Новини 2020-11-26 14:14

Максим Віхров: Пандемія COVID-19 стала для Росії нагодою для чергової іміджевої кампанії

Коли пандемію у Європі вдалося більш-менш опанувати, Москва розігрує іншу партію, широко рекламуючи власну вакцину від коронавірусної хвороби.

Пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 стала випробуванням для всього світу, а для Росії — ще й нагодою для чергової іміджевої кампанії. Про це пише журналіст Тижня Максим Віхров.

 

Він нагадав, що гуманітарне прикриття для досягнення військово-політичних цілей Москва використовує не вперше — варто згадати лише «гумконвої», котрі відправлялись на окупований Донбас. А в березні 2020 року Росія організувала «гуманітарну місію» для Італії. 14 військовими літаками Іл-76 туди доправили групу військових медиків, 20 машин для дезінфекції, медичне обладнання, а також одну з 15 лабораторій військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ).

 

За словами Віхрова, прикметним є те, що операція проходила не по лінії МНС, а по лінії Міноборони РФ — очолював «гуманітарну місію» генерал-майор Сєрґєй Кікоть, заступник начальника військ РХБЗ. Інформаційний супровід був організований на найвищому рівні. По допомогу до Владіміра Путіна особисто звернувся італійський прем’єр-міністр Джузеппе Конте, а російські літаки зустрічав очільник МЗС Італії Луїджі Ді Майо. Хоча зрештою ефективність російської допомоги виявилась сумнівною, Москва підіграла італійським силам, котрі лобіюють інтереси РФ у ЄС — насамперед правлячій партії «Рух 5 зірок», яка нині переживає не найкращі часи. Для власного вжитку кремлівська пропаганда генерувала фейки про те, що італійці в пориві вдячності розвішують російські триколори, а на вулицях італійських міст вечорами лунає гімн РФ.

 

Тепер, зауважує він, коли пандемію у Європі вдалося більш-менш опанувати, Москва розігрує іншу партію, широко рекламуючи власну вакцину від COVID-19. Причому наразі Росія оголосила про винахід аж трьох препаратів… Утім, щодо ефективності російських вакцин міжнародна наукова спільнота налаштована скептично — зокрема через те, що Росія знехтувала належним випробуванням.

 

«Утім, це не заважає Москві розсилати препарат по світу. Наразі про початок тестування російської вакцини вже оголосили Венесуела та Угорщина, а Білорусь та Казахстан — про запуск її виробництва до кінця поточного року. Така компанія зібралася не випадково: Казахстан — давній геополітичний партнер Росії, Віктор Орбан лобіює інтереси Москви у ЄС, а режими Мадуро та Лукашенки встояли не в останню чергу завдяки прямій підтримці Москви. Тож участь у рекламі «Спутніка V» була для них майже обов’язковою», — пише Віхров.

 

Він наголошує, що останнє стосується і проросійських сил в Україні, котрі також розгорнули активну інформаційну кампанію на підтримку вакцини. Головним промоутером російського препарату в Україні є Віктор Медведчук.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»