Український тиждень № 42 (414)

Зміст номеру

Еволюція гідності

А хтось іще пам’ятає, за що мільйони українців не так давно мерзли на морозі, лізли під кулі, за що загинули герої Небесної сотні? Занадто багато всього змінилося з того часу (чи не так?), багато води збігло, і все стало догори дриґом. Але на порозі другої річниці Революції гідності варто б пригадати. Особливо напередодні таких дивних і незрозумілих виборів, які нині перетравлює країна.

Роман Малко

В очікуванні реваншу

Непокарані сепаратисти йдуть на вибори без жодних обмежень і сумнівів

Денис Казанський

Альгірдас Шемета: «Кримінальне право занадто часто застосовується у сфері бізнесу»

Тиждень обговорив із бізнес-омбудсменом Альгірдасом Шеметою взаємовідносини влади й підприємництва, хід реформ і впровадження європейського досвіду в Україні.

Тетяна Омельченко

Порятунок потопаючого. Що перешкоджає залученню інвестицій в Україну

Останнім часом серед вітчизняних політиків почастішали розмови про залучення в країну іноземних інвестицій. Не можна сказати, що таких дискусій не було раніше, але про капіталовкладення говорять і говорять, а вони все одно мізерні.

Любомир Шавалюк

Фейкові, брате, часи настали

Як розуміти величезне розмаїття партій на місцевих виборах

Роман Малко

Вибори немісцевого значення

Які виклики для країни несуть місцеві вибори

Олесь Олексієнко

Децентралізація як феодалізм

Реформа самоврядування може лише зміцнити регіональні клани

Денис Казанський

Три обличчя федералізму

Як організована система регіональної влади в Німеччині, США та Великій Британії

Віталій Рибак

Занепад біпартизму

Які тенденції продемонстрували недавні місцеві вибори у Франції та Іспанії

Алла Лазарева

Подвиг здійснено. Герої названі. Про родини забули

Держава не квапиться визнавати заслуги полеглих добровольців

Ярослав Тинченко

Грати по-новому

Виклик домінуванню Америки

The Economist

Путін — захисник шиїтів

Росія зондує ґрунт в Іраку

The Economist

Кароль Модзелевський: «Зерно авторитаризму проросло у свідомості східноєвропейських народів через розчарування режимом ліберальної демократії»

Польський дисидент, один із чільних ідеологів руху «Солідарність» Кароль Модзелевський розповів Тижню про відродження незалежної польської культури, науки та освіти як інтегральну частину боротьби за незалежність Польщі та підйом внутрішнього авторитаризму як загрозу для сучасних східноєвропейських суспільств.

Ганна Трегуб

ТТІПун на язик

Чому продати торговельну угоду між Європою і США як «стратегічну» виявилося проблематично

The Economist

Йоганнес Торель: «Музика рефлексує, зберігає певні національні елементи, але не це головне»

Відомий шведський музикант, учасник саксофонного квартету Nordic розповів Тижню про провокативність сучасної класики та зміну ролі її виконавця.

Ганна Трегуб

Там, де вмер СРСР

Чим Білорусь може зацікавити українців, які знають про неї не так уже й багато

Катерина Новікова

Скільки коштує Крим?

У Сімферополі оголошено проект: побудувати пам’ятник російській анексії. Точніше відразу кілька проектів. До других роковин сумної події залишилося чотири місяці, тож усі охочі ще мають змогу добряче попіаритися. Ідея увічнити «русскую вєсну» з’явилася вже давно, але до її практичного втілення всерйоз беруться лише зараз.

Лесь Терен

Як рахують у «ДНР»

Ще від перших днів навчання в школі нам втовкмачують, що математичні істини однакові для всіх і будь-коли. Проте вже опісля довгоочікуваного «вільного кур­­су», котрим глава «ДНР» залякував донеччан і жителів інших окупованих міст ще на початку липня, основи здорового глузду в новоспечених «республіках» укотре похитнулись.

Станіслав Васін

Вибори — панацея?

Вибори є альфою і омегою західних уявлень про демократію. Залежно від того, наскільки формально бездоганно вони відбуваються в тій чи іншій країні, Захід вирішує, визнати її демократичною чи ні. Результат тут сприймається як менш важливий за процес, головне форма, зовнішні ознаки. Отже, вибори — це священна корова західної цивілізації.

авторські колонки Ігор Лосєв

Велика антифеодальна еволюція

Є такі цивілізаційні поняття, зміст яких з’ясо­вуєш упродовж усього життя. Для мене «провінція» — з цієї категорії. Слово однозначно лайливе, обтяжене негативними асоціаціями. Щось вторинне, відстале, причому безнадійно відстале, водночас агресивне й нетолерантне. Але в чому конкретно його сенс, кого чи що можна з повним правом ним таврувати, до пуття незрозуміло. Щось для тебе провінція, для когось ти сам провінціал.

авторські колонки Юрій Макаров

Спільна загроза в Європі та інтернеті

Між європейською геополітикою та інтер­нет-безпекою нібито мало спільного. Однак, працюючи над новою книгою «Cyberphobia» («Кіберфобія»), я ви­явив разючі паралелі. Система європейської безпеки формувалася в період, коли добра воля й спільні інтереси сприймалися як належне. Можливість виникнення конфліктів, без сумніву, бралася до уваги, але вважалося, що їх можна подолати шляхом діалогу й переговорів. В усякому разі, гегемонія Заходу, зокрема Сполучених Штатів як головного актора у сфері європейської безпеки, була беззаперечною і безроздільною.

авторські колонки Едвард Лукас

І не друг, і не ворог...

Коли Росія втрутилася до конфлікту в Сирії, ми усвідомили, що час підбивати підсумки в заплутаній і тривалій історії Україна — ЄС, історії гордощів й упере­дження, яка має шанси перерости в історію прозріння після самозаподіяної сліпоти.

авторські колонки Леонідас Донскіс