Новини 2019-09-17 11:48

Громадськість звернулася до Зеленського із закликом не допустити капітуляції України

Активісти перерахували засади, що мають бути основою національної позиції Києва у переговорах лідерів держав “Нормандської четвірки”.

Українські громадські діячі, науковці, експерти, волонтери та добровольці у відкритому зверненні до президента України Володимира Зеленського висловили занепокоєння його заявою про те, що на зустрічі лідерів держав “Нормандської четвірки” буде обговорюватися “формула Штайнмайєра”, яка виносить за дужки переговорів питання деокупації Криму та відповідальності Росії як держави агресора. Активісти закликали не допустити капітуляції і перерахували засади, що мають бути основою національної позиції України у переговорах.

 

Відповідне звернення на своїй сторінці в Facebook опублікував учасник російсько-української війни Мирослав Гай.

 

 

У тексті зауважується, що згода з “формулою Штайнмайєра” або з будь-якою схожою формулою означатиме капітуляцію України на умовах Кремля.

 

«Миру з Росією не можна досягати будь-якою ціною. Такий мир призведе до ще масштабнішої війни, до більших жертв і поневірянь українців, спричинить руйнацію незалежної державності України. В історії українсько-російських відносин безліч прикладів, коли поступки кремлівському керівництву заохочували агресора до ще більших вимог», - йдеться в листі.

 

Наголошується, що прагнення України до справедливого миру є несумісним з капітуляцією на умовах агресора і має ґрунтуватися на загальновизнаних нормах міжнародного права.

 

З огляду на це, активісти перерахували засади, що мають бути основою національної позиції України у переговорах:

 

1. Росія розпочала і продовжує збройну агресію проти України, окупувала Крим і частини Донеччини та Луганщини. Унаслідок російської агресії загинули або були скалічені десятки тисяч українців, мільйони наших громадян були змушені покинути свої домівки або поневіряються в умовах окупаційного режиму. Україна потерпає не від “внутрішньоукраїнського конфлікту”, а від здійснюваної Росією збройної агресії та її наслідків.

 

2. Звільнення окремих районів Донеччини та Луганщини невіддільне від деокупації Криму. І в Криму, і на Донбасі агресор – один, природа агресії – одна, порушення міжнародного права та людських прав і свобод – однакові. Всі окуповані Росією території мають бути повернуті Україні разом і одночасно.

 

3. Кремль повинен звільнити всіх українців, які незаконно утримуються в Росії та на окупованих нею територіях.

 

4. На окупованих територіях не можуть відбуватися вибори ні до органів місцевого самоврядування, ні до Верховної Ради України.

 

5. Всі російські окупаційні сили повинні залишити українську територію без будь-яких умов.

 

6. Україна має відновити повний контроль над усією лінією українсько-російського Державного кордону.

 

7. Звільнені Росією українські території не можуть мати жодних особливих статусів, які б ставили під сумнів унітарний устрій України.

 

8. Відповідальність за агресію проти України та окупацію українських територій несе Росія.

 

9. Україна повинна вимагати повного відшкодування збитків, завданих агресією та окупацією, і покарання винних за вчинення міжнародних кримінальних злочинів.

 

10. Мирні домовленості не можуть бути досягнуті ціною відмови України від вже зробленого нею і конституційно закріпленого євроатлантичного цивілізаційного вибору та курсу на повноправне членство в НАТО і Європейському Союзі.

 

«Усі ці положення мають стати ключовими елементами позиції України під час переговорів у будь-якому форматі. Закликаємо Президента України дотримуватися саме такої позиції. Глава держави повинен усвідомлювати, що Український народ не погодиться з принизливим миром і чинитиме опір будь-яким спробам нав’язати капітуляцію перед Кремлем», - наголошується у зверненні.

 

Станом на ранок 17 вересня 2019 року звернення підтримали понад 80 осіб та низка організацій. Воно відкрите для приєднання, список постійно доповнюватиметься. Охочих підтримати це звернення просять надсилати інформацію про себе на електронну адресу: center.opad@gmail.com.

 

Нагадаємо, 12 вересня президент Зеленський висловив сподівання, що зустріч у нормандському форматі пройде у вересні 2019 року, і заявив, що лідерами чотирьох країн будуть розглядатися всі пункти Мінських угод і «формула Штайнмайера».

 

16 вересня Зеленський заявив, що на зустрічі лідерів нормандського формату обов'язково потрібно вирішити питання щодо обміну “всіх на всіх”, термінів розведення військ і виведення усіх військ з окупованих територій.