Новини 11:30

Секретар РНБО назвав головні пріоритети воєнної реформи

У статті для американського аналітичного видання The American Interest Олександр Турчинов деталізував основні параметри Стратегії нацбезпеки.

Збройні сили України будуватимуть за модульним або «мережевим» принципом організації. Про це, а також інші основи воєнної реформи в Україні написав у статті для аналітичного видання The American Interest, переклад якої опубліковано на сайті Ради нацбезпеки та оборони України, секретар РНБО Олександр Турчинов.

Тиждень.ua без змін публікує частину статті Турчинова з указаних питань:

"В умовах сучасних викликів найвищим пріоритетом має стати воєнна реформа:

1. Створення професійного ядра Збройних Сил України, яке має складатися з офіцерського корпусу та рядового і сержантського складу, що формується виключно на контрактній основі. При цьому на професійну основу треба переводити всіх фахівців, що визначають бойову готовність армії.

2. Створення багаточисельного, злагодженого військового резерву, здатного до швидкого розгортання, що формуватиметься під час і за результатами проходження строкової військової служби.

3. Запровадження модульного (мережевого) принципу будівництва Збройних Сил України - формування оперативних з'єднань в залежності від бойових задач. На цій основі слід оптимізувати систему військового управління, усунути її зайві ланки.

4. Пріоритетний розвиток Сил спеціальних операцій, відповідно до стандартів НАТО, як реальний напрям формування важелів стримування агресії Російської Федерації.

5. Пріоритетне запровадження системи стандартів НАТО (STANAG) і досягнення інтероперабельності з силами і засобами НАТО. Натомість збереження життя і здоров'я військовослужбовця має стати одним з найважливіших критеріїв ефективності командування. В українській армії не може бути місця для російсько-радянського цинічного ставлення до військовослужбовця як до «гарматного м'яса».

6. Перетворення армії на справжню еліту нації, тобто забезпечення високої престижності військової служби. Удосконалення безперервної системи військової освіти, значне покращення її якості. Реорганізація системи мобілізаційної підготовки і мобілізації.

7. Випереджувальний розвиток єдиної системи С4І2 (командування, управління, комунікації, комп'ютеризація, розвідка і інформація) Збройних Сил України. Впровадження сучасних інформаційних технологій управління і логістики.

8. Удосконалення системи оборонного планування і воєнного будівництва, включаючи нарощування потужності оборонно-промислового комплексу, на основі деталізації воєнних загроз та визначення і деталізації сценаріїв застосування проти України збройних сил інших держав та квазідержавних утворень.

Воєнна реформа є важливою складовою комплексної реформи сектору безпеки і оборони, на важливих аспектах якої я також хотів би зупинитись:

1. Створення єдиної системи керівництва у сферах національної безпеки і оборони, у тому числі підсистем стратегічного планування і кризового реагування на загрози національній безпеці України.

2. Рішуча відмова від радянсько-російських принципів безпекового і оборонного будівництва. Зокрема, вже час остаточно визначити пріоритетним у діяльності всіх правоохоронних структур захист прав, свобод і законних інтересів громадян, відхід від парадигми каральних органів.

3. Радикальне підвищення ефективності діяльності розвідки і контррозвідки, використання новітніх космічних та інформаційних технологій, на основі тісної взаємодії із партнерськими спецслужбами США, Великої Британії та інших країн НАТО.

4. Глибока оптимізація структури органів сектору безпеки і оборони, подальше скорочення кількості окремих органів виконавчої влади у складі цього сектору. Раціональну інтеграцію систем підготовки персоналу, фінансового, матеріально-технічного забезпечення і логістики тощо з використанням стандартів НАТО.

5. Розвиток та ефективне використання системи ситуаційних центрів на чолі з Головним ситуаційним центром країни на технологічній основі інтеграції баз даних органів сектору безпеки і оборони. Забезпечення надійної інформаційної та кібербезпеки України.

6. Удосконалення системи боротьби із злочинністю, громадської безпеки, профілактики та нейтралізації інспірованих ззовні масових заворушень та діяльності озброєних оргзлочинних угрупувань, яка б охоплювала всю територію країни.

7. Запровадження сучасних підходів до управління персоналом протягом усієї служби, у тому числі в запасі і резерві. Докорінне підвищення рівня матеріального забезпечення військовослужбовців та працівників правоохоронних органів, створення дієвих стимулів залучення найбільш підготовлених громадян, зокрема, з числа мобілізованих і тих, що закінчили строкову військову службу, для подальшої служби в секторі безпеки та оборони за контрактом. Надання реальних, а не декларативних, дієвих соціальних гарантій військовослужбовцям, працівникам правоохоронних органів і членам їхніх сімей.

Реалізація цих планів вимагає трансформації національної економіки і суспільства відповідно до умов зростання загроз національній безпеці.  Ключовими завданнями на цьому шляху є:

1. Відмова від радянських підходів до планування мобілізаційної підготовки національної економіки, її адаптація до роботи в ринкових умовах.

2. Докорінний перегляд системи мобілізаційних планів, щорічне формування Державного бюджету на особливий період. Формування бюджету національної безпеки і оборони як окремої складової Державного бюджету. Реформування системи державного матеріального резерву, її спрямування на забезпечення реальних потреб безпеки і оборони держави.

3. Неухильне додержання конституційних вимог щодо недопущення привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Жорстке і послідовне припинення всіх суспільно небезпечних проявів політичного та інших видів екстремізму.

4. Проведення виваженої, збалансованої і водночас цілеспрямованої інформаційної політики. Унеможливлення використання медіапростору України проти національних інтересів.

5. Формування ефективної та вільної від корупційного і політичного тиску державної служби."

Як повідомлялося, президент Петро Порошенко у травні затвердив Стратегію національної безпеки України.

схожі новини

Новини RedTram

Loading...