Новини 2020-11-12 11:07

Ріхард Герцінґер: Простого повернення в часи Обами за президентства Байдена не буде

У Європі радо сприймають, що Байден, на відміну від Трампа, більше орієнтований на багатосторонність. Проте задля уникнення непорозумінь зі складними наслідками європейці повинні переглянули власне уявлення про це.

Простого повернення в часи Барака Обами за нового президента США Джо Байдена не буде. Супроти Росії та Китаю, але також і щодо Ірану він вибере значно жорсткішу лінію, ніж його попередник-демократ, і вимагатиме цього від своїх європейських партнерів також. Таку думку на сторінках Тижня висловив Ріхард Герцінґер, політичний колумніст, Берлін.

 

За його словами, значно чіткіше за Обаму займає Байден і проізраїльську позицію. Відомі та безсумнівні його зусилля щодо України. А демократичний рух у Білорусі відтепер може розраховувати на ще більшу, ніж досі, підтримку.

 

Герцінґер зауважує, що у Європі радо сприймають, що Байден, на відміну від Трампа, більше орієнтований на багатосторонність. Проте задля уникнення непорозумінь зі складними наслідками європейці повинні переглянули власне уявлення про це. Адже є два види багатосторонності, які треба чітко розмежовувати.

 

«Перша — це відносини держав зі спільними цінностями й нормами. Така форма — есенція того, що називають західною системою цінностей, і посилення саме такої багатосторонності є пріоритетом Байдена. Інакше бачиться друга багатосторонність, за якої йдеться про домовленості між демократичними державами й авторитаризмами. Цей варіант не може мати принципової природи й повинен спиратися на строго визначені, підвладні перевірці умови. Однак у риториці та практиці європейської (особливо німецької) зовнішньої політики ця засаднича різниця надто часто розмита, а мультилатералізм перетворений на «цінність у собі», — пише політичний колумніст.

 

Він наголошує, що Байденове наполягання на нових багатосторонніх зв’язках демократичних держав — гарна нагода європейцям виправити цю помилку.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»