Новини 13:44

Росія самовільно побудувала міст і незаконно зупинила 150 суден - Зеркаль у Гаазі

Заступниця міністра МЗС наголосила, що Керченська протока є міжнародною, і посилання на статус Азовського моря та Керченської протоки як внутрішніх вод є хибним.

Російська Федерація самовільно побудувала міст через Керченську протоку, крім того вона незаконно зупиняє судна в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.

 

Про це у вівторок, 11 червня, під час свого виступу у Постійній палаті третейського суду в Гаазі, де за позовом України щодо порушення Росією права прибережної держави проходять слухання, наголосила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, Агент України Олена Зеркаль, повідомляє Укрінформ.

 

“Росія втручається у міжнародне судноплавство та морську торгівлю. Вона будує мости, трубопроводи та прокладає кабелі, навіть не консультуючись із нами. Росія самовільно вирішила побудувати низький міст через Керченську протоку. Тепер, з огляду на цей міст, великі кораблі не можуть пройти до важливих українських портів – Маріуполя та Бердянська. А починаючи з квітня 2018 року Росія стала зупиняти судна в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці та заважати їм. Ба більше, Росія зупиняла судна за кілька миль від українських портів. Ці дії становлять серйозне погіршення спору, який розглядається цим Арбітражним Трибуналом, і ми повідомляли трибунал про це погіршення у своєму листі від 27 листопада 2018 року. У ньому викладено, зокрема, що Росія незаконно зупинила принаймні 150 суден, що прямували до українських портів, і заважала їм, при цьому багато суден були під прапорами третіх держав”, - сказала Зеркаль.

 

За її словами, у Меморандумі України детально представлено усі порушення Конвенції ООН з морського права. І вкотре наголосила, що юрисдикція у цьому спорі очевидна.

 

“Аргумент Росії також не має під собою підстав. Він побудований на смішному уявленні, що Крим став незалежним і одразу ж приєднався до Росії. Росія не навела жодного прикладу держави, яка б визнала Крим протягом кількох годин після так званого набуття ним незалежності. Не думаю, що варто нагадувати вам про замовчування Росією цього факту”, - виголосила у своїй промові Зеркаль.

 

Вона також звернула увагу суду на те, що мета України в даному провадженні полягає у відновленні прав на морі. І нічого більше.

 

“Після розпаду СРСР, Україна як незалежна держава вважала Конвенцію ООН з морського права основою своїх відносин у сфері морського права, як із сусідньою державою Росія, так і з рештою міжнародного співтовариства. Саме тому у 1992 році ми подали до Секретаріату ООН координати вихідних ліній для визначення межі територіального моря та виключної економічної зони України в Азовському морі. Тоді Росія використала концепцію "внутрішніх вод" в якості зброї проти міжнародного морського права у відношенні Азовського моря та Керченської протоки. Її мета полягає у виключенні застосування Конвенції ООН з морського права. Маю зазначити, що Україна не погоджується із загальним твердженням Росії про те, що режим внутрішніх вод не підпадає під сферу дії Конвенцію ООН з морського права, проте це питання не актуальне в даному провадженні”, - наголосила Зеркаль.

 

Також заступниця міністра МЗС зазначила, що Керченська протока є міжнародною протокою, і посилання на статус Азовського моря та Керченської протоки як внутрішніх вод є хибним.


“Додаткові заперечення Росії просто безпідставні. Наприклад, Росія стверджує, що усі її дії в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці є «воєнною діяльністю». Чи дійсно Росія вважає розкрадання українського природного газу воєнною діяльністю? Або ж будівництво мосту? Або витіснення рибалок із традиційних зон вилову? А як щодо вилучення з морського дна цінних культурних об'єктів? Відповідь на всі ці питання очевидна”, - сказала Зеркаль.

 

Слухання триватимуть до вечора. Наживо транслювали лише перші 30 хвилин виступу. В понеділок свою позицію озвучила РФ. Згідно з графіком, завтра в слуханнях оголошено перерву. Другий раунд починається 13 червня, виступатиме Росія. Наступного дня, 14 червня - Україна.

 

Як повідомлялося, у Постійній палаті третейського суду в Гаазі у понеділок, 10 червня, розпочалися попередні слухання стосовно позову України про порушення Росією Конвенції ООН з морського права.

 

Нагадаємо, у вересні 2016 року Україна ініціювала арбітражне провадження проти Російської Федерації відповідно до Конвенції Організації Об'єднаних Націй з морського права 1982 року з метою захисту своїх прав як прибережної держави у прилеглих до Криму морських зонах у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.

 

У грудні 2016 року був сформований арбітраж, який розглядатиме цей позов. Україна просить арбітражний трибунал підтвердити її права як прибережної держави та зобов’язати РФ припинити міжнародно-протиправні діяння у відповідних морських акваторіях, надати Україні відповідні запевнення і гарантії їх неповторення та відшкодувати всі завдані Росією збитки.

 

У травні 2017 року арбітраж ООН з морського права виніс процедурне рішення за позовом України проти РФ.

 

Згідно із затвердженим регламентом розгляду справи, до 19 лютого 2018 року українська сторона має надати меморандум, який містить виклад обставин, на які спирається Україна, заяву з питання права і пояснення.

 

Російська Федерація у свою чергу до 19 листопада 2018 року повинна буде представити свій контрмеморандум, що містить будь-які заперечення з питань юрисдикції та/або прийнятності, відповідь на український меморандум, будь-які зустрічні вимоги і необхідні пояснення. Після цього Україна до 19 квітня 2019 року зможе дати відповідь на російський контрмеморандум, а РФ отримає можливість до 19 вересня 2019 року представити свої повторні заперечення.

схожі новини