Новини 15:40

Дев'ять запитань про Туреччину та Сирію, які ви соромились поставити

Пам'ятка для тих, хто хоче розібратися, хто такі курди та чому Туреччина на них нападає.

Минулої середи, 9 жовтня, на північному сході Сирії розпочалися авіаудари з боку Туреччини. Напередодні турецький президент Таїп Ердоган оголосив про збройний наступ на курдське населення Сирії. 

 

 

Європейські та американські лідери засудили політику Ердогана та ввели проти Туреччини ряд санкцій. 

 

Ердоган 16 жовтня оголосив, що припинить наступ, якщо курдські військові формування складуть зброю. Утім, конфлікт продовжується. 

 

Ситуація розвивається стрімко, і тому Vox підготували пам'ятку, щоб допомогти зрозуміти, що відбувається.

 

1. Хто такі курди? 

 

Курди - це етнічна група, яка населяє переважно Іран, Ірак, Туреччину, Сирію та Вірменію. Вони вважаються однією з найбільших етнічних груп без власної держави. Курдське населення в Сирії - одне з найменш чисельних. На півночі країни проживають близько 1,7 мільйона курдів. 

 

Курди часто стикаються з репресіями в державах, на території яких проживають. Зокрема, в Сирії при режимі Хафеза Аль-Асада (з 1970-тих до 2000 року) представникам курдського населення відмовляли в громадянстві та основних правах. Із дискримінацією вони стикаються досі. 

 

Курди намагалися опиратися сирійському режиму, але не були об'єднані політично. У 2011 році, під час громадянської війни, активнішою почала ставати партія "Демократичний союз курдів" (PYD), яка згодом прийшла до влади. 

 

Курди оголосили частину території на півночі Сирії власною автономією та назвали її "Роджавою". У 2015 році були створені "Демократичні сили Сирії". 

 

2. Чому Туреччину хвилює, чим курди займаються в Сирії?

 

Це пов'язано зі створенням у Туреччині "Робітничої партії Курдистану" (PKK), визнаної багатьма країнами терористичною організацією. 

 

Партія мала на меті створення курдської держави. З 1984 року вона вела проти Туреччини війну, в якій загинуло понад сорок тисяч людей. 

 

З точки зору Туреччини, утворення поряд із кордоном автономної курдської території несе загрозу безпеці держави. Ердоган не хоче бачити жодного самоуправління курдів.

 

3. США об'єдналися з курдами у боротьбі проти Ісламської Держави. Чому? 

 

У 2014 році Ісламська Держава (ІДІЛ) почала швидко консолідувати терористичні угрупування в Іраку та Сирії. Сили ІДІЛу швидко дійшли до курдського міста Кобане. Туреччина відмовилася допомагати курдам і була не проти, щоб ІДІЛ усунув її ворога. 

 

Проте США втрутилися в конфлікт у вересні 2014 року. У жовтні американці почали наносити авіаудари, а курдські ополченці - відвойовувати захоплені території. У 2015-му вони остаточно звільнили Кобане.  Битва за Кобане була важливою подією у боротьбі проти Ісламської Держави. США було важко ігнорувати внесок курдів і цю перемогу. 

 

Сирійські курди були не найкращим союзником для США через конфлікт із Туреччиною, союзником НАТО. Але кілька причин, зокрема небажання розміщувати у Сирії власні війська, підштовхнули американську владу до партнерства з "Демократичними силами Сирії". 

 

4. Що курди зробили для поразки Ісламської Держави? 

 

Адміністрація попереднього президента США Барака Обами забезпечила підготовку та повітряну підтримку "Демократичних сил Сирії". Обама хотів використати курдів для перемоги над Ісламською Державою з мінімальним використанням американських сил. Адміністрація Трампа хотіла того ж, але у 2017 році президент вирішив озброїти сирійських курдів, чим насторожив Туреччину. 

 

У червні 2017 року "Демократичні сили Сирії" розпочали наступ на Ракку - фактичну столицю халіфату Сирії. За підтримки США курди взяли місто у жовтні. 

 

"Демократичні сили" почали рухатися на південь і взяли останню позицію Ісламської держави у березні 2019 року, втративши загалом 11 000 своїх військових.

 

5. Чому зараз Туреччина атакує курдів у Сирії?

 

"Демократичні сили Сирії" все більше розширюють територію свого впливу. Це хвилює Ердогана, оскільки він боїться, що утворення курдської держави на кордоні з Туреччиною стане причиною повстання курдів у його країні. 

 

Тому турецький президент хотів відтіснити курдів від кордону та створити між ними та Туреччиною буферну зону. Також у його планах - переселити в цю буферну зону близько двох мільйонів сирійських біженців, що втекли до Туреччини з початку громадянської війни в Сирії.

 

У серпні 2019 року США та Туреччина заключили договір про поступове створення буферної зони. Також США переконали курдів зруйнувати частину своїх укріплень, що зробило їх більш уразливими на випадок атаки з боку Туреччини. 

 

Після телефонної розмови з Ердоганом 6 жовтня Трамп наказав вивести з Сирії американські війська, які там залишалися. Після цього Ердоган оголосив про наступ. 

 

6. Що відповіли курди?

 

Курди назвали рішення США вивести війська "ударом у спину", але заявили, що будуть стримувати турецьку агресію. 

 

Втративши американців у якості союзників, курди уклали угоду з режимом Асада про те, що сирійські війська будуть знаходитися поряд із кордоном і допоможуть стримувати наступ Туреччини і захищати цивільне населення. 

 

"Демократичні сили Сирії" також завили, що продовжать контролювати регіон на півночі Сирії, але чи триватиме це довго - наразі не зрозуміло. 

 

7. Що це означає для Ісламської Держави? 

 

Наразі "Демократичні сили Сирії" контролюють близько 11 000 затриманих терористів Ісламської Держави. Проте міжнародна спільнота сумнівається, що курди зможуть тримати ситуацію під контролем довго. Пентагон стверджує, що ІДІЛ активно набирає нових членів. 

 

Хоча Ердоган заявляє, що бореться з терористами, очевидно, що його цікавлять курди. Також не зрозуміло, чи готова Туреччина взяти відповідальність за контроль над ув'язненими терористами. 

 

ІДІЛ вже не контролює велику територію, але перетворюється на повстанський рух і досі становить загрозу в Сирії та Іраку.

 

Експерти стверджують, що Ісламська Держава може скористатися дестабілізацією регіону. Одним із доказів того, що це відбувається, є те, що ув'язнені терористи 13 жовтня втекли з табору Айн-Іссі на північному сході Сирії. 

 

8. Що відповідають США? 

 

14 жовтня Трамп виступив із жорсткою заявою проти Туреччини. Він оголосив про санкції та припинення торгових переговорів із Ердоганом. 

 

Конгрес збирається піти далі та заборонити продаж зброї Туреччині, що вже зробив Євросоюз. 

 

16 жовтня Палата представників прийняла за основу резолюцію, яка засуджує виведення Трампом військ із Сирії. 

 

9. Що це означає для війни в Сирії?

 

Хоча курди намагаються тримати позиції, майбутнє їхнього демократичного експерименту виглядає похмурим. Ймовірно, після альянсу з Асадом території на півночі Сирії (ті, над звільненням яких спільно працювали курди та американці) знову перейдуть під його контроль. 

 

Десятки тисяч людей можуть мігрувати на південь, щоб врятуватися від бомбардувань. 

 

США скоріше за все не матимуть жодного впливу на ситуацію після рішення Трампа вивести з Сирії американські війська. Натомість, питання миру можуть вирішувати Росія та Туреччина. 

схожі новини