Новини 2020-08-14 16:29

Ціханоуска заявила про створення Координаційної ради для передачі влади

Опозиціонерка закликала приєднуватись до ради організації, які підтримали протести.

Опозиційна кандидатка у президенти Білорусі Святлана Ціханоуска у п'ятницю, 14 серпня, після оголошення офіційних результатів виборів запропонувала створити Координаційну раду для мирної передачі влади. Сама опозиціонерка перебуває у Литві. Про це йдеться у повідомленні Telegram-каналу команди Ціханоускай.

 

"До цієї ради можуть увійти представники громадянського суспільства, шановні та відомі білоруси, професіонали своєї справи", — йдеться у повідомленні.

 

Тіхановська також закликала приєднуватись до ради організації, які підтримали протести.

 

Крім того, у заяві озвучили вимоги до влади.

 

"Влада повинна показати готовність до діалогу з народом. Це означає, відпустити всіх затриманих. Це значить, прибрати з вулиць міст ОМОН і війська. Це означає порушити кримінальну справу проти тих, хто віддавав злочинні накази бити і стріляти в людей", — йдеться у повідомленні.

 

Як повідомлялося, згідно з офіційними результатами, на виборах президента Білорусі Аляксандр Лукашенка набрав 80,1% голосів, Ціханоуска - 10,1%.

 

Нагадаємо, у ніч на 10 серпня, після президентських виборів, у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника  в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.

 

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня - понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.