Український тиждень № 40 (412)

Зміст номеру

Тільки б не було війни

Паризькі переговори стосовно Донбасу в Україні суспільство сприйняло здебільшого негативно. При цьому найбільше обурила громадськість пропозиція французького президента Олланда: амністія для бойовиків «ДНР» і «ЛНР», які, ймовірно, не скоїли тяжких злочинів, та імунітет для тих, хто братиме участь у місцевих виборах.

Денис Казанський

Краще вже як у Придністров’ї

Про ухвалені 2 жовтня в Парижі рішення було відомо заздалегідь, тому вони не стали сенсацією

Михайло Басараб

Олександр Сугоняко: «НБУ перетворився на джерело фінансових ризиків»

Ось уже понад рік в Україні тривають тектонічні, досить болючі зміни в банківському секторі. В інтерв’ю Тижню президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко дав оцінку цим перетворенням.

Любомир Шавалюк

На шляху до національної держави

Окупація Росією Криму та ОРДіЛО полегшує і пришвидшує трансформацію України в типову національну державу Європи

Олександр Крамар

Сірий — ні чорний, ні білий

Ми всі тепер прагнемо реформ: і політики, і народ, і вчорашня влада, і сьогоднішня. Бо далі так жити не можна. Наш «перехідний період» — це коли влада не встигає за вимогами молодої частини суспільства, а су­спільство, обтяжене совєтським спадком, не готове до безкомпромісної селекції своїх делегатів нагору, адже бідність, як відомо, не сприяє свободі вибору.

Юлія Олійник

Прокляття меншовартості. Чому малоросійство культивує поразку

Малоросійство історично виступало гібридною формою світогляду, притаманною вищим верствам України, що мали подвійну лояльність: як до власної батьківщини, так і до імперського «отєчєства».

Ігор Лосєв

Звідки взялися «недоросіяни»?

Будьмо відверті: більшість злочинів проти українства творилося руками українців. І сьогодні нам важливо знати, чому так сталося

Валерій Примост

Місія третього покоління

Скільки часу потрібно для подолання українцями постгеноцидного синдрому

Ірина Рева

18 км до окупантів

Хто може проїхати в заблокований Крим

Станіслав Козлюк

Марта Студенна-Скруква: «Головною проблемою є те, що після 1991 року Україна не адаптувала Донбас»

Доктор історичних наук Східного інституту Університету ім. Адама Міцкевича в Познані Марта Студенна-Скруква розповіла Тижню про спільне та відмінне між шахтарськими польською Силезією та українським Донбасом, про природу тамтешнього сепаратизму й роль польських гірників у виборюванні незалежності демократичної Польщі.

Ганна Трегуб

Острава як модель успішного Донбасу

Як Чехія вирішила проблему регіону, де домінувала стара промисловість

Денис Казанський

Небезпечне панування

Послаблення економічного домінування США може похитнути провідні позиції долара

The Economist

Почім фунт лиха

Занепад британської валюти як резервної — урок для Америки

The Economist

Червона планета у блакитну смужку

Найновіші дослідження підтверджують гіпотезу про наявність рідкої води або ропи на Марсі

The Economist

Вітчизняний виробник літератури

Чи отримає сучасне українське письменство нового читача

Ірина Троскот

Пригоди графа Монте-Крісто й барона Мюнхгаузена

На одній із літніх сторінок свого «щоденника окупації» я вже згадував був про поневіряння «отця кримської демократії» — першого президента Республіки Крим Юрія Мєшкова. Трагікомічна постать ультрашовініста, відсунутого від корита більш прагматичними соратниками й приреченого на політичне «бомжування», викликала навіть певне гуманістичне співчуття. Останніми днями сумний комікс про кримського екс-прези­дента збагатився неочікуваним сюжетним поворотом: Кіса Воробьянінов, що жебрав на прожиток, раптом перетворився на графа Монте-Крісто, котрий мститься колишнім кривдникам.

Лесь Терен

Несвященна війна

Всім нам відомі рядки з однієї пісні часів Другої світової: «Идёт война народная, священная война». Незважаючи на тотальну десакралізацію, властиву всім сферам радянського суспільства, війна з нацистською Німеччиною подавалася саме у вигляді священної, де не може бути ніяких компромісів, про що говорили й інші рядки з тієї самої пісні.

Станіслав Васін

Що думає Путін

Найбільша помилка, якої можемо припуститись у взаємодії із Владіміром Путіним, — це думати, ніби він мислить так само, як ми.

авторські колонки Едвард Лукас

Геть від себе?

Малоросійство — це підсвідома або навіть цілком свідома втеча від свободи

авторські колонки Юрій Макаров

Потік енергії

Ось уже два роки до Книгарні «Є», як по свячену воду, ходять журналісти по відповіді на ті самі запитання: чи не впали продажі від економічної кризи, чи купують книжки про війну та про Майдан і — ширше та глобальніше — чи змінився за ці два роки сучукрліт.

авторські колонки Анастасія Левкова

Любити книжки

У Франції з нагоди традиційного відкриття літературного сезону, який від середини серпня й до середини жовтня спонукає видавців до нещадної конкуренції, опубліковано цього року 589 нових романів. 589 нових творів, із яких на шпальтах газет і журналів повсюди лише зо два десятки назв. Тож бачимо, скільки авторів не мають шансу залишитися у пам’яті нащадків…

авторські колонки Франкі Бландо

Служба безпеки в дії

Служба безпеки Чеської Республіки (BIS), а саме її відділ внутрішньої безпеки, нещодавно опублікувала річний звіт за 2014 рік. Мова про один із трьох підрозділів цієї структури з річним бюджетом €42,6 млн та широким спектром діяльності. Він бореться з тероризмом, клієнтелізмом, злочинними структурами та внутрішньою контррозвідкою. У серпні цього року президент Мілош Земан підписав закон, яким розширив повноваження агентів спецслужб, що мають тепер набагато легший доступ до інформації через телефонних операторів, банки й податкові установи.

авторські колонки Ярослав Пешек