Новини 17:37

Європарламент оголосив лауреата премії Сахарова

Мова йде про Ільхама Тохті.

У четвер, 24 жовтня, уйгурський економіст Ільхам Тохті став лауреатом премії Сахарова «За свободу думки». Про це йдеться на сайті Європарламенту.

 

Ільхам Тохті бореться за права уйгурської меншини Китаю, яка мешкає у районі Сіньцзян, і вже п’ять років відбуває довічне покарання за звинуваченням у сепаратизмі. Тохті пояснював, що виступає за права уйгурів, оскільки у них немає власного представництва. У 2014 у суді він зазначав, що ніколи не закликав до відокремлення від Китаю, а навпаки – виступав за спілкування між двома етнічними групами.

 

Президент Європарламенту Давид Сассолі під час оголошення лауреата закликав владу Китаю «негайно» звільнити Тохті.

 

До цьогорічного списку фіналістів також потрапили бразильські правозахисники – жертва політичного вбивства у 2018 році Маріель Франко та еко-активісти Клауделіс Сильва дос Сантос і Чиф Раоні, а також група студентів із Кенії Restorers: Стейсі Овіно, Синтія Отьєно, Чистота Ачіенг, Маскрин Атьєно та Айві Акіні. Вони захищають права жінок у своїй країні і розробили додаток i-Cut, який має допомогти дівчатам боротися з каліцтвом жіночих статевих органів.

 

Урочиста церемонія нагородження відбудеться 18 грудня у Страсбурзі.

 

Нагадаємо, премія імені Сахарова започаткована 1988 року і є щорічною відзнакою Європарламенту. Вона присуджується в чотирьох царинах, зокрема в сфері захисту прав людини і її основних свобод. Розмір винагороди становить 50 тисяч євро.

 

12 грудня 2018 року Європарламент нагородив премією «За свободу думки» імені Сахарова українського режисера Олега Сенцова. Тоді її вручили сестрі політичного в'язня Наталії Каплан. Сенцов – перший в історії представник України, якого відзначили цією нагородою.