Новини 2020-11-27 11:31

Шавалюк: Нова конструкція відносин Британії створює для України більше можливостей і приводів для оптимізму, ніж ризиків

По-перше, за словами експерта, сам факт завершення багаторічної епопеї з Brexit означає появу «вільного часу» у британського політикуму й, імовірно, більшого фокусу на Україні.

Після виходу Великої Британії з Європейського союзу Лондону довелося з коліс доробляти конструкцію британської геополітичної окремішності та економічних відносин, які на ній будуватимуться. Для України ця конструкція створює більше можливостей і приводів для оптимізму, ніж ризиків. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

«Нині добігає кінця перший рік після виходу СК з ЄС. Для британців він був непростим, адже виявилося, хоч скільки б часу було в їхньому розпорядженні, належно підготуватися до такої епохальної події неможливо. Довелося з коліс доробляти конструкцію британської геополітичної окремішності та економічних відносин, які на ній будуватимуться. Для України ця конструкція створює більше можливостей і приводів для оптимізму, ніж ризиків», — йдеться в матеріалі

 

По-перше, за словами Шавалюка, сам факт завершення багаторічної епопеї з Brexit означає появу «вільного часу» у британського політикуму й, імовірно, більшого фокусу на Україні. По-друге, що далі Сполучене Королівство від ЄС, то далі воно від європейської бюрократії та занадто розтягнутих у часі процедур. Можливо, коли британці знову почнуть грати власну геополітичну гру, вони в парі з американцями складуть значно вагомішу противагу Росії в питаннях, що стосуються анексії Криму та війни на Донбасі. Звісно, це питання геополітичне, але можна не сумніватися, що воно матиме чималу економічну складову, сприятливу для України.

 

«По-третє, у британців нарешті дійшли руки до підписання Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії. Її економічна частина не менш сприятлива для українських товарів, ніж Угода про асоціацію України з ЄС, а в деяких деталях навіть вигідніша (вищий розмір квот, велика кількість повністю лібералізованих товарних позицій — 98%, менша тривалість періодів між переглядами угоди тощо). Фактично ця угода закріплює ті позитивні тенденції, які розгорталися в українсько-британській торгівлі після набуття чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, а за деякими пунктами навіть підсилює їх. Безсумнівно, для українського бізнесу це створюватиме можливості просуватися на ринок СК та посилювати економічну співпрацю з британськими контрагентами. А це чергова стратегічна цеглинка в євроатлантичній інтеграції України та економічному фундаменті перемоги у війні на Донбасі», — пише експерт.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»