Новини 2020-09-24 13:00

Юрій Лапаєв: Обсяги фінансування ставлять під питання розвиток ЗСУ

Уже цього року державна програма з розвитку ракетного озброєння, яке є найкращим засобом стримування, фактично провалилася.

Обсяги фінансування ставлять під питання розвиток Збройних Сил України й забезпечення війська новітніми зразками озброєння. Про це пише журналіст Тижня Юрій Лапаєв.

 

Він нагадав, що на безпеку й оборону проєкт держбюджету передбачає витратити рекордні для України 267 млрд грн — на 22 млрд більше, ніж торік. Проте ці кошти розподілені так, що Міноборони наступного року матиме на 0,1% менше. Зі складу оборонного відомства лише Головне управління розвідки отримає надбавку майже 12%.

 

Лапаєв зауважив, що вже цього року державна програма з розвитку ракетного озброєння (яке є найкращим засобом стримування) фактично провалилася. Закупівлю комплексу протикорабельних крилатих ракет «Нептун» не було передбачено в державному оборонному замовленні на 2020 рік, тоді це пояснювали необхідністю дочекатися випробувань і офіційного прийняття на озброєння. Минув місяць із моменту офіційного рішення Міноборони, проте досі невідомо, чи отримує його виробник замовлення і в якій кількості. Нещодавно ДП «ДККБ «Луч» достроково поставило до війська модернізовані боєприпаси до високоточної РСЗВ «Вільха» — утім, ішлося про виконання контракту від 2018 року. Мають затримку з оплатою і ті позиції, які були додані до ДОЗ, деякі проєкти, як-от САУ «Богдана», взагалі зупинено. Невідома доля й новітнього корвета для ВМСУ.

 

Також, за його словами, збільшуються проблеми із заборгованістю. Наприклад, критична ситуація з костянтинівським заводом «Кварсит». Це підприємство виробляє радіопрозорі обтічники для ракет і є єдиним виробником цієї продукції в Україні. Станом на вересень борги перед підприємством лише із зарплати становили понад 24 млн грн.

 

«І жодні акції протестів працівників заводу не мали успіху. Як довго виробники власним коштом розроблятимуть і випробуватимуть новітні зразки ОВТ, сподіваючись, що держава колись за це заплатить, — невідомо. Проте відомо, що довго відбиватися від ворога тільки патріотизмом і застарілою технікою не вийде. І тоді точно настане мир. Проте мир на умовах агресора називається окупацією», — пише Лапаєв.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»