Український тиждень № 22 (394)

Зміст номеру

Час припинити блатну істерику

Смішним режим Януковича був тільки з естетичного погляду. Саме по собі визначення «злочинна влада» жодним чином не було гіперболою чи метафорою. Нинішні перші особи держави, коли ще виконували роль опозиції і стояли на сцені Майдану, зовсім не цуралися цього визначення.

Дмитро Крапивенко

Андерс Ослунд: «В Україні громадяни, на жаль, не розуміють ключових економічних перетворень»

На Київському безпековому форумі Тиждень поспілкувався з Андерсом Ослундом, відомим економістом, який спеціалізується на економіках перехідного періоду, про проблеми трансформації України та виклики, які стоять перед нинішньою владою.

Любомир Шавалюк

Наївність доктринерів

В українських інтелектуальних колах просувається ідея про «європеїзацію» ціною територіальної цілісності

Ігор Лосєв

Андрій Пивоварський: «Найбільша проблема – втрата транзиту»

В інтерв’ю Тижню міністр розповів про проблеми відновлення інфраструктури в зоні АТО й мирних регіонах, долю Укрзалізниці, ситуацію на авіаринку країни та приватизацію транспортних держпідприємств.

Тетяна Омельченко

Місцева виборча ініціатива для окупованих територій

Місцеві вибори – одна з тем, що можуть змінити порядок денний. Той самий негідний порядок, у якому наш хід завжди другий, реактивний і часто орієнтований якщо не на програш, то на підтримку невигідної політичної ситуації

Олена Стяжкіна

Олександр Черненко: «Повторні місцеві вибори можливі через два роки після старту децентралізації»

Співавтор одного із законопроектів про місцеві вибори, колишній очільник Комітету виборців Олександр Черненко розповів Тижню про головні виклики зміни влади на місцях, електоральні ризики та право голосу для внутрішніх переселенців.

Дмитро Крапивенко

Загроза локального реваншу

Залишається місяць до старту місцевої передвиборчої кампанії-2015, проте досі не зрозуміло, за якими законами ці перегони відбуватимуться. Ще в листопаді минулого року депутати домовилися внести до літа зміни до Конституції та ухвалити новий закон про вибори, щоб провести їх за відкритими партійними списками.

Денис Казанський

Вся влада радам?

Місцеві вибори 25 жовт­­ня таки будуть. Так сказав президент, і так зобов’язує Конституція, змінювати яку немає ні часу, ні можливості. Звичайно, можуть бути екстраординарні обставини, але це малоймовірно.

Роман Малко

Децентралізація: не те вирішення не тієї проблеми

Стандартний підхід до децентралізації без якісної інфраструктури та сильних інституцій може завдати Україні більше шкоди, ніж користі

Дункан Літч

Пройшов Іловайськ і врятував прапор

Загублені документи, Нацгвардія, бій за Іловайськ, полон, затяжна спроба звільнитися з лав МВС. Тиждень поспілкувався з добровольцем батальйону «Донбас», який повернувся з війни

Станіслав Козлюк

Волонтер Ірина-Ізольда Горбильова: «Моя головна мета – підготувати вояків до мирного життя»

За волонтерами закріпилася слава безстрашних людей, які під градом куль довозять чергове потрібне військове устаткування на передову. Однак є і ті, хто думає про зворотний, але не менш важливий бік війни – психоемоційну реабілітацію поранених. Унікальність Іри­ни-Ізольди Горбильової в тому, що вона, донеччанка, давно працює в екзотичних Об’єднаних Арабських Еміратах і зі своїми однодумцями з волонтерської групи «Українці в Еміратах» возить туди, на один із найкращих і найвідоміших курортів світу, наших поранених бійців задля відновлення та психологічної реабілітації.

Богдан Буткевич

Раймондс Вейоніс: «Усе те, що ми бачили в радянські роки, триває, але вже в іншому виконанні»

Тиждень поспілкувався з Раймондсом Вейонісом, коли він був іще в ранзі міністра оборони Латвії, а 3 червня, в день підготовки номера до друку, нашого співрозмовника обрали президентом Латвійської Республіки. Ми встигли поговорити про реанімацію НАТО, «ефект стриманості», непередбачуваність Путіна і про ціну конфлікту в Україні для Риги.

Роман Малко

Як відчистити заплямований кубок

Арешт чиновників ФІФА може стати поворотним пунктом для скандальної футбольної організації

The Economist

Альтернативна реальність

Владімір Путін склепав нову історію про Україну. Заходу залишається тільки вгадувати його справжні наміри

The Economist

Час покласти край балачкам

Попри похмурі настрої щодо Греції, про її борги, швидше за все, таки вдасться домовитися

The Economist

Кримські греки Донеччини. Від Константинополя до Урзуфа

Останнім часом із сумнозвісних причин назви міст Донеччини стали звичними для вух українців у різних регіонах. Часто-густо з телевізорів лунали дещо дивні для українського загалу назви, як-от Сартана або Чермалик. Що ж це за «екзотика» така на Донбасі, який віддавна має імідж або винятково промислового, або люмпенізованого регіону, де жодного натяку на бодай якісь уламки традиційної культури?

Олександр Рибалко

Юзеф Ген: «Мій приятель – король Польщі»

Існують письменники, спілкування з якими дає більше вражень, ніж відвідування літературознавчої лекції. Одним із таких, поза сумнівом, є польський літератор Юзеф Ген.

Лесь Белей

Здрастуй, літо!

Здрастуй, чергове кримське літо! Цього року ти знов обіцяєш нам вишукану насолоду: можливість прогулятися лісовими стежками, не натрапляючи щокроку на п’яні компанії з шансоном та шашликами, насолодитися диханням моря на напівпорожніх незабруднених пляжах, проїхати в міському транспорті без затискання голими спинами та мокрими плавками відпочивальників. У транспортній ізоляції від світу все ж таки є певні переваги. Хай кримська природа відпочине від галасу й багать, хай спокійно перетравить оті тисячі тонн сміття, що залишили їй на біопереробку минулі сезони.

Лесь Терен

«Будь готовий!» – «Завжди готовий!»

Радянська ментальність і сакралізація минулого завжди були тими духовними маркерами, які вирізняли Донбас з-поміж решти навіть східних частин України. Багато в чому саме завдяки цьому тут не довелося створювати «благодатний ґрунт» для паростків сепаратизму та гри на любові місцевого населення до всього «червоного»: такі ґрунт і любов тут були завжди.

Станіслав Васін

Ultima ratio regis

Пояснень і оцінок не бракувало, призначення нового голови Одеської облдержадміністрації стало подією номер один минулого тижня, а Міхеїл Саакашвілі – ньюc-мейкером відповідного рівня.

авторські колонки Юрій Макаров

Прохідні вибори

Майже гарантовано місцеві вибори відбудуться вчасно – у жовтні 2015 року. Попри спокусу, правлячі кола не пішли на антиконституційну авантюру, аби продовжити життя нинішній каденції місцевих рад.

авторські колонки Михайло Басараб

За ширмою «хліба і видовищ»

Проблема Заходу в тому, що йому бракує колективної волі як проти корупції в спорті, так і в питаннях геополітичної кризи

авторські колонки Едвард Лукас

Зіткнення цивілізацій

Я використав для своєї статті назву книжки американського політолога Семюела Гантінґтона, яка в Чехії вийшла у 2001 році. Це глибокий аналіз світової політики по закінченні Другої світової війни. Праця нажила собі чимало критиків. Одні звинувачують її автора у ксенофобії, тому що він протиставляє культури, релігії та народи. Інші критикують за спрощений підхід, бо поділяє світ на вісім антагоністичних цивілізацій. А для мене книжка цікава саме прогнозом стосовно того, що Україна – переломна територія, де зустрічаються православна й західна цивілізації, що обов’язково призведе до конфліктів.

авторські колонки Ярослав Пешек