Український тиждень № 50 (682)

Зміст номеру

Конституційна загроза

В Україні півтора місяця триває конституційна криза. За цей час влада давала багато обіцянок, однак ані президент, ані парламент так і не змогли вирішити проблему. Ба більше: так і не запропонували бодай якийсь дієвий варіант виходу із ситуації.

Станіслав Козлюк

Несанкціонований секвестр

На кому уряд вирішив заощадити бюджетні кошти

Олександр Крамар

Олександр Писарук: «Ми бачили, що європейські країни запровадили повний карантин. Україна не має фінансових та економічних можливостей для підтримки бізнесу, щоб вживати настільки жорстких заходів»

Тиждень обговорив із головою правління Райффайзен Банку Аваль вплив коронакризи на фінансовий стан клієнтів фінустанови та економіку України в цілому.

Любомир Шавалюк

Освіта: в передчутті реваншу

Як керівництво МОН намагається підважити реформи освіти

Ганна Трегуб

Історія: вийти з пітьми

Яким є головне завдання українських істориків і в чому полягає місія України

Лариса Якубова

Дніпро: Форпости пам'яті

Звільнення від імперських міфів і пошук історичної правди. Досвід міста Дніпро

Олег Репан

Володимир В’ятрович: «Від того, як ми зараз вшановуємо й пам’ятаємо героїв цієї війни, залежатиме коли і як вона закінчиться»

Про ставлення влади до історії, про становище Українського інституту національної пам’яті, а також про потребу системної деколонізації Тижню розповів народний депутат України, екс-голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Максим Віхров

Спочивати з миром

Чи має шанс на розв’язання польсько-українська «цвинтарна війна»?

Ольга Ворожбит

Велике полювання

Чому іранська атомна програма опинилася під прицілом ізраїльських спецслужб

Володимир Заблоцький

Режіс Жанте: «У міжнародних відносинах політика без застосування сили, бодай економічної, нічого не варта»

Тиждень обговорив із французьким письменником та журналістом наслідки недавньої війни в Нагірному Карабаґу, впливи Росії та Туреччини в кавказькому регіоні та перспективи політичних рішень для збройних конфліктів.

Алла Лазарева

Die Welt: Професії майбутнього

У німецькому Федеральному міністерстві праці вважають, що до 2035 року з’явиться майже 3,3 млн робочих місць, а водночас близько 4 млн зникне. Якими будуть професії майбутнього? Як підготуватися до змін і де учням шукати допомоги?

Ян Шульте

Мистецтво війни із мосхами

Як у XVII столітті Юрій Немирич планував перемогти Московію і що з того вийшло

Ярослав Гирич

Підставляйте долоні!

Якою має бути мовна політика

Юрій Макаров

Корисні історичні копалини

Із початком окупації Михайло Кулішов був змушений виїхати з рідної Горлівки до Бахмута. Але, як виявилося, такий різкий поворот долі наблизив його до головної справи життя: вивчати локальну історію й переповідати її своїм землякам.

Єлизавета Гончарова

Перший рік нової ери

Добігає кінця 2020 рік, який став для людства одним із найважчих випробувань із часу Другої світової війни з погляду економіки та соціальних процесів. На тлі нездатності навіть найрозвинутіших країн світу зупинити поширення вірусу, уже, очевидно, третьої хвилі зростання кількості інфікованих і померлих, а також очікування на вакцину як панацею, що має зупинити апокаліпсис, упадає у вічі один дуже важливий висновок.

авторські колонки Сергій Корсунський

І мертвим, і живим

«Немає різниці, біля якого пам’ятника ти чекаєш на дівчину, в яку ти закоханий», — таку сентенцію Володимир Зеленський виголосив торік, і це була його найпровальніша промова.

авторські колонки Максим Віхров

Відплата тиранам

Франція не ухвалила пропонованої заборони на зйомку поліцейських. Пропозицію не підтримувала громадськість: відеозаписи жорстоких дій поліції допомагають із ними боротися. Проте занепокоєння поліції теж виправдані. У них і без того небезпечна робота. Через онлайн-пошук за зображенням обличчя легко знайти домашню адресу, номер телефону, відомості про родичів тощо — а тоді розмістити це все в інтернеті.

авторські колонки Едвард Лукас

Обов’язок захищати

Мирний договір, про який домовилися 25 років тому в американському Дейтоні, штат Огайо, а 14 грудня 1995 року підписали в Парижі президенти Сербії, Хорватії та Боснії, поклав край війні, що тривала за Боснію і Герцеговину від 1992 року — першій війні в Європі після 1945-го.

авторські колонки Ріхард Герцінґер

Брудна вода страху

У різних сферах життя є свої беззаперечні лакмусові папірці, які вказують на конкретні проблеми. Наприклад, відомо: якщо в річці зникли раки, це означає, що суттєво погіршилась якість води й уживати її шкідливо для здоров’я людей і тварин. І хоч би як гучно й оптимістично квакали жаби на березі такої річки, обізнані люди там не ловитимуть рибу, яка накопичує в собі шкідливі речовини. Бо якщо раки зникли — отже, вода брудна.

авторські колонки Єлизавета Гончарова

Не впійматися світові

На купюрі 500 гривень поруч із портретом найвідомішого українського філософа зображено фонтан і подано напис: «Не равное всѣм равенство». Водограй складається з різних за розміром посудин. Отже, нерівних. Проте однаково, тобто рівномірно, наповнених. Цей образ означає бодай те, що не всі рівні у фізичних або інтелектуальних кондиціях, але всяк може розвинути свої таланти, якщо розпізнáє власне призначення, себто пізнає себе.

авторські колонки Тарас Лютий

White Cube

Замкнені в кубах власного життя та ізольовані від зовнішнього світу, ми шукаємо, як надати глибшого сенсу тій ситуації, у якій опинилися. Хіба це не завдання мистецтва? У 1976 році американський критик мистецтва Браян О’Догерті написав низку есе для журналу Artforum що згодом увійшли до книжки «У білому кубі» (Inside the White Cube, 1986), яка набула гучної слави.

авторські колонки ОНУХ