Новини 16:22

"Вони вистояли – не вистояв бетон". В Україні відзначають День пам'яті "кіборгів"

Загалом за час оборони ДАП загинув 101 військовослужбовець, поранень зазнали 440 бійців, дев'ять – пропали безвісти.

В Україні в середу, 16 січня, з ініціативи українських "кіборгів" відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту.

 

Оборона Донецького аеропорту розпочалася 26 травня 2014 року, коли українські спецпризначенці відмовилися здати бойовикам аеропорт без бою, та тривала 242 дні – до 22 січня 2015 року. Бої завершилися після повної руйнації старого та нового терміналів ДАП. Так, 20 січня 2015 року проросійські сили підірвали новий термінал аеропорту, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася. Уже наступного дня було ухвалено рішення відвести українських воїнів з нового терміналу, однак багато поранених і контужених українських бійців потрапили в полон.

 

Так, за 7 місяців в обороні ДАПу на добровільній основі взяли участь бійці понад 20 військових підрозділів Збройних сил України та добровольчих батальйонів. Зокрема, у різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку "Дніпро-1", бійці Добровольчого українського корпусу та багато інших. Згодом захисників Донецького летовища назвали "кіборгами", багатьох з них було відзначено державними нагородами, деяких – посмертно.

 

Загалом за час оборони ДАП загинув 101 військовослужбовець, поранень зазнали 440 бійців, а дев'ять – пропали безвісти.

 

Своєю чергою, Україна вшановує пам'ять Героїв, шляхом встановлення пам'ятників та меморіальних дошок на їхню честь. Зокрема, у 2018 році в селищі Доброслав Одеської області розпочали встановлювати пам'ятник "кіборгам", стилізований під диспетчерську вежу Донецького аеропорту, відкриття якого заплановане на День незалежності України.

 

 

Водночас у Запоріжжі відкрили пам’ятну дошку українському добровольцю Олександру Пивоварову, який загинув 28 вересня 2014 року біля Донецького аеропорту. Також Київська міська державна адміністрація вирішила встановити в столиці меморіальну дошку загиблому захиснику Ігорю Брановицькому.

 

 

Крім того, Національний банк України розпочав спецвипуск пам’ятних монет, номіналом 10 гривень, присвячених захисникам Донецького аеропорту.

 

 

Так, у День пам’яті захисників Донецького аеропорту слова подяки висловили деякі міністри, депутати, політичні діячі та відомства. Зокрема, у МВС закликали запалити свічку в пам'ять про тих, хто не повернувся з ДАПу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окрім цього, у соцмережах користувачі публікують присвячені "кіборгам" вірші.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

схожі новини