Новини 09:24

У Азарова хочуть стягувати з громадян ЄС і США плату за в'їзд в Україну

Уряд має намір посилити режим в'їзду в Україну для громадян Євросоюзу, США та Канади.

Як відомо, в 2005 році президент Віктор Ющенко ввів безвізовий режим для короткострокових поїздок громадян країн Євросоюзу, Швейцарії, Ліхтенштейну, США, Канади та Японії. Тепер, за інформацією «Коммерсант-Украина», Кабмін планує прийняти постанову, що змінює порядок перетину кордону іноземцями, які користуються правом безвізового в'їзду.

За інформацією видання, жорсткість режиму матиме відношення лише до громадян США, Канади та країн-членів ЄС. Решту держав, що домовилися з Києвом про безвізовий режим у 2005 році і пізніше, нові норми не торкнуться. Причина такої вибірковості політична - названі країни чинять тиск на Київ у зв'язку з останніми антидемократичними процесами, зауважує джерело видання.

Профільні експерти також проінформовані про такі наміри влади.

"З ініціативи СБУ з грудня обговорювалася схема нейтралізації впливу Заходу на події в країні. Тоді мова йшла про введення терміну "іноземний агент", про візи для мешканців США і ЄС, а також про інші кроки. Всі пункти цієї "дорожньої карти", крім візового, вже виконані" , - зазначив експерт ініціативи "Європа без бар'єрів" Олександр Сушко.

Проте, як пише видання, у результаті уряд відмовився від ідеї введення повноцінного візового режиму для європейців і американців, оскільки її вкрай складно реалізувати. Штат консульств України в країнах ЄС з 2005 року істотно скоротився, а число європейців, які відвідують нашу країну, - багаторазово зросла. Дипломатична служба не впорається з потоком бажаючих отримати українську візу.

Обговорювалася можливість видачі віз у пунктах перетину кордону (зокрема, в аеропорту), але виникла колізія з угодою про спрощення візового режиму між Україною і Євросоюзом. Відповідно до цього договору 17 категорій громадян України звільняються від сплати візового збору при отриманні європейських віз. Документ передбачає право Києва відновити візовий режим для європейців, але вимагає, щоб в цьому випадку ті ж категорії "автоматично і на умовах взаємності" звільнялися від візового збору при в'їзді в Україну. "Це означає, що 17 категорій європейських громадян повинні доводити свою приналежність до пільгових категорій при перетині кордону. На практиці виконання цієї процедури означало б катастрофу, колапс в аеропортах" , - пояснив Сушко.

"Щоб не порушувати угоду про спрощення оформлення віз, вирішено стягувати не візовий збір, а плату за внесення персональних даних в якийсь реєстр при перетині кордону" , - розповіло виданню одне з джерел в уряді. За його словами, проект документа вже готовий, він обговорювався на минулому засіданні уряду 22 січня, але був відправлений на доопрацювання.

За інформацією видання, в Держприкордонслужбі виступили проти такої ініціативи. Водночас в МЗС її підтримали, представивши ряд поправок до тієї версії документа, яку відстоює Мін'юст.

Розмір збору за перетин кордону, запропонованого Кабміну, наразі з'ясувати не вдалося, але стягуватися він буде при кожному перетині кордону.

Видання також зазначає, що в останні дні посилено режим пропуску на українсько- молдовському кордоні. Це також дає підстави засумніватися в тому, що мотив нової ініціативи - лише фінансовий, зауважує видання. У в'їзді без пояснення причин відмовляють чоловікам, які подорожують як групами, так і поодинці. Так, в минулі вихідні в Україну відмовилися пустити знімальну групу Publika TV, конфлікт вдалося вирішити лише після втручання посла України в Республіці Молдова Сергія Пирожкова. Інший автомобіль з кореспондентом "Комерсант - Молдова" дозволу на перетин кордону так і не отримав. Молдавани, які зіткнулися з проблемами, впевнені, що українська влада побоюється їх участі в акціях протесту.

схожі новини

Новини RedTram

Loading...