Новини 2020-02-06 13:30

Олександр Крамар: Масштабне спотворення демографічної ситуації в Україні може мати для владної команди прагматичний інтерес

В економічній площині це загрожує масштабним перерозподілом фінансових потоків на користь регіонів, де «Слуга народу» та Володимир Зеленський мають вищий рівень підтримки.

Масштабне спотворення реальної демографічної ситуації в Україні (приблизна оцінка чисельності та розміщення населення, презентована міністром нинішнього Кабінету Міністрів Дмитром Дубілетом, - ред.) може не лише свідчити про непрофесійність нинішніх урядовців чи просте намагання заощадити кілька десятих відсотка держбюджету, а й мати для чинної владної команди цілком прагматичний політичний інтерес. Про це пише на сторінках Тижня пише експерт Олександр Крамар.

 

«В економічній площині це загрожує масштабним перерозподілом фінансових потоків на користь регіонів, де «Слуга народу» та Володимир Зеленський мають вищий рівень підтримки. Сам Дубілет уже визнав, що дані його оцінки чисельності населення можуть впливати на розподіл бюджетів і субвенцій», – попереджає він.

 

І, зауважує Крамар, хоч під час презентації результатів Дубілет і намагався заспокоїти, що «до великих перерозподілів це не призведе», оскільки «відмінність між числом наявного населення, яке ми вирахували, та числом офіційної статистики, якщо не брати окуповані території, приблизно всюди однакова. І відповідно пропорції не особливо змінюватимуться». Однак це суперечить фактичним результатам проведеної ним оцінки, яка зафіксувала величезні відмінності: від – 18–26% у низці західних регіонів до + 66,5% на підконтрольній частині Луганщини. 

 

За словами експерта, перерозподіл фінансових потоків може бути використаний, зокрема, і в політичних цілях під найближчі виборчі кампанії через їхній перерозподіл на користь регіонів, де нинішня влада має кращу підтримку та шанси здобути більшість на місцевих виборах. Не кажу вже про те, що оцінка населення методом Дубілета відкриває можливості й для інших масштабних маніпуляцій під час наступних виборів.

 

«Визнана за достовірну оцінка населення від Дубілета не може не позначитися й на нарізанні виборчих округів. Адже в низці регіонів вона зафіксувала чисельність усіх мешканців меншу або на рівні, близькому до чисельності громадян внесених до виборчих списках», – пише Крамар.

 

Можливо, зауважує він, ще небезпечнішою є загроза використання явно спотвореної за методом Дубілета картини територіального розміщення населення для заниження частки громадян, які використовують українську мову, підтримують єдину помісну церкву, європейський та євроатлантичний вибір. І навпаки: збільшення частки тих, хто виступає проти. Адже різні макрорегіони традиційно під час соціологічних опитувань демонструють відмінні політичні та геополітичні настрої, ставлення до ключових маркерів української ідентичності, мають різні частки україномовних і російськомовних громадян.

 

«Отже, той потужний зсув у територіальному розміщенні населення, який пропонують дані від Дубілета, загрожує масштабною переоцінкою результатів соціологічних досліджень і виборів», - наголошує експерт.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»