Український тиждень № 51 (423)

Зміст номеру

З новим мемом!

Україна не є якоюсь супертехнологічною країною, але новітні засоби комунікації нам все ж не чужі. Усі сьогочасні тренди «варяться» в соцмережах, передовсім у Facebook. Так уже склалося, що саме там зустрічають­­ся якщо не людина з людиною, то акаунт з акаунтом: політика і громадського активіста, журналіста і міністра. І саме там народжуються меми, якими, здається, й розмовляє нині наше суспільство. Спробуємо поглянути на деякі з них із позиції їхньої ймовірної «живучості» в 2016-му.

Дмитро Крапивенко

Павло Клімкін: «Від ЄС нам потрібні солідарність і заангажованість в українські справи»

18 грудня Європейська комісія ухвалила «безвізовий звіт» щодо України, тобто із середини літа наші громадяни можуть дістати право вільно подорожувати країнами ЄС. Від 1 січня 2016 року набирає чинності зона вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом. Про це, а також про перспективу виборів у окупованих частинах Донбасу, переговори в «нормандському форматі» й дипломатичні відносини з Росією Тиждень розмовляв із міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним.

Анна Корбут

Юрій Сергеєв: «Головне — забезпечити регулярність слухань українського питання в Раді Безпеки ООН»

Напередодні ротації на посаді постійного представника України при ООН Тиждень поспілкувався з Юрієм Сергеєвим, який обіймав її з 2007-го і невдовзі повертається до Києва, про пріоритети України в ролі непостійного члена Радбезу протягом наступних двох років, механізми захисту прав людини на окупованих територіях та реформу Організації з огляду на нові безпекові виклики.

Анна Корбут

ОРДІЛО. Випробування 2016-м

Навіть ідеальне перемир’я не спинить злиднів, криміналу й тоталітаризму на окупованому Донбасі

Денис Казанський

Зупинити відставання

Завищені соціальні очікування й панування популізму в політиці супроводжуються усе помітнішим економічним відставанням України не лише від розвинених країн, а й від дедалі більшої кількості азійських та африканських

Олександр Крамар

Довга черга на вихід

Щороку з України вивозять астрономічні суми капіталу. Чому та яким чином?

Любомир Шавалюк

Ірина Геращенко: «Бойовики і РФ не виконали жодного пункту мінських угод»

Уповноважена президента з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, член гуманітарної підгрупи в Мінській переговірній групі про обмін полоненими, амністію для бойовиків та українських політв’язнів у РФ.

Богдан Буткевич

Цього разу — назавжди

Росія програла цю війну. Але чи виграла її Україна? Цю російсько-українську війну ми самі стали називати гібридною: ніби її нема, а люди гинуть. І нарешті стало очевидним: у нас не лише війна, а й політика, економіка та культура гібридні.

Юлія Олійник

Навчитися жити без імперії

Теперішнє ставлення більшості росіян до України є цілком передбачуваним, а це дає нам змогу правильно оцінити і своє, і російське майбутнє

Валерій Примост

Шляхом Пєтра і Єкатєріни?

Як формувалася школа російських зовнішньополітичних маніпуляцій

Ігор Лосєв

Повернення

Війна змінює. Після фронту не всі вміють і можуть дати собі раду з тишею та миром. А ще з байдужістю обивателя й банальними житейськими негараздами. Тиждень зібрав історії вояків, які зуміли повернутися і не загубитися в мирному житті

Роман Малко

Оптичний обман федерації

У 1917 році Росія розпалась, але більшовики мали намір відновити імперію — тепер уже як плацдарм для створення «Зємшарной рєспублікі совєтов»

Станіслав Кульчицький

Олександр Квіташвілі: «Українські лікарні — це не надбання народу, а його сором»

Тиждень обговорив із міністром охорони здоров’я Олександром Квіташвілі відносини МОЗ із профільним комітетом Верховної Ради, терміни запровадження клінічних протоколів і проблеми боротьби з фармацевтичною корупцією.

Тетяна Омельченко

Пер Ноель для дорослих

Французи зустрічають Новий рік під незвичне шепотіння різдвяних дощів і з думками про терористичну загрозу

Алла Лазарева

Іспанське судоку

У новий рік із новим політичним ландшафтом

Альваро Імбернон

Від біженців до футболу

Від 2016-го німці чекають передусім продуманої політики інтеграції біженців, початку нової виборчої кампанії та перемоги на чемпіонаті з футболу Євро-2016

Віталій Рибак

Канікули на вулиці

Політичний розкол може зіпсувати свята багатьом польським родинам

Ванда Жешовська

В Ісламську Республіку на лижі

Іран нечасто трапляється в лижних журналах, але незабаром усе може змінитися

The Economist

У чому сила Disney

Компанія заробляє величезні статки й забезпечує своє майбутнє, скуповуючи дитинство

The Economist

Філософія «малих справ» Євгена Чикаленка

Про світогляд одного з конструкторів українського національно-визвольного руху

Тетяна Осташко

Стратегія для культури: стимулювати, а не стримувати

Питання наявності/відсутності стратегії стало головним для політикуму й уряду України. Культура тут не виняток, а лише яскравий прояв проблеми

Олеся Островська-Люта

Крістін Бардслі: «Британське кіно пронизане європейською традицією артхаусу»

Радниця з питань кіно Британської ради Крістін Бардслі розповіла Тижню про головні тренди сучасного британського художнього та документального кіно, проблеми, які сучасність ставить перед кінодистрибуцією.

Ганна Трегуб

Прощавай, старий рік

Добігає кінця рік. Хороша нагода усамітнитися в тиші, підсумувати, що залишив цей рік у долі та в серці. Серед іншого перечитую сторінки свого щоденника. Ті, котрими поділився з редакцією, і ті, що писав лише для себе.

Лесь Терен

Довга дорога до Києва

Упродовж півтора року в окупації я вперше покинув зону АТО за пропускною системою, вимушено відбувши до Києва. Маршрут склав таким чином: із Донецька мав дістатися до Костянтинівки, звідки вже поїздом збирався доїхати до столиці.

Станіслав Васін

Поколінню барикад

Новий рік 2014-й пам’ятаєте? А «Ще не вмерла Україна» в один голос потужністю півмільйона горлянок на майдані Незалежності? А те, про що тоді мріяли й за що піднімали келихи з шампанським? А неймовірне свято єднання, яке переживала країна, вірячи в себе, у свою силу та перемогу? Перемогу добра над злом…

авторські колонки Роман Малко

Відпусти!

Повторюю це без упину вже не один рік. Я, російськомовний росіянин (запевняю вас, без тіні неврозу із цього приводу), весь час пропоную вдавати, ніби Росії не існує.

авторські колонки Юрій Макаров

Перезавантаження Німеччини

На пам’яті моїх читачів Німеччина завжди була країною із гротескним минулим та відчуттям провини в сьогоденні. Від дня заснування ФРН 1949 року німці всіх поколінь намагалися очиститися від злочинів нацистської епохи. Та історію не перекреслиш, принаймні так здавалося їм самим. Лідерство Німеччини полягало виключно у сплаті рахунків, а не в прийнятті рішень. Союзникам і сусідам натяку на «історичну відповідальність» було достатньо, щоб німці вивернули кишені й мовчали, коли їм щось не подобалося.

авторські колонки Едвард Лукас

Гамівна сорочка

Нещодавно минуло 20 років від дня підписання Дейтонських угод, які поставили крапку в найкривавішому збройному конфлікті на теренах Європи після закінчення Другої світової.

авторські колонки Ярослав Пешек