Новини 18:59

Губернатор Сумщини Чмир звільнив дослідника Голодомору

Відомого історика Геннадія Іванущенка звільнено із порушеннями законодавства з посади директора Державного архіву Сумської області

Відомого історика Геннадія Іванущенка звільнено із порушеннями законодавства з посади директора Державного архіву Сумської області.

Про це Тижню повідомили в Центрі досліджень визвольного руху.

У четвер, 2 грудня, було безпідставно звільнено з посади директора Державного архіву Сумської області відомого історика Геннадія Іванущенка, який досліджував Голодомор та боротьбу українського народу за незалежність.  

Звільнення відбулося після «службового розслідування», ініційованого Сумською обласною державною адміністрацією на чолі з Юрієм Чмирем. При цьому директору своєчасно не надали для ознайомлення акт службового розслідування і не дали можливістінаписати пояснення щодо результатів перевірки.

Формальна причина звільнення – «невиконання службових обов'язків директором Державного архіву Сумської області Іванущенком Геннадієм Миколайовичем в частині відмови в прийнятті на зберігання книг реєстрації актів громадського стану». Натомість вчений пояснює, що, згідно затвердженого плану прийому документів до архіву на 2010 рік, та у зв'язку із обмеженням фінансування, браком площ та штатних одиниць, Сумський обласний архів був готовий прийняти згадані вище документи з 1 січня 2011 року. 

Наполягаючи на прийомі архівом документів управління юстиції до 31 грудня 2010 року Сумська обласна адміністрація «знайшла» «підстави»звільнити історика, який досліджує неугодні владі сторінки минулого і активно оцифровує історичні матеріали.

«Я відстоюватиму своє право на професійну діяльність у суді», – заявив Іванущенко.

За керівництва Іванущенка архів єдинийв Укарїні, який повністю оцифрував 57 тисяч актових записів про смерть людей в період Голодомору 1932-1933 роківна Сумщині. Працівники архівубез належного фінансування, на ентузіазмі створили об'ємну електронну базу історичних документів, серед обласних архівів лише наукове видання Сумського архіву «Сумський історико-архівний журнал» має гриф ВАКу.Сам Іванущенко – автор книг про Голодомор 1932-1933 років, українську революцію 1917-1920, діяльність ОУН та УПА на Сумщині.

Іванущенко очолював архів з 2005 року. За неофіційними даними, його місце може обійняти Володимир Артюх, який очолював Сумську обласну виборчу комісію на місцевих виборах за квотою Партії регіонів. Відкритим залишається питання, чи будуть тепер доступні дослідникам оригінали та оцифровані копії документів Архіву, зокрема про Голодомор. 

Нагадаємо, що тиск та перешкоджання діяльності істориків Україні підтверджує низка фактів, серед яких: незаконне затриманняСБУ та вилучення наукових праць та копій архівних документів історика Руслана Забілого, перешкоджання роботі музею «Тюрма на Лонцького», закриття виставки, присвяченої борцям за незалежність України на Сумщині, яка експонувалась у приміщенні Сумської ОДА.

Нещодавно 45 європейських правозахисних організацій закликали владу України зупинити переслідування та тиск на правозахисників, журналістів та дослідників.