Новини 2020-06-25 11:44

Спільнота «Мова об’єднує» закликала уряд призначити мовного омбудсмана

Раніше цю посаду обіймала Тетяна Монахова.

У четвер, 25 червня, громадянська спільнота «Мова об’єднує» закликала уряд призначити Уповноваженого з захисту державної мови. Про це йдеться на сторінці спільноти у Facebook.

 

Зокрема, Кабмін закликають розглянути кандидатури Святослава Літинського і Тараса Кременя.

 

Зазначається, що уряд не ухвалює постанови, що має запустити роботу секретаріату Уповноваженого, та штучно затягує процес призначення самого Уповноваженого, не виконуючи прямих вимог закону.

 

Стаття 50 Закону про мову передбачає, що Уповноважений Верховної Ради з прав людини, керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, та керівник центрального органу виконавчої влади у сфері державної мовної політики подають Кабміну по одній кандидатурі на посаду Уповноваженого, і «у разі дострокового припинення повноважень Уповноваженого кандидатури подаються впродовж 30 днів з дня дострокового припинення».

 

«Цей 30-денний термін сплив 5 червня, і всі передбачені законом посадовці вчасно подали кандидатури. В.о. міністра культури Світлана Фоменко на підставі одностайного рішення представницької комісії запропонувала уряду призначити на посаду Уповноваженого Святослава Літинського. Кандидатуру Літинського подав уряду і міністр юстиції Денис Малюська. Омбудсман Людмила Денісова на підставі проведеного її відомством конкурсу внесла кандидатуру Тараса Кременя. Тож уряду залишається лише призначити одного з цих кандидатів на посаду», - зазначають у спільноті.

 

Згідно з законодавством, уряд розглядає всі кандидатури та ухвалює рішення впродовж засідання. Перед розглядом кожен із кандидатів  має право виступити перед членами уряду. Уряд ухвалює рішення відкритим голосуванням і призначає кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів.

 

Тим не менш, зазначається, що уряд з подачі міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка саботує цю процедуру: «З відповіді міністерства культури й інформаційної політики на інформаційний запит, а також з наполегливих спроб Ткаченка зірвати законну процедуру призначення Уповноваженого випливає, що міністр узяв курс на пряме порушення закону: вдати, що ніякого конкурсу і внесення кандидатури від Мінкульту не було, а потім внести і проштовхнути через уряд власного кандидата… Ми закликаємо Олександра Ткаченка відмовитися від цієї авантюри, а Кабінет міністрів – не допустити порушення закону», - йдеться в повідомленні.

 

Зазначається, що посада Уповноваженого не належить до сфери управління Мінкульту чи іншого міністерства. Інститут Уповноваженого діє незалежно від інших державних органів та посадових осіб.

 

«Закликаємо небайдужих громадян по всій Україні у разі продовження зволікання з призначенням Уповноваженого до акцій прямої дії і всіх передбачених законодавством форм протесту, щоб змусити владу виконувати Закон», - йдеться в повідомленні.

 

Нагадаємо, посада мовного омбудсмана передбачена законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухваленим 25 квітня 2019 року. На Уповноваженого закон покладає «захист української мови як державної» та  «захист права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг на всій території України і усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою». На цю посаду 27 листопада була призначена доктор філологічних наук, доцент, завідувачка кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили Тетяна Монахова. 24 квітня вона пішла у відставку – пояснивши, що за час роботи їй так і не вдалося домогтися створення Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови.

схожі новини