Український тиждень № 50 (422)

Зміст номеру

Гра по вертикалі

Метою будь-якого політика є максимальна концентрація влади й повноважень у своїх руках. Петро Порошенко, звісно, не виняток. Фактично весь 2015 рік Банкова присвятила тому, щоб по змозі усунути від керма нелояльних людей і перебрати якомога більше важелів впливу. Не так брутально й по-ідіотськи публічно, як це робив Янукович, але не менш ефективно.

Богдан Буткевич

Податкова реформа. Кульмінація

Багатомісячна епопея з реформою податкової системи добігає кінця. Тривалі дискусії між прихильниками двох проектів податкової реформи, під час яких жодна сторона не хотіла поступатися, завершилися тим, що 8 грудня на черговому засіданні Національної ради реформ було схвалено компромісний варіант нового ПК. На третій день після цього зазначений проект підтримали на засіданні уряду, а 11 грудня його було зареєстровано в парламенті як законопроект № 3630. Є всі шанси, що його ухвалять в останній декаді грудня. Чи стане від того легше Україні та українцям?

Любомир Шавалюк

Відтіснити росіян

Російсько-турецький конфлікт може посприяти українським експортерам і частковій компенсації втрат від закриття російського ринку

Олександр Крамар

Вотерґейт. Державний колапс наживо

Як медійний скандал змінив владу в США

Ольга Ворожбит

Тексти і контексти

Добрих намірів у відриві від економіки та цілісного бачення може виявитися недостатньо для виводу з кризи вітчизняних медіа

Юрій Макаров

Злиття й поглинання

Як українські ЗМІ проковтнули блогосферу

Денис Казанський

Еліот Гіґґінс: «Якщо якесь ЗМІ заявляє: «Росія каже це,Україна каже інше, кінець», отже, люди не поінформовані по-справжньому й ми не стаємо ближчими до істини»

Тиждень поспілкувався із засновником Bellingcat про докази російської причетності до катастрофи MH17, проблеми сучасних медіа та перспективи журналістських розслідувань.

Анатолій Шара

Газонокосарка для мізків

Як телебачення в тоталітарних країнах паралізує волю населення

Катерина Барабаш

Квота на свободу

Яку роль Gazeta Wyborcza відіграла в переході Польщі від комунізму до демократії

Івона Райхардт

Фіона Фрейзер: «В Україні мають бути розслідувані всі випадки злочинів проти людяності»

Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер розповіла Тижню про потребу системного моніторингу, фіксації та засудження порушень прав людини на Донбасі та в анексованому Криму.

Ганна Трегуб

Ігри зі страхом

В Америці та Європі праві популісти на марші. Це реальна загроза

The Economist

Нерядова Урсула

Урсула фон дер Лайєн хутко заходить у свій кабінет, не марнуючи ані хвилини. Щойно вона повернулася з парламенту, який дозволив їй відрядити до Сирії шість реактивних літаків-розвідників і фрегат для охорони французького авіаносця. Увечері вона хоче побути вдома, у будинку під Ганновером, разом із чоловіком і сімома дітьми. Далі до Афганістану, піднімати бойовий дух німецьких солдатів. Але хоч би якою заклопотаною вона була, міністр обов’язково мусить запалити різдвяну свічку на столі, а тоді вже зі своєю фірмовою усмішкою починає інтерв’ю. Атмосфера — це все.

The Economist

Машина неймовірного

Двигуни внутрішнього згоряння стають компактнішими, економнішими й чистішими, не втрачаючи потужності

The Economist

Лі Шень: «Музика — це мистецтво часу»

Таїландський саксофоніст Лі Шень, який став першим виконавцем творів для саксофона українського композитора Володимира Рунчака за кордоном, поділився з Тижнем міркуваннями про тайську й азійську саксофонні школи, інтерес до нашої класики та специфічну мікротонову систему народної музики Таїланду, для запису якої європейські музиканти нині винаходять нову систему нотних позначень.

Ганна Трегуб

Заморський рай

Турецький берег очима сучасних українців

Катерина Новікова

«Все одно будемо жити!»

У Сімферополі відбулася цілком, здавалося б, аполітична подія: фінал дитячого музич­ного конкурсу «Татлисес» («Солодкий голос»). У будівлі Кримського академічного українського музичного театру (з назви котрого окупанти, звісно, викинули слово «український») співали й танцювали кримськотатарські (здебільшого) діти.

Лесь Терен

Перший сніг

Моє місто вмив перший сніг. Студентка, вбачивши його з вікна гуртожитку, розіслала всім фото припорошених вулиць, по-дитячому радіючи настанню зими й уже недалекому Новому року. Мій синочок зустрів день, сидячи на кухонному столі край вікна й розмірковуючи про переваги снігу: сніжки, санчата… Удень під ногами вже була каша з бруду й мокви.

Яна Вікторова

Технологія балагана

Про «обійми» прем’єра під час звіту уряду написано так багато, що додати нічого. Залишається хіба що побажати не зупинятися на досягнутому, і не лише панові Барні. Однак річ зовсім не в цьому, хоч і дуже показовому та веселому, дійстві, а в певних новомодних тенденціях, які віднедавна заполонили дійсність.

авторські колонки Роман Малко

Зона комфорту

Визначення «четверта влада» в нашому контексті дещо нагадує радянські штам­­пи на кшталт «профспілки — школи комунізму», «СРСР — оплот миру», «армія — школа мужності, патріотизму й інтернаціоналізму». Сказав таке з високої трибуни — і ти в мейнстримі.

авторські колонки Дмитро Крапивенко

Три страхи Європи

Кожного грудня в словацькому Chateau Bela проводиться конференція з безпеки. Дістати запрошення непросто. Учасники, знайомі між собою багато років, збираються там для відвертих бесід за зачиненими дверима.Щороку на цій конференції настрої дедалі похмуріші. Фінансова криза позначилася на авторитетності економічної моделі Заходу.

авторські колонки Едвард Лукас

Україна народилася заново

З’явилася нова нація. Ця велика подія для світової політики була передбачуваною, її обговорювало багато європейських політичних аналітиків та письменників, як східних, так і західних. Достатньо згадати Андрєя Піонтковского, Владіміра Сорокіна або Олександра Мотиля. Україна знову викарбувала своє ім’я на політичній мапі світу.

авторські колонки Леонідас Донскіс

Коротка історія втікача

100 років тому в нинішній узбецькій Фергані в сім’ї царського офіцера народився мій тато. Наприкінці 1915 року батьки моєї матері добулися до Казані, ставши втікачами із західних окраїн імперії Романових.

авторські колонки ОНУХ