Новини 2020-10-28 18:51

Закриття реєстру е-декларацій та подовження НС до кінця року. Головне за 28 жовтня

Тиждень.ua зібрав головні новини цієї середи.

КСУ оприлюднив рішення щодо е-декларування. НАЗК закрив реєстр

 

Конституційний суд оприлюднив рішення від 27 жовтня стосовно неконституційності ст. 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за недостовірне декларування. Про це повідомляє пресслужба суду.
 

"Конституційний Суд України вирішив:

1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними):

– пункти 6, 8 частини першої статті 11, пункти 1, 2, 6–101, 12, 121 частини першої, частини другу – п’яту статті 12, частину другу статті 13, частину другу статті 131, статтю 35, абзаци другий, третій частини першої статті 47, статті 48–51, частини другу, третю статті 52, статтю 65 Закону України „Про запобігання корупції“ від 14 жовтня 2014 року № 1700–VII зі змінами;

– статтю 366-1 Кримінального кодексу України.

2. Пункти 6, 8 частини першої статті 11, пункти 1, 2, 6–101, 12, 121 частини першої, частини друга – п’ята статті 12, частина друга статті 13, частина друга статті 131, стаття 35, абзаци другий, третій частини першої статті 47, статті 48–51, частини друга, третя статті 52, стаття 65 Закону України „Про запобігання корупції“ від 14 жовтня 2014 року № 1700–VII зі змінами, стаття 3661 Кримінального кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення", - йдеться у резолютивній частині рішення.

Внаслідок цього Національне агентство з питань запобігання корупції закриває реєстр електронних декларацій на виконання рішення Конституційного суду.

Реєстри будуть закриті починаючи з 18 години 28 жовтня.

"Конституційний суд визнав 27 числа – і сьогодні рішення опубліковане – неконституційним доступ громадян до інформації про доходи, видатки і майно як себе, так і всіх осіб, які отримують зарплату за рахунок податків України. Не буде реєстру декларацій (з 18-ї години на сайті – ред.). Рішення Конституційного суду повертає Україну не в 2013 рік, а в 1991, коли взагалі в принципі не існувало ніякого антикорупційного законодавства. Воно повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності", - сказав голова НАЗК Олександр Новіков після ознайомлення з рішенням КС.

Зазначається, що реєстр не працюватиме до тих пір, поки Верховна Рада не ухвалить новий закон, яким надасть НАЗК можливість відкривати таку інформацію.

Як повідомлялося, 27 жовтня Конституційний Суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за недостовірне декларування.

Зокрема, ця стаття ККУ передбачає відповідальність у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У серпні 2020 року до КС було направлене подання 47 народних депутатів щодо конституційності положень законів, які складають так звану антикорупційну платформу. Мова про електронне декларування, спецконфіскацію і оновлену ст. 368-5 ККУ, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

Зокрема, парламентарії оскаржили окремі положення законів «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про Державне бюро розслідувань», «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Кримінального і Цивільного процесуального кодексів.

Після ухвалення даного рішення у НАЗК заявили, що судді КС ухвалили це рішення у власних інтересах, оскільки відомство виявило у декількох суддів ознаки знаки декларування недостовірної інформації.

Водночас у Офісі Президента повідомили, що Володимир Зеленський використає своє право на законодавчу ініціативу, щоб відновити сталу та максимально ефективну роботу системи електронного декларування та невідворотність відповідальності за умисне порушення цих правил.

28 жовтня у Конституційному суді оприлюднили заяву зборів суддів до президента, прем'єра і голови Верховної Ради, у якій повідомили про тиск.

 

Комітет ВР заборонив журналістам 22 видань відвідувати парламент

 

Комітет Верховної Ради зі свободи слова заборонив журналістам 22 видань відвідувати парламент. У тому числі журналістам "Слідства.Інфо". Про це повідомляється на сайті комітету.

Згідно з протоколом засідання комітету, рішення ухвалили за зверненням керівника пресслужби Апарату ВР Ірини Кармелюк.

"На сьогоднішній день в парламенті акредитовано 2934 людини від 512 ЗМІ. Оскільки процедура реєстрації ЗМІ дуже проста, то людей акредитується просто безліч, вони валом йдуть. Ми здійснюємо раз на рік перевірку і деяким ЗМІ надсилаємо листи з проханням надати матеріали про роботу парламенту. На запит до 22 ЗМІ відповіли тільки 3, а інші не надали", - розповіла Кармелюк.

Вона попросила комітет позбавити акредитації журналістів тих видань, які не висвітлюють діяльність Верховної Ради. За її словами, мова йде про 22 ЗМІ та близько сотню кореспондентів.

Кармелюк заявляє, що "це не обмеження журналістів", мовляв, якщо вони доведуть, що висвітлюють роботу парламенту, то їм можуть відновити акредитацію.

У цей список також потрапило видання "Слідство.Інфо". За словами його керівниці Ганни Бабинець, це є "наступом на свободу слова і тиск на незалежні медіа з боку державних органів".

Бабинець також заявила у Facebook, що це рішення комітету будуть оскаржувати та обов'язково повідомлять про це всім міжнародним організаціям.

 

В Україні продовжили режим надзвичайної ситуації до кінця року

 

Кабінет Міністрів подовжив режим надзвичайної ситуації в Україні до 31 грудня. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль написав у Телеграмі у середу, 28 жовтня.

"У світі та в Україні рівень захворюваності на COVID-19 зростає. Тому ми продовжуємо посилену роботу всіх служб, залучених до запобігання поширенню захворювання", - зауважив він.

Шмигаль додав, що уряд також продовжить координацію своїх дій із місцевою владою щодо запобігання поширенню коронавірусу.

схожі новини