Новини 2011-03-15 14:06

АМКУ відклав бензинову справу

Антимонопольний комітет відклав ухвалення рішення у справі, порушеній стосовно основних учасників ринку пального за фактом різкого підвищення цін на бензин. Про це сьогодні на брифінгу повідомив державний уповноважений АМКУ Микола Бараш, передає кореспондент Тижня.

Бараш пояснив, що рішення було перенесено у зв’язку з тим, що сьогодні на засіданні АМКУ нафтотрейдери надали додаткову інформацію щодо розрахунків, за якими вони визначали свої ціни. На думку нафтотрейдерів, ця інформація обґрунтовує можливість встановлення підвищених цін на бензин.

За його словами, рішення у цій справі може бути ухвалено на одному з найближчих засідань АМКУ, можливо у наступний понеділок.

При цьому Бараш допустив, що за результатом розгляду цих документів нафтотрейдери можуть бути визнані невинними. «Може бути все», - сказав він.

За словами Бараша, у ході розслідування АМКУ  з'ясував, що компанії без об'єктивних причин одночасно підвищували й встановлювали на однаковому рівні ціни на бензин і дизельне паливо на своїх АЗС. Це зумовило стрімке підвищення нафтотрейдерами пального саме в грудні 2010 року та у січні 2011 року. Протягом січня-лютого поточного року роздрібні ціни цих компаній зросли більш ніж на 6%. При цьому оптові ціни на бензин в Україні та показники котирувань Platts збільшилися на 2-3%, на нафту – менш ніж на 2%. Крім того, відзначають в АМКУ, відповідачі підвищили вартість, не зважаючи на суттєву різницю в умовах господарювання. 

Бараш наголосив, що нафтотрейдери мали достатній обсяг залишків пального, що давало можливість безперебійно здійснювати реалізацію пального у роздріб на власних автозаправних станціях. При цьому кількість цих залишків у компаніях відрізнялася.

За словами Бараша, сукупна частка п’ятьох компаній, які АМКУ звинуватив у змові, загалом по Україні становить 25%, а за обсягами продажів – понад 40%. Ці компанії представлені у більшості областей. При цьому у Києві, Харкові та ряді областей мають частку продажів понад 70%.

Нагадаємо, з 4 січня Антимонопольний комітет розслідує зростання цін на бензин марок А-95 і А-92 в кінці 2010-початку 2011 року в найбільших українських мережах АЗС.

Тоді стрімке підвищення вартості нафтопродуктів було зафіксовано у компаній "Лукойл-Україна", "Окко-Нафтопродукт", "Континент Нафто Трейд" (бренд WOG), "Альянс Холдинг" (Shell) і "Кершер" ("ТНК-ВР Коммерс").

Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що АМКУ може оштрафувати нафтотрейдерів на 1 млрд грн, якщо буде доведено цінову змову головних операторів внутрішнього ринку нафтопродуктів. 

Асоціація «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України» закликає уряд відмовитися від адміністративного регулювання, «необґрунтованих звинувачень учасників ринку у спекуляціях і соціальній безвідповідальності і перейти до пошуку виходу з ситуації, що склалася, шляхом відновлення діалогу».