Новини 17:18

Фонд гарантування вкладів оприлюднив схеми маніпуляцій із активами "Фідобанку" — інфографіка

Наразі за фактами виявлених у банку маніпуляцій до правоохоронних органів подано 79 заяв про вчинення кримінальних правопорушень.

Незалежні оцінювачі оцінили вартість активів ПАТ "Фідобанк", включених до складу ліквідаційної маси, у 2,157 млрд грн, в той час як "на папері" вона становила 9,012 млрд грн. Про це повідомляється на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Згідно з повідомленням, причини такої різниці у цифрах – кредитування банком підконтрольних фінансових установ, продаж напередодні визнання банку неплатоспроможним ліквідної нерухомості за заниженими цінами та операції зі «сміттєвими» цінними паперами.

У Фонді звернули увагу на те, що:

  • Майже 80% активів банку (від вартості, зазначеної у бухгалтерській звітності) – кредити юридичних і фізичних осіб. Станом на початок березня цього року майже 93% кредитів (на суму 4 248,08 млн грн) не обслуговуються.
  • Практично весь корпоративний кредитний портфель банку – кредити, видані пов’язаним з банком особам. На початок березня 2017 року заборгованість інсайдерів склала 1 827,80 млн грн.

«Як вдалося встановити Департаменту розслідування протиправних діянь, починаючи з 2014 року банком було видано кредити 6 підконтрольним банку компаніям на загальну суму 2 056 млн грн. Часткове погашення кредитів здійснювалось за рахунок набуття у власність ПУАТ «Фідобанк» земельних ділянок та рухомого майна, попередньо переданих у забезпечення виконання зобов’язань за договорами. При цьому вартість, за якою ці об’єкти були оприбутковані на балансі банку, виявилась щонайменше у 60 разів завищеною. Зокрема, у рахунок погашення кредитної заборгованості на суму 635,9 млн грн банк набув 44 земельні ділянки загальною площею 148,1703 га. У той же час незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили землі у 10,3 млн грн. Тільки неповернення цих кредитів інсайдерами та маніпуляції із вартістю об’єктів застави завдали банку збитки на 1 665,9 млн грн», - йдеться у повідомленні.

Зважаючи на те, що ці кредити не мали ліквідного забезпечення, а позичальники були новоствореними підприємствами, у Фонді мають підстави вважати, що вказані юрособи-позичальники були створені та використовувались у якості «інструмента» для виведення з банку ліквідних активів.

Читайте також: Поліція викрила злочинну групу, що привласнила 360 млн грн банківських коштів

Крім того, перевіркою також встановлено, що протягом року до введення тимчасової адміністрації, банком було продано 43 об’єкти нерухомості за заниженою ціною. Кошти на купівлю кількох об’єктів були отримані за рахунок кредитів, що надавались ряду клієнтів банку та були акумульовані на рахунку однієї компанії.

Загалом після запровадження тимчасової адміністрації, а в подальшому і ліквідації ПУАТ «Фідобанк», уповноваженою особою Фонду було виявлено 9 нікчемних правочинів на загальну суму 584,3 млн грн та 0,3 млн дол. США.

Наразі за фактами виявлених у банку маніпуляцій, у тому числі із активами, подано 79 заяв до правоохоронних органів про вчинення кримінальних правопорушень, з них 68 заяв – внесені до ЄРДР та банк визнано потерпілим. По решті заяв проводяться перевірки слідчими правоохоронних органів.

Нагадаємо, НБУ визнав «Фідобанк» неплатоспроможним у травні 2016 року.  Тоді загальна сума невиконаних «Фідобанком» операцій клієнтів перевищила 500 млн грн (9% від його зобов’язань). У липні 2016 року регулятор вирішив ліквідувати цей банк.

Кінцевим бенефіціаром ПУАТ "Фідобанк" є Олександр Адаріч. Згідно з класифікацією НБУ на січень 2014 року, "Фідобанк" перебував на сьомому місці в групі «Великі банки».

схожі новини

Новини RedTram

Loading...