Український тиждень № 26 (398)

Зміст номеру

«Радикальна Батьківщина»

У розпорядженні Тижня опинилися результати закритих соціологічних досліджень однієї з найбільших політичних партій. Зрозуміло, що їх об’єктом були електоральні вподобання українців напередодні старту кампанії місцевих виборів-2015.

Богдан Буткевич

Ян Ентоні: «Анексією Криму повністю проігноровано уявлення про можливість мирної модифікації кордонів»

Директор Стокгольмсь­ко­­го міжнародного інсти­­туту досліджень проблем миру (SIPRI) Ян Ентоні поділився з Тижнем міркуваннями про роль ядерної зброї в сучасній міжнародній безпеці, необхідність відновлення функції держави у глобалізованому світі та сценарії уникнення замороженого конфлікту на Сході України.

Ганна Трегуб

Ціна «низьких тарифів» для України

На тлі падіння рівня життя в Україні зростає запит на популізм. Але його тріумф завжди веде лише до погіршення ситуації

Олександр Крамар

Люстрація, якої не було

Відверта робота на агресора правоохоронців Донецької та Луганської областей не заважає їм залишатися на посадах донині

Денис Казанський

Фінансова децентралізація на словах

Усупереч гучним заявам політиків місцеві бюджети отримують менше, ніж потрібно

Любомир Шавалюк

Геннадій Зубко: «Потрібно деполітизувати питання децентралізації, набратися терпіння й добре попрацювати»

Тиждень розмовляв із віце-прем’єром – міністром регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України про фінансування місцевих бюджетів після децентралізації, зміни, які вона принесе громадам, і часові межі її запровадження.

Тетяна Омельченко

Українські перемоги в АТО: якщо треба, то можемо

Українська історія має безліч як трагічних, так і славних сторінок. Нам є над чим плакати й чим пишатися.

Роман Малко

Іван Любиш-Кірдей: «Ця війна – наша, тому ми переможемо»

Торік у серпні молодий український фотограф і оператор, якого знають усі, хто стежив за подіями Євромайдану, опинився разом з іншими журналістами: Маркіяном Лисейком, Георгієм Тихим та Максом Левіним в Іловайському котлі. Зйомки, привезені звідти, зрештою постали як документальний фільм «Кривава війна в Україні – Втеча з Іловайська», який нещодавно було номіновано на 55-му Фестивалі телебачення в Монте-Карло.

Ірина Троскот

Стрибок тигра: від Харкова до Бахчисарая

Українці мають прикру тенденцію докладно висвітлювати свої поразки й побіжно говорити про перемоги. Тому інколи складається враження, що таких начебто й не було

Ігор Лосєв

Широкине: плівка з видом на море

Як живе село, що стало епіцентром бойових сутичок

Олена Максименко

Не стати на граблі насильства

Майже 10 днів у Вірменії тривають протести, викликані подорож­чан­ням електроенергії. Вла­­да країни намагалася розіг­нати людей силою, однак це ли­ше збільшило кількість незадоволених на вулицях. Тиждень поспілкувався з вірменським журналістом Емілем Даніеляном, який розповів про аполітичність мітингу, можливість радикалізації протестів та вплив майбутніх виборів на вуличні акції.

Станіслав Козлюк

Уроки стагнації

Спогади про шалені темпи зростання доби сировинного буму блякнуть, і саме час добре задуматися над майбутнім

The Economist

Зобов’язані законом

Росія чи не найбільший головний біль Заходу. Путінський Кремль створює таку серйозну загрозу для своїх сусідів, що змушує НАТО зміцнювати оборону держав Балтії. Європейський Союз щой­­но продовжив економічні санкції, накладені після російського нападу на Україну. Але не так політики демонструють московському режиму наслідки його дій, як західні суди, у яких РФ бомблять позовами від інвесторів, чиї активи вона експропріювала.

The Economist

Удар із минулого

Акціонери колись найбільшої російської нафтової компанії почули запах перемоги

The Economist

Той, що залишився нероззброєним

86-літній кіровоградець Семен Климович Сорока – людина з легендарною біографією. У 15-річному віці він уже був зв’язковим в УПА, мав псевдонім Ясен. А в сталінській «зоні» від імені й псевдоніма залишився тільки табірний номер Б9965…

Володимир Панченко

«Малий флот» української прози

Потрясіння останніх років стали викликом і для українських письменників: крок за кроком їм доводиться віднаходити нову мову та оповідь для опису дійсності «після Майдану». Тож, поки читачі й критики виглядали розкішну каравелу «великого роману», на горизонті несподівано з’явилися маленькі човники оповідань.

Андрій Дрозда

Сісти в калюжу

Під час створення та затвердження парламентаріями АРК у 1992 році кримського прапора його синьо-біло-червона гама була навмисно підібрана так, щоб відповідати державним кольорам Росії.

Лесь Терен

ЗМІ «республіки»: у найкращих традиціях Рейху

Із середини літа 2014 року Донецьк, а потім Макіївка, Харцизьк, Шахтарськ, Торез виявилися цілком відрізані від національного медіа-простору. Інформаційну блокаду керівництво «ДНР» почало з відключення найбільших українських телеканалів, замінюючи їх такими рупорами російського агітпропу, як LifeNews, «Россия 24», «Новороссия ТВ», «Оплот ТВ», «Звезда», НТВ та ін.

Станіслав Васін

Відповідь критикам

Мій звіт для Центру аналізу європейської політики (CEPA) про безпеку в Балтійському регіоні здійняв бучу. У ньому йдеться про те, що Польщі, державам Балтії та північним країнам (коротко ПБП9) треба переглянути свою оборонно-безпекову політику з огляду на спільну загрозу з боку Росії.

авторські колонки Едвард Лукас

У полоні звитяжних поразок?

Українська акцентуйованість на власних трагедіях і катастрофах виховала не одне покоління патріотів, орієнтованих на те, що життя варто прожити так, щоб при слушній нагоді загинути за Батьківщину.

авторські колонки Дмитро Крапивенко

Як перемогти у війні? Засвоїти уроки історії

І сторія містить відповіді практично на всі запитання, які ми ставимо собі, вдивляючись у розпливчасту картину майбутнього. Все, що намагаємося там розгледіти, вже колись було, причому не раз і не два. Кількість цих разів залежить від нашої готовності засвоїти уроки, надані історією. Український досвід дає нам кілька таких цінних уроків.

авторські колонки Валерій Примост

Без гідазепаму

Мені самому це заважало багато років. Відколи українці почали реанімувати, а точніше реконструювати історичну свідомість, вони з’ясували, що все наше минуле – серія поразок. Пам’ятаєте Винниченка: «неможливо без брому» (сьогодні сказали б «без гідазепаму»). Так триває і досі: Переяслав... Полтава... Крути... Іловайськ... Дебальцеве... На цьому національну ідентичність не побудуєш.

авторські колонки Юрій Макаров