Український тиждень № 44 (468)

Зміст номеру

Е-декларації: Сюприз!

Поділяю, активно й беззастережно, але... частково. Поділяю загальне обурення оприлюдненими статками 100 тис. державних мужів (і жон), але ніяк не можу приєднатися до непідробного подиву. Я розумію скандалізованих іноземців, але цікаво, ми самі що такого дізналися, про що не підозрювали досі? Можна конкретніше?

Юрій Макаров

Лілія Гриневич: «Наше завдання — дати більше педагогічної свободи вчителям»

В ексклюзивному інтерв’ю Тижню міністр освіти Лілія Гриневич розповіла про подолання спадку Табачника, мовну політику в навчальних закладах і систему заохочень для педагогів-новаторів.

Тетяна Омельченко

Набір в агенти ДБР

Після тривалого зволікання зі стартом конкурс на обрання керівництва Державного бюро розслідувань розпочався. Утім до повноцінного запуску структури ще далеко

Станіслав Козлюк

Державне бюро розслідувань

Від початку Державне бюро розслідувань було задумане як вітчизняний аналог американського ФБР. Воно мало розкривати особливо тяжкі насильницькі злочини, злочини пов’язані з кримінальними організаціями, тероризмом, випадки катування, а також військові злочини та корупційні діяння високопосадовців і працівників НАБУ й САП. Утім, на практиці все склалося трохи інакше. Під час голосування закону правками з голосу в ДБР відібрали половину повноважень, усунувши «злочинні організації», «тероризм» та пряму згадку про тортури. Наразі законом передбачено, що Держбюро розслідує службові злочини, корупційні (крім підслідних НАБУ) та військові злочини, якими поки що займається військова прокуратура.

Зоя Борисенко: «Важливо не так воювати з монополістами,як створювати конкурентне середовище»

Один із творців антимонопольної політики України в 1990-х роках Зоя Борисенко розповіла Тижню, як саме олігархи обмежили вплив АМКУ й чи відбуваються зміни в цій царині сьогодні.

Андрій Голуб

Царі гори та їхні будні

Про конкуренцію й державну антимонопольну політику в Україні

Любомир Шавалюк

Перша на західному фронті

Німецька Федеральна антимонопольна служба щороку повертає до бюджету сотні мільйонів євро, і в її прозорості ніхто не сумнівається

Ольга Ворожбит

Відбір до нового сезону

Важкий шлях українського футболу від бандитизму до раціоналізму

Іван Вербицький

Запит на Путіна в Молдові

На тлі корупції та олігархізації проєвропейських сил щонайменше половина молдовського суспільства знову обирає курс на Росію та авторитаризм

Жанна Безп’ятчук

Що скажуть люди. Як Захід бачить Україну й чому це не має значення?

Століттями українців, як і більшість східноєвропейців, усіляко ігнорували, не розуміли й використовували сильніші сусіди. Після цього вони, зрозуміло чому, мають змішані почуття до зов­нішнього світу.

Ендрю Корнблут

The Economist: Нові сандерсисти

Перед федеральними виборами наступного року в Німеччині загострюється питання соціальної справедливості

The Economist

Утопія ізоляціонізму

Чим небезпечні ностальгійні ілюзії американців, на яких спекулює Дональд Трамп

Ігор Лосєв

The Economist: Нічого без Сі

Китайські бої за те, як пишеться історія

The Economist

The Economist: Аварійний тест

Недавні інтернет-атаки в США можуть бути прелюдією до значно потужніших

The Economist

Марк де Лоне: «Докорінна відмінність українського націоналізму від фашизму в тому, що він не висловлює бажання завоювати чужу територію, ствердитися за рахунок інших»

Провідний сучасний французький історик філософії розповів Тижню про прямий зв’язок філософських ідей і політичних практик, потребу саморефлексії та звернення до глибин власної культури як базову засаду прийняття й розуміння інших, а також про місце інтелектуалів у культурі Європи.

Ганна Трегуб

«Життя» минуло. «Молодість» пройшла

Київський фестиваль грамотно окреслив тенденції світового кіно

Катерина Барабаш

Початок від нуля. Сучасну Індію об’єднують наука і знання

Коли Індія виборола в 1947 році незалежність, керівники нової держави почали замислюватися: що ж об’єднає її строкатий народ? Ані мова, ані релігія, ані етнічне походження не могли стати для цього відправною точкою. Вони швидше розділяють жителів. Тож було вирішено, що сучасну Індію згуртовуватимуть наука і знання.

Ростислав Панічев

Свята і будні

Сьогодні я вкотре відчула дисонанс з усім нав­коло. Потрапила на «казачьі ґулянія» з доброчинним ярмарком.

Вікторія Малишева

Це солодке слово «війна»

Війна на Донбасі якнайкраще демонструє ті кілометри підземних тунелів, які існують сьогодні в політичній реальності нашої країни. З одного боку, є зовнішній ворог, що окупував частину території України. Тільки-но Україна намагається демонструвати найменші рухи в бік євроінтеграції, рана, що ледь затяглася, знову починає кровоточити.

Станіслав Васін

Усе на продаж

Анджей Вайда, останній романтик польського кіно, наприкінці 1960-х років зняв фільм із назвою «Усе на продаж». Дотримуючись естетики «нової хвилі», він розповів історію пошуків зниклого безвісти актора, який не з’явився на зйомки.

авторські колонки ОНУХ

Удар у корінь

Глобалізація має одну цікаву рису. Тільки-но в якомусь куточку світу створюють новий продукт, як він відразу чи майже відразу з’являється не лише на ринку тієї країни, де його винайшли, а по всій земній кулі.

авторські колонки Любомир Шавалюк

Спокій за гроші

Європейська безпека сьогодні, певно, у найсумнішому стані від початку 1980-х. Росія не вірить у серйозність намірів Заходу захищати прифронтові держави, особливо Балтійський регіон. На Заході не вірять, що Москва прагне поділити Європу й утвердити своє домінування, а також що вона готова удатися до силових методів.

авторські колонки Едвард Лукас

«Валдай»-2016

Коли відвідуєш засідання клубу «Валдай», здається, що заходиш до музею альтернативних правд.

авторські колонки Джеймс Шерр

Аласанія. Суб’єктивно

Тут я не можу бути неупередженим. Зураб Аласанія, який подав у відставку з посади головного перетворювача державно-безнадійного телебачення на щось суспільно корисне, — мій товариш і вчорашній шеф. Якщо з’ясується, що система, зжерши ще одного навіженого, зачинила вікно можливостей, настане моя черга робити вибір.

авторські колонки Юрій Макаров