Новини 2020-11-19 12:00

Мовний омбудсман просить депутатів місцевих рад скасувати рішення про регіональні мови

Деякі органи місцевого самоврядування ведуть діловодство та ухвалюють рішення виключно регіональною мовою.

Мовний омбудсман Тарас Кремінь просить новообраних депутатів місцевих рад скасувати рішення про функціонування регіональних мов, які суперечать законодавству. Про це йдеться на сторінці Уповноваженого із захисту державної мови у Facebook у четвер, 19 листопада.

 

Також, він направив листа до генпрокурорки Ірини Венедіктової щодо забезпечення скасування відповідних рішень у судовому порядку.

 

«Незважаючи на те, що «Про засади державної мовної політики» визнаний неконституційним ще у лютому 2018 року, рішення окремих обласних, міських, сільських та селищних рад у Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Херсонській та Чернівецькій областях досі не скасовані», - зазначив Кремінь.

 

Відповідно до ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який набрав чинності 16 липня 2019 року, статус української мови як єдиної державної передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

 

Відтак, усі органи державної влади та місцевого самоврядування, мали у шестимісячний термін з дня набрання чинності закону, забезпечити приведення своїх нормативних актів у відповідність.

 

«Проте, окремі органи місцевого самоврядування й досі цього не зробили, а в деяких з них ведеться діловодство та навіть прийняття рішень здійснюється виключно регіональною мовою, що є прямим порушенням чинного законодавства. Скасування відповідних рішень окремих органів місцевого самоврядування для держави є надзвичайно важливим, оскільки вони суперечать та порушують вимоги, передбачені статтею 10 Конституції України, рішенням Конституційного суду України від 14 грудня 1999 р. № 10-рп/99, ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної», - сказав Кремінь.

 

Нагадаємо, 73% українців вважають українську мову рідною. Спілкуються нею переважно 53%. 66% українців вважають, що держава має сприяти подальшому втіленню закону про мову в усіх сферах, не поділяють цієї думки 20%. Підтримка закону про мову переважає в усіх регіонах України - від 88% на заході до 53% на півдні країни.

схожі новини