Новини 19:10

Затримані під час обшуків у Криму кримські татари апелюють до четвертої Женевської конвенції

Активісти заявляють в судах, що є громадянинами України і політичними в'язнями Росії.

Усі фігуранти "справи 24-х", які були заарештовані після масових обшуків в окупованому Криму, заявляють в судах, що до них повинна застосовуватися 4-а Женевська конвенція, оскільки вони є громадянами України і є політичними в'язнями Росії. Про це в четвер, 30 травня, на прес-конференції в Києві сказав адвокат Айдер Азаматов.

 

"З початку затримання до сьогодні ми регламентуємо в цій справі 4-й Женевською конвенцією, згідно з якою громадян, які проживають на території Криму, заборонено вивозити за межі Криму. В порушення цієї Конвенції наші підзахисні, у тому числі мій підзахисний Сейран Муртаза, були вивезені в Ростовську область. У судах з обрання або подовження запобіжного заходу всі наші підзахисні кажуть, що вони є громадянами України, що вони є політичними в'язнями і що до них необхідно застосовувати норми 4-й Женевської конвенції ", - повідомив Азаматов.

 

Як пояснив адвокат, згідно з резолюцією ООН від 2014 року і 2016 року міжнародне співтовариство засуджує дії Росії по відношенню до жителів Криму, проте Росія не бажає виконувати висунуті до неї вимоги, "незважаючи на те, що Конституція РФ, згідно зі статтями 15 і 17, передбачає пріоритет міжнародного права над національним ".

 

Як повідомив Азаматов, у рамках даної кримінальної справи до жодного фігуранта в ході обшуку та арешту не пропустили адвоката.

 

"З 24-ма заарештованими був взагалі дивовижний випадок. Їх близько трьох діб приховували від нас. Деяким адвокатам і членам сімей заарештованих дотепер не прийшли письмові повідомлення про те, що їх підзахисні і близькі вивезені за межі Криму ... Ми своїми силами встановили місцезнаходження наших підзахисних, хоча російське законодавство передбачає негайно повідомлення, в разі якщо особа вивозиться за межі якоїсь території чи СІЗО ", - розповів юрист.

 

Крім того, повідомив адвокат, усі 24 кримських татар, вивезених в Ростовську область, під час прибуття до СІЗО поміщаються або в спецблок, де вони перебувають "по двійках" в жахливих умовах або утримуються в "одиночках".

 

"Мій підзахисний Сейран Муртаза і ще 3 людини, що перебувають у СІЗО Таганрога, з 29 березня 2019 року утримуються в"одиночках", що неприпустимо з точки зору російського законодавства", - сказав Азаматов.

 

Нагадаємо, 27 березня в окупованому Криму працівники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії провели щонайменше 25 обшуків у будинках підозрюваних в участі в діяльності забороненої в Росії релігійної організації «Хізб ут-Тахрір». 

 

28 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для усіх 23 затриманих під час обшуків кримських татар, які підозрюються в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір" . 

 

Російський правозахисний центр "Меморіал" визнав політв'язнями 24 кримськотатарських активістів, які були затримані наприкінці березня в окупованому Криму. Про це повідомляється на сайті центру.

 

Водночас Головне управління Національної поліції України відкрило кримінальне провадження за ст. 162  ч.2 Кримінального кодексу України за фактом порушення недоторканності житла кримських татар передбачена кримінальна відповідальність - до п'яти років позбавлення волі.

 

Своєю чергою, омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що більшість громадських активістів, будинки яких в окупованому Сімферополі обшукують російські силовики, відвідували українських політв'язнів Кремля та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові незаконні обшуки помешкань та затримання представників кримськотатарського народу, які відбулися 27 березня в окупованому Криму.

схожі новини