Новини 2020-02-14 16:25

У PinchukArtCentre звільнили працівників. Що відомо про конфлікт?

Офіційно інформацію про звільнення озвучив арт-директор центру Бйорн Гельдхоф під час прес-конференції 6 лютого.

У столичному центрі сучасного мистецтва PinchukArtCentre, заснованому олігархом Віктором Пінчуком, звільнили 30 гідів та медіаторів. Працівники переконані, що так сталося через створення ними профспілки. Про це йдеться у заяві профспілки у Facebook у середу, 12 лютого.

 

«Друзі, це сталося – нас усіх звільнили! Нас, 30 медіаторів і гідів PinchukArtCentre, звільнили після того, як ми створили профспілку. Ми не отримували від керівництва жодних повідомлень чи пояснень», - йдеться в повідомленні.

 

Офіційно про звільнення стало відомо від представника керівництва – арт-директора Бйорна Гельдхофа – під час прес-конференції 6 лютого. До того про звільнення здогадувалися – оскільки керівництво не запросило медіаторів до підготовки виставки номінантів PinchukArtCentre 2020. На звернення в особистому листуванні керівництво не відповідало. Відтак, профспілка розіслала лист у ЗМІ, щоб ті на прес-конференції порушили питання про статус медіаторів.

 

На запитання видання Your Art Гельдхоф відповів, що медіатори працюють за контрактом, що оновлюють кожну виставку. Зараз інституція переглядає позицію медіатора та хоче замінити їх на гідів, які водитимуть екскурсії щопівгодини та розповідатимуть не лише про кожну з робіт, а й про контекст та кураторське бачення проекту.

 

Працівники заснували профспілку у жовтні 2019 року. Як пише її очільниця Анастасія Бондаренко, до березня 2019 року медіаторів та гідів оформлювали за цивільно-правовим договором, як осіб, що надають послуги. Після того, як трудові відносини було оформлено правильно – за трудовим договором, працівники почали вимагати гарантованих законом лікарняних, відпусток, офіційного працевлаштування неповнолітніх, укладення колективного договору. Але керівництво відповідало, що це «не передбачено бюджетом».

 

«Ми домоглися виплат лікарняних, відпускних, офіційного працевлаштування неповнолітнього співробітника. Але на цьому порозуміння з боку керівництва вичерпалося», - пише Бондаренко. Вона зазначає, що дирекція зрештою перестала приймати офіційні листи, на працівників почали тиснути, подекуди навіть залякуючи.

 

У коментарі Hromadske вона зауважила, що центр вимагав від профспілки список її членів і відмовлявся надавати їй інформацію. Профспілка планує звернутися до контролюючих органів, вимагати публічного вибачення з боку інституції, відновлення посад з усіма трудовими правами, укладення з працівниками безстрокових трудових договорів та колективних договорів.

 

Натомість PinchukArtCentre у Facebook стверджує, що при подачі заяви про прийом на роботу медіатори розуміли, що їхня робота припиняється з закінченням виставки. У центрі наголосили, що інституція працює за українським законодавством і співробітники мають всі гарантії. Керівництво PinchukArtCentre пропонувало медіаторам спільно «переосмислити» їхню посаду, однак не отримали жодної реакції, ані навіть відповіді на лист з пропозицією про спільну роботу над колективним трудовим договором.

 

Зараз же центр «випробовує нову модель взаємодії відвідувачів із виставкою». На нових виставках будуть комбінувати безкоштовні екскурсії та аудіогід для представлення кожного твору.

 

Зауважимо: медіатор – це спеціаліст, що працює у виставковій залі. Його завдання – допомагати відвідувачам у розумінні, що взагалі відбувається в сучасному мистецтві.