Новини 2020-10-16 15:24

Від початку протестів у Білорусі порушили понад 400 кримінальних проваджень

Про це повідомив генеральний прокурор країни Андрєй Швед.

З 9 серпня в Білорусі порушили понад 400 кримінальних проваджень через «порушення громадського порядку». Про це повідомив державному телеканалу «Білорусь 1» генеральний прокурор країни Андрєй Швед, передає «Радіо Свобода» у п’ятницю, 16 жовтня.

 

За його словами, багато з цих справ вже на стадії завершення попереднього розслідування. Швед заявив, що державні обвинувачі «по цих справах й інших справах, пов’язаних із порушенням громадського порядку», проситимуть суди «призначати максимальні покарання».

 

Швед також зазначив, що відзначається «радикалізація протестних настроїв».

 

«Йдеться, наприклад, про факти блокування дорожнього руху, перш за все – в столиці. Прокурори орієнтували органи дізнання, правоохоронців на те, щоб максимально підвищити оперативність затримання таких осіб, в кожному разі негайно порушувати кримінальні справи, вирішувати питання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту», – сказав генпрокурор.

 

Коментуючи подачу заяв від громадян, які постраждали від дій силовиків, Швед зазначив, що Білорусь – «правова держава» і що «немає жодного факту, щоб заяву-повідомлення громадянина про скоєння стосовно нього протиправних дій не було зареєстровано і розглянуто в установленому порядку».

 

«Всьому свій час, є процесуальні строки, будуть ухвалені законні рішення по кожному з повідомлень», – сказав він.

 

Видання зазначає, що експертам ООН і правозахисникам відомо про 450 задокументованих випадків катувань і жорстокого поводження з людьми, затриманими під час протестів в Білорусі. Поки що жодної кримінальної справи за цими фактами відкрито не було.

 

Нагадаємо, протести в Білорусі тривають з 9 серпня, після президентських виборів у країні, на яких, за даними білоруської ЦВК, за Аляксандра Лукашенку проголосувало 80,1% виборців, за Святлану Ціханоуску - 10,1%.

 

Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви, яка видала Ціханоускай візу на рік. Опозиціонерка заявила про готовність стати національним лідером країни на період організації чесних виборів.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах. 

 

23 вересня Лукашенка провів таємну інавгурацію. Низка країн світу, зокрема і Україна, інавгурації не визнали.

 

12 жовтня в МВС Білорусі заявили, що силовики не підуть з вулиць і застосовуватимуть бойову зброю у разі потреби.