Український тиждень № 45 (417)

Зміст номеру

Великі комбінатори

Рух у Європу тимчасово призупинено. Безвізовий режим найближчим часом Україні не світить, зате світить новий етап війни: Східний фронт ожив, і батальйони скоро знову попросять вогню. Процеси, які відбуваються в країні останні місяці, важко назвати зрозумілими та прозорими.

Роман Малко

Сюрпризи другого туру

Лише на Півдні та Сході протистояння кандидатів у мери відбувається по лінії «ватнік — патріот»

Денис Казанський

Анатомія сепаратизму

Внутрішній російський екстремізм як загроза незалежності країн пострадянського простору

Ярослав Тинченко

Іранський інтерес України

Зняття міжнародних санкцій із Тегерана дає вітчизняним виробникам нові можливості наростити експорт

Олександр Крамар

Асфальтований шлях до достатку

В Україні розпочалися зміни підходів до управління автомобільними дорогами. Громадянське суспільство має їх підтримати, а держава — розвинути

Любомир Шавалюк

Впізнати себе у дзеркалі

Як соціологічні дослідження часто спотворюють реальний стан і настрої суспільства й чи можна з цим боротися

Олесь Олексієнко

Євген Головаха: «Еліта й криміналітет — найбільш недосяжні респонденти»

Тиждень поспілкувався із завідувачем відділу соціально-політичних процесів Інституту соціології НАНУ Євгеном Головахою про становлення соціології в Україні, «феномен Тимошенко» на виборах та вплив результатів опитувань на результати виборів.

Станіслав Козлюк

Олена Богдан: «Соціологія — наука, яка нас вивільняє»

Олена Богдан, доцент кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилян­ська академія», розповіла Тижню, як ця наука може змінити життя людини, чому солідні аналітичні центри ніколи не дозволять собі маніпулювати результатами досліджень, як з’яв­ля­ються фейкові рейтинги й чому вони не мають до соціології жодного стосунку.

Роман Малко

Як влаштована внутрішньопартійна соціологія

Чому закрита політсоціологія на замовлення є позитивним фактором

Богдан Буткевич

На комерційних засадах

У США соціологія давно стала вигідним бізнесом, проте досі час від часу припускається помилок

Віталій Рибак

Джованна Броджі-Беркофф: «Загальною рисою українського суспільства є брак прагматизму»

Професор Міланського університету україністка Джованна Броджі-Беркофф поділилася з Тижнем спостереженнями щодо того, як змінилися українці після Революції гідності.

Ганна Трегуб

Володар надзвичайних ситуацій

Перевірений міністр оборони — єдиний, хто працював при всіх російських владах із моменту розвалу Радянського Союзу. Він може стати наступним президентом

The Economist

Без них можна обійтися

Франція має дедалі менший вплив у ЄС, але боїться застосовувати й той

The Economist

Море хвилюється — раз...

Невідома донедавна царина фізики може дати ключ до видобування електроенергії з океану

The Economist

Страсті по Калнишу

Що відомо науці про канонізованого останнього кошового отамана Січі

Владислав Грибовський

Володимир Рунчак: «Нині посаду керівника Мінкульту перетворено на халтуру»

Знаний у світі вітчизняний композитор Володимир Рунчак розповів Тижню про стан справ у сучасній композиторській школі України, шляхи, якими наша сучасна класична музика йде до свого слухача за кордоном, та роль, яку українські культурні аташе й Мінкульт не відіграють у цьому процесі.

Ганна Трегуб

«Не вір, не бійся, не проси»

«Кримське підпілля» досі гуде з приводу обшуків у колишнього директора телеканалу ATR Ельзари Іслямової та її заступниці Лілі Буджурової, особливо після того як пані Ліля опублікувала подробиці «акції», проведеної в найпотворніших традиціях НКВД. Буджурова, провідна кримськотатарська журналіст­­ка ще з пізньорадянських дисидентських часів, є відомою постаттю в Криму.

Лесь Терен

Еволюція пропаганди

Одного разу життєві обставини змусили мене провести зо дві доби в місці, де не було інтернету. Зате був старий добрий телевізор, певна річ, із місцевими сепаратистськими й російськими каналами. За ті дні я буквально потрапив до іншого світу — зі своїми законами, грандіозно й філігранно відточеною брехнею, лицемірством та зверхнім ставленням до всього, що не пов’язане з «вєлікой Россієй» та її «вєлікімі» інтересами.

Станіслав Васін

Кому потрібна амністія

Арешти для учасників АТО і браслети під заставу для колишніх регіоналів — цей зов­­нішній бік української Феміди бачить кожний. Деталі процесів знають адвокати, судді, слідчі, прокурори, і з них, як часто буває, зайвого слова не витягнеш, або скажуть напівслово-напівнатяк і «по всі коментарі до нашої прес-служби».

авторські колонки Дмитро Крапивенко

Температура по палаті

Соціолога образити може кожен. А ви поставте себе на його місце! Із цими бюджетами, помічниками, замовниками й, головне, респондентами! Я не іронізую. Років 10–15 тому в російському журналі «Эксперт», тоді ще цілком притомному, з’явився матеріал про соціологічне опитування десь у Богом забутому закутку в Бєлгородській області. Дослідження проводили так само ще притомні фахівці Вищої школи економіки, які були цілком спантеличені результатами.

авторські колонки Юрій Макаров

Сатира як зброя

Західні країни починають усвідомлювати помилки, яких припустилися, коли в 1991-му капіталізм завдав поразки комунізмові. Перша: вони гадали, що гроші не пахнуть. Друга: повірили, ніби тріумф вільних ЗМІ — це назавжди. Росія довела наш прорахунок в обох випадках. Бізнесові зв’язки впливають на рішення, які приймають у нас (компанія BP сьогодні фактично стала британською заручницею в РФ).

авторські колонки Едвард Лукас