Український тиждень № 20 (392)

Зміст номеру

Європа подає сигнал утоми

Залишилося трохи більше ніж півроку до моменту, коли західний світ покладе нас у шухляду «Невдалі проекти», поставивши на течці «Україна» гриф «Сховати й забути». Хтось із його представників, як, наприклад, Канада чи Польща, зробить це із жалем, хтось, як Південна Європа чи Франція, – з полегшенням, але покладуть і забудуть усі разом.

Богдан Буткевич

Пенсійна реформа: спроба № 3

Одним зі стовпів неефективної, корумпованої політичної та соціаль­но-економічної моделі «старої України» є діюча система пенсійного забезпечення.

Віталій Мельничук

Потенціал у потенціалі

Прохолодне ставлення французів до перспективи кандидатства України в ЄС та НАТО пояснюється не в останню чергу кволою економічною співпрацею

Алла Лазарева

Геркулес і стайні

Українці традиційно не люб­лять владу. Бо вона здав­­на була їм чужою – адміністрацією далекої метрополії, до якої долучалися абориге­­ни-ком­п­радори й таке колоритне українське явище, як малороси.

Юлія Олійник

Коли ж прийдуть нові українці?

Незабаром святкуватимемо 24-ту річницю незалежності України. 24 роки – це більше, ніж половина шляху Мойсея пустелею, і вже так чи так треба підбивати не остаточні, але ґрунтовні підсумки.

Ігор Лосєв

Вийти із замкненого кола

Світ втомився від України, втомився від безрезультативності своєї допомоги. Дипломати розводять руками: ми нічого не розуміємо, намагаємося допомогти – і жодних результатів, жодних позитивних змін, уся допомога в пісок.

Роман Малко

Громадянське суспільство проти касти акціонерів

Минає півтора року від початку Революції гідності. Нині вже видно, що вона була троїстим повстанням українців: проти олі­гархічно-чиновницької системи, проти колоніального минулого й метрополії, а також проти архаїчних матеріальних цінностей, панівних у соціумі.

Любомир Шавалюк

Ірина Бекешкіна: «Українці почали долати патерналістський комплекс»

Тиждень поспілкувався з директором Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» про зміни в суспільстві за останній рік, шанси на реванш старої влади та постколоніальні синдроми.

Станіслав Козлюк

"...Я ніколи маму не побачу". Сповідь сепаратиста

Звичайний чоловік з одного із великих міст Східної України. Професійний спортсмен, який несподівано, але щиро захопився історією, особливо військовою. Інколи брав участь у реконструкціях, маючи органічний вигляд у будь-якій формі.

Валерія Бурлакова

Внутрішні неповерненці: Крим

За оцінками ООН, в Україні вже понад 1,2 млн внутрішньо переміщених осіб, тобто біженців з окупованих російсько-терористськими військами територій Криму та Донбасу.

Богдан Буткевич

Даце Мелбарде: «Одна із цілей російської пропаганди – послабити відчуття патріотизму»

Тиждень розмовляв із міністром культури Латвії про російську війну за серця та голови молодих латвійців і про те, як сама Латвія та Європа загалом можуть цьому протистояти.

Анна Корбут

Небезпека чи подразник?

Після тривалого політичного бродіння нове протистояння

The Economist

Після ОПЕК

Американські сланцеві компанії як стабілізаційний чинник у виробництві нафти

The Economist

Випробування топонімією. Чи достатньо прибрати лише радянські назви

Чи здатні ми сьогодні вповні осягнути, перед яким викликом стоїмо? Намагання українців перетворити енергію, вивільнену Май­да­­­­ном, на реальні суспільні трансформації впираються у пробле­­му звільнення суспільства від імперського російсь­­кого спадку.

Віктор Брехуненко

Ґія Канчелі: «Для будь-якої музики багато важить її живучість»

Грузинський класик композитор Ґія Канчелі, з яким Тиждень поспілкувався в рамках концерту в Національній філармонії, приуроченого до 80-річчя маестро та 30-річчя Київського квартету саксофоністів, поділився своїми думками про значення симфонічної музики в ХХІ столітті, роль самоосвіти для композитора, Україну і світ, які відбилися в його творах

Ганна Трегуб

Гіроакі Куромія: «Конфлікт на Донбас принесла Росія»

Японський учений Гіроакі Куромія, автор одного з найґрунтовніших досліджень історії Донбасу, книжки «Свобода і терор у Донбасі», у своєму інтерв’ю Тижню розповів, чому обрав Донбас об’єктом своїх досліджень та кого вважає винним у нинішній війні.

Денис Казанський

Програшний матч на полі супротивника

Хіт-парад кримського театру абсурду цього тижня відкривається незвичним і нежданим учасником. Мені не дуже приємно оголошувати його вихід на арену, бо в цій ролі, на жаль, виступає Верховна Рада України.

Лесь Терен

Як «ДНР» «казаков» ловила

Обстановка в Донецьку останнім часом стала напруженою і без усієї цієї нашумілої епопеї з боями між «республіканською гвардією» та «казачєством».

Станіслав Васін

Марксова утіха

Нещодавно в розмові з одним британським високопосадовцем я пожартував, мовляв, західний істеблішмент вважає, що Владімір Путін просто помилився у визначенні інтересів Росії, але зрештою отямиться й усвідомить, що західний шлях найкращий.

авторські колонки Едвард Лукас

Камінь на шиї

Серед оглядачів тиха паніка. Незалежно від того, чи встигне Рада до канікул ухвалити зміни до закону про місцеві вибори, чи вдасться коаліції (вельми умовній, як давно очевидно) закласти туди запобіжники від маніпуляцій, вже у всій своїй невблаганності постає загроза «ригівського» реваншу.

авторські колонки Юрій Макаров

Спочатку корупція, решта потім

Тупцювання на місці не вдалося списати на російського агресора, бо ж очевидно, що жити нам заважає не лише він – держава абсолютно не змінюється зсередини.

авторські колонки Михайло Басараб

«Россія сєводня»: рецепт вживання

Ще рік тому мене запитували, як краще пояснити знайомим росіянам події в Україні. Мовляв, ну ти ж із Росії, то як ти все це тлумачиш своїм старим друзям? А я щоразу відповідав: нікому нічого пояснювати не треба, бо хто має очі, той побачить, а хто ні, тому, значить, і не хочеться. Згодом, ті, хто запитував, все збагнули й перестали займатися самообманом, нібито там комусь щось можна пояснити.

авторські колонки Юрій Барабаш