Новини 2019-04-23 16:48

Щоб оцінити зв'язки Зеленського з Коломойським, треба стежити за Приватбанком, "Укрнафтою" та парламентською кампанією - польський публіцист

Антоні Рибчинський зазначив, що тестом на чесність для новообраного президента буде його ставлення до Коломойського.

Польський публіцист Антоні Рибчинський вважає, що, якщо під час президентства Володимира Зеленського в країні нічого не зміниться крім того, що головним бенефіціаром системи стане не Петро Порошенко, а олігарх Ігор Коломойський, це буде катастрофою для України. Про це йдеться у колонці для TVP Info.

 

 

"Україна була і залишається республікою. Але не парламентсько-президентською, як офіційно зазначено в документах. Це олігархічна республіка", - зауважує автор.

 

Зокрема, Рибчинський відзначає, що однією з головних передвиборчих обіцянок новообраного президентства було викорінення корупції. "Слід прямо сказати: якщо президентство Зеленського закінчиться ганьбою і ще одним великим розчаруванням серед українців, якщо виявиться, що нічого не змінилося, крім того, що головним бенефіціаром системи є не Порошенко, а Коломойський, це буде катастрофою для України", - переконаний публіцист.

 

На думку Рибчинського, Зеленський переміг значною мірою тому, що його суперник і попередник не виконав двох важливих обіцянок: припинення війни в Донбасі та ефективне обмеження корупції. Своєю чергою, що ж стосується внутрішньої політики, то тестом на чесність Зеленського буде його ставлення до Коломойського. У випадку зовнішньої політики ключовим питанням автор вважає відносини з Росією.

 

Водночас автор наголошує, що для того, щоб оцінити ставлення Зеленського до Коломойського, необхідно уважно стежити за питаннями Приватбанку, "Укрнафти" та парламентської кампанії.

 

Так, публіцист нагадує, що у недавньому інтерв'ю для ВВС Коломойський заявив, що після президентських виборів і поразки Порошенка він очікує на компенсацію у розмірі 2 млрд дол через націоналізацію в 2016 році Приватбанку. Автор уточнює, що за Порошенка Коломойський втратив не лише Приватбанк, але й пакет контролю в найбільшій нафтовій компанії "Укрнафта". Не кажучи вже про позицію губернатора Дніпра. 18 квітня Окружний суд Києва вирішив, що націоналізація Приватбанку була незаконною. Коломойський також хоче змінити закон, який обмежив його контроль над "Укрнафтою" у 2015 році. "Судова бійка Приватбанку, ймовірно, продовжиться - хоча останній вирок свідчить, що клімат змінився, і Коломойський може розраховувати на більшу користь судів", - стверджує Рибчинський.


Між тим, публіцист вважає, що Коломойський є стовідсотковим прагматиком. "Якщо виявиться, що його інтереси і прибуток вимагають певних поступок від України по відношенню до Росії, він зробить все, щоб це сталося. І якщо виявиться, що Зеленський насправді є тільки його маріонетка, то це означає, що президент поступиться Москві", - пише він.


Крім того, автор підкреслює, що останнім часом росіяни віддають перевагу перемозі Зеленського, адже хочуть скористатися відсутністю політичного досвіду в екс-коміка. Як відомо, російський уряд 18 квітня запровадив щодо України заборону на експорт російської нафти та нафтопродуктів. У той же час прес-секретар Кремля пропонує можливість звільнення українських моряків, взятих у полон після атаки в Керченській протоці. "Коротше кажучи: метод батога і пряника. Кремль говорить новообраному президентові: боротися з нами не вигідно, але ми можемо робити жести, які будуть добре прийняті в розірваному війною українському суспільстві", - пояснює публіцист.

 

Нагадаємо, після опрацювання понад 95% протоколів на виборах президента України Володимир Зеленський набирає 73,16% голосів, Петро Порошенко – 24,5%. Своєю чергою, за результатами голосування на закордонному виборчому окрузі більшу частину голосів отримав Порошенко (54,73%), за Зеленського проголосували 43,78% виборців.Чинний президент уже визнав свою поразку на виборах і заявив, що готовий допомагати Зеленському в перехідний період, але водночас пообіцяв йому сильну опозицію.