Український тиждень № 52 (372)

Зміст номеру

За новим календарем

Кожна революція запроваджує нове літочислення. Пам’ятаєте французьке: брюмер – фример – нівоз – плювіоз, другий рік Республіки (замість 1793/94)? Ну або відносно недавній перехід більшовиків на «новий стиль».

Дмитро Крапивенко

Оксана Сироїд: «Ми забули, що таке парламент і чим він має займатися»

Віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд розповіла Тижню про проблеми нового парламенту, публічність законодавчого процесу і терміни люстрації в суддівському корпусі.

Станіслав Козлюк

Микола Величкович: «Частково ми зламали систему МВС, але потрібно ще змінити структуру»

Екс-заступник міністра внутрі­­­шніх справ розповів Тижню про труднощі реформування правоохоронної системи, надії на грузинський досвід, чистки в МВС, якісну зміну парламенту і про те, чим загрожуватимуть спроби підкупу депутатів їх ініціаторам.

Роман Малко

Лише молоді офіцери радикально змінять Збройні сили України

Вітчизняний політичний бомонд, а вслід за ним і громадськість багато років не звертали уваги на ситуацію в Збройних силах України. Навіть Віктор Янукович вважав, що має армію.

Ярослав Тинченко

2015-й: що ми напишемо на прапорі перемоги?

Унікальність сьогоднішньої ситуації для українського народу полягає в тому, що вперше за останні кілька століть ми не стоїмо перед необхідністю завойовувати свою свободу.

Валерій Примост

Чи можна громадян України згуртувати в політичну націю?

Як соціально-економічні реформи є запорукою формування українського громадянського суспільства, так інтегрування українських росіян, російськомовних українців та інших громад у національний державотворчий процес є запорукою формування української політичної нації.

Станіслав Кульчицький

Партія мислячого класу

Погляд у майбутнє крізь минулий рік

Михайло Басараб

На шляху до повного розриву

За збереження наявних тенденцій у двосторонній торгівлі до початку 2016 року Україна буде готова пережити навіть повномасштабну російську торговельну блокаду

Олександр Крамар

Бюджетний консерватизм

Кабмін підготував проект бюджету на 2015 рік. Прориву не буде: стара система поглинула маленькі паростки змін

Любомир Шавалюк

Інформаційне сміття

Як не заплутатись у мережах фейків і штучно створеної паніки

Денис Казанський

Антон Цайлінґер: «Наука не може бути мотивована застосуванням винаходу в майбутньому»

Тиждень поспілкувався з президентом Австрійської академії наук Антоном Цайлінґером про розвиток і джерела фінансування науки в Австрії та роль Академії наук у цьому процесі.

Ольга Ворожбит

Із минулого в майбутнє

У світовій економіці 2015 року буде відчутно тривожне відлуння кінця 1990-х

The Economist

Спершу свідомість, потім зброя

Серед багатьох смислів української дійсності, які з пронизливою відвертістю оголила чергова російсько-українська війна, на чільному місці, як не дивно після 20 років незалежної України, постала проблема національної ідеології та державницького фундаменту історичної пам’яті

Віктор Брехуненко

Зимова сплячка Європи

Рік, що минає, запам’ята­ється світові Украї­ною. Майдан не тільки повернув її історію, прогнавши бездарних і злодійкуватих керманичів, а й зняв чимало запитань, що гуляли світовим простором. Так, нарешті з’ясувалося, who is mister Putin, а інтерес до українського кінематографа у світі злетів надзвичайно.

Катерина Барабаш

Реформи для України

2014-й був для України жахливим роком. Але це був і рік надії. Постала нова нація громадян, свідомих своєї влади й прав. Часи криз – це унікальна нагода для глибинних, швидких і незворотних перетворень у політиці та економіці.

авторські колонки Ян Томбінський

Західна громадська думка напередодні війни

Росія розгорнула гігантську пропагандистську війну, яка цілком здатна позбавити духу. Західні засоби масової інформації немов залякані й рідко наважуються стверджувати про її військову присутність на Сході України.

авторські колонки Філіпп де Лара

Воювати, щоб перемогти

Цей Новий рік багато моїх друзів зустрічатиме в шанцях і, ймовірно, під обстрілом, феєрверки «Градами» терористи, швидше за все, забезпечать. Дехто поставить собі ялинку і, можливо, навіть їстиме святкове олів’є. Там, на краю землі, він смакуватиме особливо. Горілки, певне, не питимуть і шампанського також. Ну хіба що краплю з нагоди свята.

авторські колонки Роман Малко

Питома вага

Як твердять соціологи, для того щоб зміни в країні стали невідворотними, не менше ніж 20% громадян мають брати активну участь у її суспільно-політичному житті. За даними тих-таки соціологів, у подіях на Майданах усієї країни прямо чи опосередковано брало участь від 10% до 15% українців.

авторські колонки Богдан Буткевич

Ірині та Анні. Лист

Олена-от пише, що Нового року наразі не буде. Ані свята, ані ялинки, ані подарунків. Доки залишатиметься біль і триватиме війна, маємо справляти тільки поминки. Дев’ять днів, сороковини, рік... По всіх загиблих, список яких безперестанку попов­нюється...

авторські колонки Олена Стяжкіна

Поза коробкою

Рік, що з весни позначився інформаційною війною, а відтак гібридною, тепер закінчується її кіберваріантом. Принаймні так дехто називає атаку північнокорейських хакерів проти американської компанії Sony Pictures.

авторські колонки Ольга Ворожбит

Новорічні обіцянки собі

«Виведення радянських військ з Естонії тривало три роки, а невизнання радянської окупації країн Балтії – аж п’ятдесят», – сказав якось в інтерв’ю естонський президент.

авторські колонки Анна Корбут

Ретроспективний погляд із 2014-го в 1989-й

Деякі автори називають 1989 рік «осінню народів». Концепція «осені» приховує прекрасну двозначність: шпенґлерівський мотив присмерку поєднується з метафоричною плодючістю й урожайністю. Щось – зі світу «Присмерку Європи» Освальда Шпенґлера, щось – із «Осені Середньовіччя» Йогана Гейзінги.

авторські колонки Леонідас Донскіс

Токсична байдужість

Згадувати 2014 рік із усмішкою не доведеться. Це дата початку війни в Україні, анексії Криму, збиття малайзійського боїнга, посилення гібридної війни Росії проти Заходу – від небезпечних порушень її літаками повітряного простору до безпрецедентної антизахідної пропаганди. У самій РФ придушені залишки свободи. 2014-го перестав існувати світ, яким ми знали його багато років, хоча здебільшого не усвідомили цього.

авторські колонки Едвард Лукас

Рік прозрінь

Почати з себе» – це не гасло, виявилося, що щось треба зробити! Нинішній рік став прозрінням для багатьох, слинтяї склали ручки і далі скиглили, сильні почали щось змінювати.

авторські колонки Андрій Єрмоленко

Антикризова комунікація

Нещодавно я був на науковій конференції в Німеччині, де обговорювали механізм побудови культурного сегмента в колишньому депресивному вугільно-промис­ловому Рурі, який, на мій погляд, дуже подібний до України.

авторські колонки Павло Гудімов

Криза актуальної літератури

Про кризу якісної прози в актуальній українській літературі нині не говорить тільки лінивий. Проте сучасний нечисленний, але щиро спраглий читач готовий хапатися за кожну більш-менш розрекламовану соломинку, особливо якщо її автор є відомим у довколалітературних колах письменником.

авторські колонки Ірина Троскот

За чесну гру

У списку очікувань нагальних змін у різних сферах суспільного життя реформа українських медіа аж ніяк не на першому місці. Після того як схема контролю попередньої влади над телебаченням, радіо й періодикою відійшла в минуле, існують і злободенніші питання. Утім, ніякого суттєвого оздоровлення ця сфера не зазнала.

авторські колонки Юрій Макаров