Новини 20:32

Іноземці в уряді: відставки в Мінекономіки та сенатор у Раді реформ

Кабінет міністрів України запросив до співпраці іноземних діячів, які допоможуть здійснити реформи за західним зразком.

Уперше в історії до роботи в українському уряді залучили іноземних громадян. Політики та діячі з західною освітою повинні поділитися досвідом і допомогти Україні у здійсненні реформ.

Наталія Енн Яресько – українська громадська діячка і підприємець, чинний міністр фінансів України (з 2 грудня 2014).

Народилася у США в родині вихідців з України. Переїхала в Україну 1992 року, очолила економічний відділ Посольства США в Україні, займалася підприємництвом та громадською діяльністю.

2 грудня Президент України Петро Порошенко надав Наталії Яресько українське громадянство. Вона повинна подати документ про припинення громадянства США протягом двох років після набуття українського громадянства.

Того ж дня Верховна Рада України затвердила новий склад Кабінету міністрів, до складу якого увійшла Наталія Яресько як міністр фінансів.

В березні 2015 року Наталія Яресько оголосила про початок масової приватизації державних підприємств, під час війни з Росією, коли ринкова вартість підприємств значно знизилась.

Айварас Абромавичус – український політик литовського походження, у минулому – литовський підприємець, співвласник та один з керівників шведської інвестиційної компанії «East Capital», чинний міністр економічного розвитку і торгівлі України,

2 грудня 2014 Президент України Петро Порошенко надав Айварасу Абромавичусу українське громадянство. 

Абромавичус скоротив штат Мінекономрозвитку та сказав, що не виключає ліквідацію міністерства у майбутньому.

"Я не одружений на цьому міністерстві", - сказав міністр на репліку ведучої про те, що він рубає сук, на якому сидить. "У багатьох країнах цього міністерства не існує. Бачення президента і прем'єра, що функції міністерства повинні бути передані іншим органам влади", - сказав Абромавичус.

10 травня Абромавичус заявив, що Україна попросила Францію направити до Києва експерта з питань управління великими державними промисловими компаніями.

Яніка Мерило – естонка, керуючий директор Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій, радник міністра економічного розвитку і торгівлі України Айвараса Абромавичуса з січня по квітень цього року. На цій посаді Мерило відповідала за напрям залучення інвестицій, поліпшення інвестиційного та бізнес-клімату, координації міжнародних програм і розробку рішень електронного уряду.

Коментуючи своє звільнення з посади радника міністра, Мерило сказала, що була радником на громадських засадах, без будь-яких повноважень.

Вона додала, що вже місяць не радить Абромавичусу, але натомість через ICT Competence Center працює з кількома міністерствами, допомагаючи у створенні електронного уряду.

"Мій відхід був пов'язаний з тим, що для досягнення мети - побудови електронного уряду, ефективніше працювати не з одним міністерством, у якого обмежені у цій сфері повноваження, а співпрацювати з усіма, у яких є інтерес створювати електронні послуги та рішення", - наголосила Мерило..

Саша Боровик – екс-заступник міністра економіки України, німецький юрист, випускник Гарварду. Приїхав до України з Мюнхена, де працював у Akamai Technologies, а раніше понад десять років працював у корпорації Microsoft, де відповідав за юридичні питання в країнах центральної та східної Європи. У березні 2015 року президент Петро Порошенко надав йому українське громадянство.

14 травня Боровик заявив, що йде з посади.

За його словами, урядовці «заблокували його електронну пошту і сказали його команді, що він не повернеться». 

Боровик пов’язує це з конфліктом із прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком.

Також, за його словами, міністр економічного розвитку Айварас Абромавичус «втомився за нього боротися».

Водночас, у Мінекономрозвитку повідомили, що Боровик не міг звільнитися, оскільки не обіймав офіційну посаду.

Наступного дня під час години запитань до уряду у парламенті прем’єр-міністр Асеній Яценюк заявив, що Боровика відставили саме з ініціативи Абромавичуса.

Боровик був відповідальний за організацію донорської конференції та зазначав прем’єр-міністру, що європейські організації чекали б на звіт про витрати грошей, які Європа та її фонди надають.

Також читайте: Відставки та скандали в уряді: міністри тримаються, їхні підлеглі йдуть

Олександр Квіташвілі – грузинський і український державний діяч, чинний міністр охорони здоров'я України (з 2 грудня 2014).

У квітні Квіташвілі у межах масштабної реорганізації роботи звільнив голів усіх департаментів міністерства.

Також Квіташвілі запропонував ліквідувати Державну санітарно-епідеміологічну службу України, оскільки, за його словами, це корупційний орган, «потрібно відходити від таких радянських структур, прибирати такі радянські символи, як санепідемстанція, і переходити на нормальну роботу».

Також міністерство обіцяє незабаром представити нову програму охорони здоров'я.

15 травня на сайті ВР з'явився проект постанови про звільнення Квіташвілі. Ініціаторами постанови виступили семеро народних депутатів: Андрій Деркач, Андрій Шипко, Володимир Бандуров, Віктор Развадовський, Ігор Молоток, Михайло Папієв та Ігор Єремєєв.

Екатерина Згуладзе – грузинський і український політик грузинського походження, перший заступник міністра внутрішніх справ України (з 17 грудня 2014). Обіймала посаду заступника міністра внутрішніх справ Грузії з 2005 по 2012 роки та виконувала обов'язки міністра внутрішніх справ Грузії з 20 вересня по 25 жовтня 2012.

У жовтні Кабінет міністрів затвердив концепцію та стратегію реформування МВС. За словами Авакова, до кінця року нова патрульна служба запрацює в усіх містах-мільйонниках.

13 грудня Ека Згуладзе отримала громадянство України за указом президента, а 17 грудня на засіданні Кабінету міністрів була призначена першим заступником міністра внутрішніх справ України. 25 грудня на брифінгу в міністерстві внутрішніх справ Згуладзе повідомила про ймовірне перейменування міліції в поліцію, про першочергове реформування патрульної служби та про майбутній набір в поліцейські школи нового типу.

Читайте також: 5 фактів про майбутню реформу правоохоронних органів

Порошенко заявив, що реформа МВС призведе до ліквідації корупції в ДАІ. Пояснив він свою думку тим, що запрошена ним для реформування міністерства замголови МВС Ека Згуладзе відмінно і у високому темпі виконує свою роботу.

14 травня Петро Порошенко затвердив склад Міжнародної дорадчої ради реформ.

До складу ради увійдуть (за згодою):

Міхаіл Саакашвілі, президент Грузії у 2004-2007 і 2008-2013 роках, голова Ради;

Карл Більдт, прем'єр-міністр Королівства Швеція у 1991-1994 роках, міністр закордонних справ Швеції у 2006-2014 роках;

Елмар Брок, голова комітету Європейського парламенту у закордонних справах ;

Мікулаш Дзурінда, прем'єр-міністр Словацької Республіки у 1998-2006 роках;

Андрюс Кубілюс, прем'єр-міністр Литовської Республіки у 1999-2000 і 2008-2012 роках;

Джон Маккейн, сенатор Сполучених Штатів Америки, голова комітету з питань збройних сил Сенату Сполучених Штатів Америки;

Андерс Ослунд, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона (США), професор;

Яцек Саріуш-Вольський, член Європейського парламенту.

Дорадча міжнародна рада реформ – консультативний орган, основним завданням якого є напрацювання пропозицій та рекомендацій щодо здійснення та впровадження в Україні реформ на основі кращого міжнародного досвіду. Рада залучатиме іноземних експертів до реформування українського законодавства, а також підвищуватиме рівень міжнародної підтримки України.

Орган було створено 13 лютого цього року.

Саакашвілі повідомив, що колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський висловив бажання увійти до Ради реформ.

Також, за словами Саакашвілі, сенатор Джон Маккейн надав попередню згоду на участь у Раді реформ, йому лише потрібно завершити офіційні формальні процедури згідно з правилами Конгресу США.