікт відбувається між середнім класом і люмпенами

Богдан Буткевич

Ламберто Занньєр: «Україна має захищати себе. Вона не повинна бути жертвою конфлікту політик ЄС і Євразійського cоюзу»

Тиждень розмовляв із генеральним секретарем Організації з безпеки і співробітництва в Європі Ламберто Занньєром про те, як працюватиме її місія на виборах в Україні, як нинішні реалії змінюють роль міжнародних інституцій, зокрема і ОБСЄ, у світі й за яких умов їй доведеться переглядати свій нинішній інструментарій.

Анна Корбут

Астрід Торс: «Не вирішуйте питання меншин наспіх»

Верховний представник ОБСЄ із питань національних меншин Астрід Торс про те, які бачить проблеми кримських татар у теперішній ситуації, чи вважає українців у Криму національною меншиною та про те, що змінювати законодавство треба не поспішаючи.

Ольга Ворожбит

Лілія Шевцова: «Захід не готовий до серйозних санкцій»

«Старі форми життя, зокрема й політичні інститути... не просто не працюють. Вони вступили в конфлікт із новими інтересами й новою реальністю...

Анна Корбут

Курс гривні. Вгору чи вниз?

Курс гривні до долара б’є рекорди. Та чи надовго?

Любомир Шавалюк

Другий фронт. Як позбавити Путіна нафтодоларів

Приборкати реваншизм Путіна неможливо без позбавлення його нафтодоларів, однак для цього ЄС та Україні доведеться ризикнути

Олександр Крамар

Релігійна палітра України

Розкол в українському православ’ї знижує авторитет його офіційних інститутів серед віруючих і сприяє активізації альтернативних течій

Олесь Олексієнко

Єресі й секти – національний релігійний продукт

Чи справді Захід був джерелом девіантності для російського православ’я

Ігор Лосєв

Церква спального району

Життя церковного приходу у великому храмі й невеличкій церкві у віддаленому районі Києва дуже різниться. І справа тут не лише в кількості прихожан

Станіслав Козлюк

Олег Покальчук: «Побожність нинішніх багатіїв – давня злодійська традиція»

Соціопсихолог про «номенклатурну спадковість» та вписаних в ікони можновладців

Станіслав Козлюк

Священики УГКЦ в Криму: відчуття, що вже не вдома

Анексія Криму поставила під загрозу діяльність на півострові греко-католицьких церков

Вікторія Матола

На побачення з Богом: дату зустрічі змінити не можна?

Релігії мають чудернацькі взаємини з календарями. Вони запрошують людей до світу, який стоїть над будь-якими рамками часу, простору і скінченності. Воднораз віра часто дріб’язково одержима ідеєю точного встановлення конкретного моменту, коли відбулась або має відзначатися та чи та подія космічного масштабу. Промовистий приклад – супе­речки в християнстві із приводу дати Великодня.

The Economist

Комісари революції

Бійці невидимого фронту: підприємці в часи громадянського протистояння

The Economist

Ходорковскій: «проукраїнський» лібералізм із путінським обличчям

Після початку агресії РФ більша частина російського суспільства стала на бік Путіна, підтримуючи повзучу анексію Криму, а згодом і подібні спроби у Східній Україні. Втім, лишається частина лібералів, яка виступає за мирне вирішення конфлікту. Щоправда, і з ними не все гаразд

Станіслав Козлюк

Закони єврономіки

Німецька буква закону заважає раціональному кризовому менеджменту

The Economist

Єлизавета Милорадович та її «пігмаліонівський» витвір

Єлизавета не стомлювалася нагадувати закоханому в неї Григорієві Милорадовичу, що він «сын Украины, колысь свободной»

Володимир Панченко

Книжки про минуле

Книжковий ринок у країні пожвавлюється двічі на рік: перед Форумом видавців у Львові та перед «Книжковим Арсеналом» у Києві.

Ірина Троскот

Талант, помножений на емоційність

Катерина Ладиженська: «Врубєль насправді дуже багатьом був незрозумілий. Мабуть, у геніїв завжди так»

Ганна Трегуб

Від Сяну до Свіни (Свіноуйсьце)

Від редакції: «Асиметрична симетрія» – це проект, який ставить собі за мету дослідити сучасні українсько-польські відносини. Що думають поляки й українці одні про одних? Наскільки глибокі стереотипи та історичні рани? Як живуть діаспори? Щоб знайти відповіді на ці запитання, Лесь Белей і Лукаш Сатурчак мандрують Україною та Польщею і роблять репортажі. Тиждень стежить за проектом і публікує уривки їхніх досліджень, які мають вийти окремою книжкою.

Лесь Белей

Там, де Мордор (Свердловськ)

І знову я в поїзді зі Львова. Уранці – Київ і ненадовго на Майдан. І знову потяг. І п’ятнадцять годин. На край України. На її східну межу, на її найменш українську частину, її радянський острівець, на цю Росію, якщо чесно.

Лукаш Сатурчак

Lexus IS 250. Краса швидкості

Ідеалам, які здаються недосяжними серед людей, властиво утілюватись у техніці. Lexus IS 250 доводить справедливість цього судження

Дмитро Крапивенко

Надія

Помирати страшно. Особливо коли ти знаєш, що помреш. Я жодного разу не пробував, не було такої нагоди, і навіть найстрашніші дні Майдану провів на дивані. Ну гаразд, не на дивані, а в ліжку з температурою, все одно кулі біля скронь не свистіли.

авторські колонки Юрій Макаров

Великдень перемоги

Коли саме пекло сходить на землю, твій світ зруйновано, мрії розсипалися, дні сповнені безнадії і навіть сам Бог, здається, втомився рятувати свої творіння, вчадівши від трупного смороду, треба все одно жити і йти вперед. Навіть коли ноги грузнуть у просякнуту кров’ю землю і кожен крок рівнозначний подвигу. Не зупиняючись і не відчаюючись іти, щоб жити. Бо обов’язково прийде інший день, який усе змінить. Так повелося з правіку, коли смерть подолали смертю і настав Великдень. Великий день перемоги.

авторські колонки Роман Малко

Звичайний фашизм

Історичний документальний фільм радянського режисера Міхаіла Ромма «Звичайний фашизм» вийшов на екрани ще 1965 року, але досі залишається головним і неперевершеним посібником на тему зміцнення нацистського ладу в Німеччині. Однак стрічка, здається, мала донести ще й неоднозначний меседж, непомітний для пересічних глядачів.

авторські колонки Леонідас Донскіс

Путін проти Росії

На відміну від українського народу, громадяни західних країн не стоять у першій лаві конфлікту з режимом Путіна, проте формують наступні. Це перше, що повинні зрозуміти жителі Заходу, коли вони хочуть мати політику, яка не була б суто вербальною, політику, здатну досягти успіху.

авторські колонки Філіпп де Лара

Телебачення для них

Мабуть, це станеться тоді, коли воно мовитиме не лише для суспільства, силкуючись уявити, яким те є насправді через стрічку новин у Facebook, а й про суспільство, завдавши собі клопоту познайомитись із ним ближче. Бо це ще питання, в кого недостатньо широкий світогляд.

авторські колонки Славка Куцай