Новини 16:00

Американський публіцист: Євросоюз в очах Кремля становить екзистенційну загрозу

ЄС унаочнює модель горизонтальної інтеграції, у якій всі країни рівні між собою та самі ухвалюють рішення щодо інтеграції, росіяни ж вважають, що має бути інакше.

Москва прагне розколоти Європейський Союз, оскільки в очах Кремля ЄС становить екзистенційну загрозу. Таку думку в інтерв’ю Тижню висловив американський публіцист та дослідник російської політики Браян Вітмор.

 

«Я вважаю, що російська політика щодо Заходу надзвичайно послідовна. Якщо казати простими словами, то Москва прагне розколоти Європейський Союз, а також розвалити НАТО. Задля цього вона перетворює на зброю всі зусилля, які має у своєму розпорядженні. Це й корупція для створення мережі впливу в західних країнах, і підтримка ультраправих і крайніх лівих рухів у Європі та Північній Америці. Однак причина цього надзвичайно чітка — Європейський Союз в очах Кремля становить екзистенційну загрозу. Він унаочнює модель горизонтальної інтеграції, у якій всі країни рівні між собою та самі ухвалюють рішення щодо інтеграції. Це становить загрозу для росіян. Адже вони не вважають, що світ має працювати саме таким чином. На їхню думку, світовий порядок повинен триматися на супердержавах, які наказують, що робити меншим країнам. Чітка вертикаль. Саме такий світ вони прагнуть бачити», — пише він.

 

За словами Вітмора, Путін хоче поводитися так, ніби надворі 1815 рік, він прагне повернутися до ХІХ століття, у якому панували суперсили. А модель ЄС для них дуже дивна, вона їх лякає. Євросоюз є чітким контрастом із клептократичним, авторитарним та корумпованим режимом, який ви можете побачити в Кремлі. У результаті саме ЄС стає таким собі магнітом для російських сусідів, зокрема України. Але водночас і для прогресивніших елементів у російському суспільстві, тому він представляє собою й внутрішню загрозу для Путіна. Із цієї причини в Москві ухвалили рішення, що їм треба зробити все можливе для підриву або розколу ЄС.

 

Публіцист зауважує, що такий самий підхід справедливий і для НАТО. Росіяни хочуть роз’єднати Сполучені Штати та Європу, Північну Америку та Західну Європу, розбити Північноатлантичний Альянс. Вони прагнуть повернутися до світу, у якому немає великих союзів, що керуються правилами та цінностями.

 

«Росії такі речі не подобаються. Такою є російська політика щодо Заходу, вона лишається незмінною, і я не очікую, що якось зміниться. Гадаю, нам треба приготуватися до довгого конфлікту з реваншистською Росією», — попереджає Вітмор.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

схожі новини