Новини 2020-03-23 13:26

У "Європейської Солідарності" заявили, що на позачерговому засіданні Ради готують скасування закону про мову

За словами Княжицького, фактично йдеться про повернення українського телевізійного ефіру (радіо не чіпають) в те, як він виглядав після прийняття визнаного неконституційним закону про мову Ківалова-Колесніченка.

Нардеп від "Європейської Солідарності" Микола Княжицький заявив, що на позачерговому засіданні Верховної Ради влада хоче відмінити положення Закону України про функціонування української мови, як державної, зокрема про розмір квот на радіо та телебаченні.

 

«Друзі! Інформую, що під виглядом захисту від коронавірусу зараз готуються пропозиції про скасування закону про мову. Ми з Володимиром В'ятровичем, Софією Фединою, Вікторією Сюмар, усією фракцією ЄС не допустимо цього. Закликаю до солідарності колег з інших фракцій», - написав він у Facebook.

 

За словами нардепа, законопроект пропонує:

 

  • зупинити до кінця року дію квот україномовного продукту в ефірі;
  • зупинити дію україномовних квот на ТБ, а строк запровадження наступного етапу (збільшення до 90%) перенести на 2026 рік;
  • тимчасово зняти з телеканалів та радіостанцій вимоги дотримуватись умов ліцензій;
  • зняти обмеження на трансляції фільмів і передач, створених не в Україні, ЄС, США та Канаді (тобто фактично йдеться про російські фільми і передачі) до кінця року;
  • зняти вимоги щодо прозорості структури власності мовників до кінця року;
  • зняти обмеження по кількості реклами, спонсорства, телепродажу до кінця року;
  • тимчасово зняти обмеження на трансляцію фільмів, які не мають прокатного посвідчення;
  • зупинити дію статті про мову в сфері культури в Законі про забезпечення функціонування української мови як державної (до липня 2024 року);

«Фактично йдеться про повернення українського телевізійного ефіру (радіо не чіпають) в те, як він виглядав після прийняття визнаного неконституційним закону про мову Ківалова-Колесніченка. З тією лише відмінністю, що тепер навіть програмні концепції телеканалів не будуть діяти, оскільки вони також перестають бути обов’язковими до кінця року. Тобто в телеефірі можна буде поставити будь-який російський серіал без перекладу українською та показувати його цілодобово», - написав нардеп.

 

Княжицький наголосив, що вказані пропозиції є неприйнятними, оскільки державний статус української мови встановлений Конституцією та розкритий багатьма законами. За висновком Конституційного Суду українська мова має захищатись та охоронятись на рівні з державними символами такими як герб, гімн та прапор. І запропоновані законопроектом зміни очевидно зазіхають на цей державним символ. Фактично йдеться про зупинення державного статусу української мови. Немає ніякої різниці між зупиненням застосування державної мови та зупиненням застосування, наприклад, державного прапору України – і в тому і в іншому випадку йдеться про діяльність проти конституційних засад держави.

 

Нагадаємо, екс-президент Петро Порошенко підписав Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" 15 травня 2019 року. 

 

Як повідомлялося, 53,9% опитаних українців не підтримують надання російській мові статусу другої державної. 

схожі новини