Український тиждень № 6 (638)

Зміст номеру

Візити ввічливості

Візити закордонних високопосадовців до Украї­­ни часто тлумачать як ознаку вдалої дипломатії Києва. Але це не завжди так. Інколи іноземні гості приїздять, щоб владнати свої внутрішньополітичні справи, і це може бути свідченням лише того, що наша країна втрачає суб’єктність у світі.

Христина Вовчук

Станіслав Асєєв: «Один із тих, кого обміняли разом зі мною, бив мене й брав участь у тортурах»

Автор Тижня, журналіст Станіслав Асєєв провів понад два роки в полоні у бойовиків. В інтерв’ю він розповів, чому вирішив залишитися в ОРДіЛО, як потрапив на підвал до бойовиків «ДНР» та як почав писати книжку під час перебування за ґратами.

Денис Казанський

Справа Гандзюк: слідство уповільненої дії

Чому слідчим може забракнути часу для розслідування вбивства Катерини Гандзюк

Станіслав Козлюк

Метод Дубілета

Чим небезпечна відмова від традиційного перепису населення і навіщо це потрібно чинній владі

Олександр Крамар

Цифрова недовіра

Які загрози спричиняє оголошена діджиталізація країни

Шон Таунсенд

ПАРЄ: втома і гроші

Історія існування та роботи Парламентської асамблеї Ради Європи ніколи не здавалася простою: воєнні перевороти в Туреччині та Греції, кінець фашистської ери в Португалії та Іспанії, розпад Югославії та СРСР.

Ольга Ворожбит

Сповзання на маргінеси

Чому Рада Європи закономірно втрачає вплив та репутацію

Алла Лазарева

Під півмісяцем в Україні

Як живуть і під чиїм впливом перебувають мусульманські діаспори нашої країни

Михайло Якубович

Die Welt: Кінець довіри

Незабаром збереться Мюнхенська безпекова конференція, заснована на піку холодної війни. Сьогодні світ дестабілізують нові суперечності. Важливу роль відіграє в цьому фраза, сказана в 1990 році держсекретарем США щодо розширення НАТО

Міхаель Штюрмер

Die Welt: Подвійна інфільтрація Бундесверу

У німецьку армію проникли праві екстремісти та ісламісти й хочуть використати її для власних цілей. Як таке могло статися й чому це стосується і цивільних громадян?

Міхаель Вольффзон

Тероризм в ім’я природи

Чи може захист довкілля набути екстремістських форм

Олександр Кореньков

Die Welt: Правий, якого обирають ліві

На виборах в Емілія-Романья Маттео Сальвіні сподівався завоювати цей червоний бастіон та повалити уряд у Римі. Чому ліва Італія раптом стала голосувати за правих?

Вірджинія Кірст

Математика проти епідемій

Як виникають і поширюються епідемії та як їх прогнозують за допомогою комп’ютерних алгоритмів

Олег Фея

Смерть приватності

Як особисті дані стали товаром в епоху капіталізму спостережень

Надія Баловсяк

Аристократка, феміністка, діячка Центральної Ради

Людмила Старицька-Черняхівська в українському модернізмі й Національно-визвольних змаганнях

Віра Агеєва

У повільній гонитві за природою

49-й Роттердамський кінофестиваль закінчився перемогою азіатського кіно

Катерина Барабаш

Володимир Тихий: «Сміх реабілітує справжні почуття людини»

В інтерв’ю для Тижня режисер першої української мілітарної кінокомедії «Наші котики» розповів про долання радянських стереотипів довкола військової героїки, візуальні образи як інструмент моделювання майбутнього та живий запит на хороший гумор.

Ганна Трегуб

Філософська думка Емануеле Северіно

Чим цінна спадщина одного з найвидатніших мислителів сучасності

Юрій Олійник

Сила одиниць

Ми зустрічаємось на околиці Києва, в одній із промзон, на СТО. Тут волонтери ставлять на ноги придбану благодійником автівку капелана 53-ї бригади Павла Проценка. Молодий чоловік у брудній робі, що порається поруч із майстрами, і є панотець. Сам він киянин, але в столиці буває рідко: служить на Луганщині. Такий його вибір.

Дмитро Крапивенко

Антропологія

Я потрапив на війну мало не через шість років після її початку, та й то як турист. Гаразд, як журналіст, у моєму випадку різниця невелика. Чому так пізно?

авторські колонки Юрій Макаров

Валіза Шредінґера

Майже 100 років тому австрійський фізик Ервін Шредінґер сформулював уявний експеримент із котом у коробці. Вигаданий науковцем кіт був одночасно живим і мертвим, чим демонстрував подвійну сутність квантової механіки. Сьогодні Україна спостерігає інший експеримент, який показує подвійну природу міжнародної співпраці.

авторські колонки Юрій Лапаєв

McDonald’s у Москві

Як у людини західної нерви в мене постраждали більше, ніж шлунок, коли я спостерігав за повільним занепадом комуністичного експерименту.

авторські колонки Едвард Лукас

Нью-Йоркський парадокс

Історичним центром української діаспори в Нью-Йорку є так званий даунтаун, район Манхеттену, що між Гаустон-стрит, 14-ю і 3-ю вулицями та авеню В. Тут міститься більшість установ: церкви, школа Св. Юра, банки, молодіжні організації, бари й ресторани, крамниці. І тут жило найбільше українців (близько 20 тис. у 1930–1950-х роках).

авторські колонки Олександр Мотиль

Розщеплення

Психологічний феномен роздвоєння зазвичай неоднозначний. Австрійський психоаналітик Отто Ранк у «Двійнику» («Doppelgänger») подав оригінальне роз’яснення цього ефекту, взявши за базову модель сюжет фільму «Празький студент» (1913).

авторські колонки Тарас Лютий

Я у Львові

Увечері 20 січня я приземлився в Міжнародному аеропорту ім. Данила Галицького у Львові. Так починається мій запис у щоденнику, який я почав вести того ж таки 20 січня й назвав його цілком небанально «Львівським щоден­ником».

авторські колонки ОНУХ