Український тиждень № 49 (421)

Зміст номеру

Сигнал від Джо

На візит американського віце-президента в Україні, затамувавши подих (хто від надій, а хто від нервів), чекали всі.

Анна Корбут

Старі «труби» та нові виклики

Кліматична конференція ООН у Парижі ставить перед людством запитання, до яких виявилися неготовими ані політики, ані вчені

Ярослава Куцай

«Учуйте русинов!», або Cепаратизм по-закарпатськи

Як і для чого формувалося сучасне неорусинство

Любомир Белей

«Зрада» у ворожому стані

Які настрої панують у російській блогосфері

Денис Казанський

Гостра закарпатська кухня

Якими є позиції клану Балог та його опонентів у регіоні

Роман Малко

Край контрастів

Маючи очевидні переваги в контексті євроінтеграції, Закарпаття й досі потерпає від стагнації в більшості секторів економіки, вкрай низької реальної зайнятості та дефіциту бюджетних ресурсів

Олександр Крамар

Тютюнові каравани

Якщо раніше контрабанду на Закарпатті возили фурами, то тепер «незаконні підприємці» пересіли на мікроавтобуси

Станіслав Козлюк

Геннадій Москаль: «Балоги після виборів уперше виявилися в опозиції»

Тиждень поспілкувався з очільником Закарпатської ОДА про монополію клану Балог у регіоні, місцеві вибори та контрабандні потоки, що йдуть через кордон до Західної Європи.

Станіслав Козлюк

Біля європейських воріт України

Хроніки геополітичних настроїв закарпатців

Ігор Лосєв

Михайло Колодко: «Ми прагнемо знайти оригінальний спосіб подачі інформації про міське середовище»

Однією з родзинок Ужгорода в останні кілька років стали майже три десятки міні-скульптур у різних куточках міста. Автором цих робіт є 37-річний скульптор-ентузіаст Михайло Колодко, з яким Тиждень поговорив про новітню культуру Закарпаття.

Іванка Когутич

Як захоплювали луганську СБУ

Офіцер спецслужби про «русскую вєсну»

Богдан Буткевич

Місто здобутої волі

Кожне місто крім імені повинне мати свій міф, ґрунтований на його історії та характері

Дмитро Архірейський

День Дейтона

Єдине, у чому дійшли згоди босняки, хорвати й серби: війна закінчилася

The Economist

Цар проти султана

Росія не хоче бойових дій проти Туреччини. Альтернатива — торговельна війна

The Economist

Віктор Ставнюк: «ХХІ століття, попри інформаційність, схильність до практичних, прикладних наук, буде гуманітарним»

Український фахівець з античної історії, перекладач «Нікомахової етики» Арістотеля професор Віктор Ставнюк розповів Тижню про те, що Україна втратить, якщо позбудеться власної фундаментальної гуманітарної і точної науки, про гуманітаристику як один із важливих аспектів оборони в сучасних гібридних війнах та потребу нострифікації всесвітньої історії для українців.

Ганна Трегуб

Червоний pulp fiction

У 1920-х роках українці так само любили кримінальне чтиво

Ярина Цимбал

Заради чого все це було?

Ось і вечір. Умикаю світло. Ще минулого тижня це була неабияка розкіш: струм подавали на 2 год протягом доби. Але потім світла потроху прибувало, і ось недавно вже настало «рівнодення»: по 4 год горіло, по 4 год гасло. Від сьогодні якийсь новий розклад, але сяє вже по 5 год. Устояли-таки проти енергетичної блокади, майже не похитнулися.

Лесь Терен

Кілька казок про країну «ДНР»

Якщо говорити про стереотипи стосовно «ДНР» у мисленні моїх співгромадян, то мова буде передусім про людей, які дістають інформацію про окуповані землі з кривого дзеркала ЗМІ й ніколи не були ані в Донецьку, ані в інших нині «республіканських» містах після їх загарбання. Хоча деякі моменти стосуються й тих, хто встиг пізнати трохи специфіки «новоросійського» способу життя й досі переконаний, що від літа 2014‑го так нічого й не змінилося.

Станіслав Васін

Ядерний шантаж

«А тоді буде третя світова війна» — такий залізобетонний аргумент в усіх дебатах про те, як діяти стосовно Владіміра Путіна, відсуває на другий план решту. Російський лідер контролює колосальний ядерний арсенал. Він демонстрував готовність до застосування сили та ескалації. Тобто військова конфронтація з Москвою може покласти край життю на планеті, а отже, її краще уникати.

авторські колонки Едвард Лукас

Край нашого світу

Схована за горами, ця чудесна земля надто довго була відділена від решти України. Цілі століття вона жила своїм життям, зазнавала тільки їй відомих випробувань і врешті витворила свій особливий світ, сповнений суперечностей, до яких українцю з-понад Дніпра чи Бугу часто немає діла.

авторські колонки Роман Малко

Великий Брат

«Великий Брат за тобою стежить!» — так у нас кажуть про використання найсучаснішої техніки для прослуховування людей. Ситуація, спричинена терактами в Парижі та неконтрольованим напливом до Євросоюзу понад мільйона біженців із країн Близького Сходу, викликає гарячкову активність європейських держустанов. Тепер вони прагнуть створити електронні бази даних з усією інформацією про пересування людей повітряним транспортом та перетин кордонів Шенгенської зони.

авторські колонки Ярослав Пешек

«Плинне» зло нашого часу

Що таке «плинне» зло? Воно, на відміну від так званого твердого (ґрунтованого на чорно-білому сприйнятті, яке чітко простежується в нашій соціальній і політичній реальності), набуває подоби добра й любові. Понад те, «плинне» зло видає себе за нейтральне й безстороннє пришвидшення життя — безпрецедентний темп життя й соціальних змін, що передбачає втрату пам’яті та моральну амнезію. А ще воно маскується під нібито брак і нереальність альтернатив. Громадянин стає споживачем, а нейтралітет стосовно цінностей приховує факт відстороненості.

авторські колонки Леонідас Донскіс

З висоти досвіду

Це сталося зненацька: я з’ясував, що мені вже не так мало років. Коли в аптеці в мене вперше запитали пенсійне посвідчення, я сприйняв це як тролінг симпатичної провізорки. Вдруге — замислився. Тепер уже звик. Поступово усвідомив, що певний брак гнучкості в суглобах компенсується особистим досвідом, зокрема й тим, який традиційно вважається від’ємним.

авторські колонки Юрій Макаров