Новини 17:00

МВС вперто переконує, що "Беркут" не здатен стріляти бойовими набоями у людей

Від початку сутичок на Грушевського повідомлення про використання бойових набоїв бійцями "Беркуту" проти учасників протестів з’являлись регулярно. Втім лише кілька тижнів тому з’явилися непрямі підтвердження цим фактам. Однак МВС вперто заперечує їх.

Перше повідомлення про використання вогнепальної зброї з'явилося 22 січня. Тоді медики-волонтери повідомили про загибель чоловіка від вогнепального поранення, у тілі якого нібито виявили кулю калібру 9мм

У МВС відразу ж заперечили використання вогнепальної зброї. Зокрема, заступник начальника Управління зв’язків з громадськістю МВС України Сергій Бурлаков заявив, що «бійці внутрішніх військ не озброєні вогнепальною зброєю». Водночас, він підтвердив загибель активіста.

31 січня стало відомо, що серед версій вбивства з вогнепальної зброї трьох учасників протистояння між мітингувальниками та силовиками на Грушевського МВС розглядає і можливе вчинення цього злочину співробітниками міліції

Через тиждень міліція надала офіційний перелік спецзасобів, які використовувала на Грушевського. Серед них, зокрема, протиударні шоломи, бронежилети, комплекти захисту рук та ніг, протиударні щити, засоби активної оборони (гумові або пластикові кийки, наручники, електрошокові пристрої, балончики з препаратами сльозогінної та дратівної дії, ручні газові гранати, патрони і пристрої для них вітчизняного виробництва, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії).

«Для припинення групових порушень громадського порядку та масових заворушень особовий склад забезпечений протигазами, світлошумовими гранатами, димовими гранатами, водометами, бронемашинами та іншими транспортними засобами», також йшлося у повідомленні.

"Під час зазначених вище подій працівники міліції та військовослужбовці внутрішніх військ не озброєні та відповідно не застосовували табельну вогнепальну зброю чи (або) снайперські гвинтівки", - переконували у МВС.

Втім, журналісти з’ясували, що впродовж двох останніх років міліціонерам придбали щонайменше 17 тисяч не зовсім законних набоїв, які силовики могли використовували на Грушевського.

Зокрема, за результатами розслідування журналіста Аркадія Бабченка, бійці МВС могли використовувати кулі спеціального призначення, створеними для зупинки автомобілів. Про це свідчили фотографії кулі, витягнутої з легенів одного із загиблих та фото аналогічної кулі на одній із виставок зброї кілька років тому.

Як виявилося, МВС у штатному озброєнні має такі набої у великій кількості. Про що свідчать результати тендерів відомства. Так, 10 квітня 2012 року МВС уклало договори на закупівлю «патронів 12 калібру несмертельної дії». У ТОВ НВП «Еколог» було придбано 10270 патронів із пластиковими кулями та 10270 патронів із пластиковою картеччю по 9 гривень за патрон. В ТОВ «Лабораторія прикладної хімії» на тому ж тендері МВС придбало  10500 патронів для примусової зупинки транспорту по 27 гривень за штуку.

Крім того, 26 листопада 2013 року, через п’ять днів після того як Микола Азаров підписав розпорядження № 905-р про призупинення підписання угоди про асоціацію, МВС за результатами тендеру з тими ж двома учасниками  ТОВ НВП «Еколог» та ТОВ “Лабораторія прикладної хімії” уклало договори на закупівлю «пристроїв миттєвого розпилення аерозолю, патронів 12 калібру, газових гранат» на на 5,91 млн грн. У ТОВ НВП «Еколог» було придбано 1900 «пристроїв миттєвого розпилення аерозолю» – ручних газових гранат, по 324 гривні за гранату. У  ТОВ «Лабораторія прикладної хімії» МВС цього разу законтрактувало 1500 газових гранат 12 калібру для відстрілу з помпової рушниці «Форт-500» по 189 гривень за штуку. Також придбали  6730 тих же патронів для примусової зупинки транспорту  з тими ж ТТХ, що й 2012 року, але вже по 42 гривні за патрон.

Тим часом, постановою Кабміну «Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку» встановлено повний та вичерпний перелік спецзасобів. І в цьому переліку немає «патронів 12 калібру для примусової зупинки транспорту». А будь-яке розширення переліку спецзасобів можливо лише постановою Кабінету Міністрів України за поданням Міністерства внутрішніх справ і висновком Міністерства охорони здоров’я, Генеральної прокуратури України.

Згодом також стало відомо, що у МВС говорили неправду про відсутність снайперів на вулиці Грушевського. Так, у справі проти громадянина Таджикистану, якого підозрюють в участі у масових заворушеннях, свідком виступив снайпер спецпідрозділу "Беркут".

Затриманому інкримінували ч.2 ст. 294 КК України - "масові заворушення". Як сказано в ухвалі, він " брав активну участь у масових заворушеннях, що супроводжувалися насильством над особою, знищенням майна, погрозами, підпалами, опором представникам влади з застосуванням предметів, які використовувалися як зброя, і потягли за собою тяжкі наслідки".

"Доказами обгрунтованої підозри є виписка з Єдиного реєстру досудових розслідувань , рапорт прапорщика міліції БМОП "Беркут" ГУМВС ... і протокол про його допиту, протокол допиту міліціонера - снайпера БМОП "Беркут", - йдеться в ухвалі суду.

16 лютого, після відходу силовиків та протестувальників від своїх позицій на Грушевського, журналісти знайшли гільзи від набоїв німецького, польського, американського і чеського виробництва до рушниць 12 калібру. 

Всього виявлено чотири типи гільз від набоїв іноземного виробництва, які відрізнялися за кольором. Білі без будь-яких написів, але журналісти з США визначили, що вони - американського виробництва. Червоні - зроблені у Франції компанією Spartan, а помаранчеві - у Чехії, фірмою Sellier & Bellot. Сині боєприпаси вироблені у Польщі фірмою FAM Pionki. На сайті виробника вдалося знайти лише один тип патронів відповідного кольору. Фірма вказує, що це бойові заряди. У кожному такому патроні 12 свинцевих шротинок діаметром 6,8 мм.

Між тим, у МВС запевнили, що жодних набоїв, окрім як вітчизняного виробництва, не використовують.

«Сертифіковані належним чином боєприпаси «Терен-12П» і «Терен-12К» містять відповідно еластичну кулю та еластичну картеч. Жодних інших боєприпасів міліція не використовує», - йдеться у повідомленні.

«Контейнери тих набоїв, що перебувають на оснащенні підрозділів МВС України, – білого, сірого та синього кольору. В якості метальних знарядь несмертельної дії у цих набоях використовуються еластичні кулі та еластична картеч», - йдеться у повідомленні.

Водночас, представник польської компанії FAM Pionki на умовах анонімності повідомив, що знайдені у центрі Києва гільзи від патронів з маркуванням польського виробника FAM Pionki не можуть однозначно свідчити про те, що в них всередині були бойові набої.

Він відзначив, що одна й та сама гільза може використовуватися для виробництва різного типу патронів: від шумово-попереджувальних до бойових. Співрозмовник також повідомив, що FAM Pionki не продавала бойові набої українському Міністерству внутрішніх справ, не виключивши, що служби могли закупити їх у посередників.

"Хтось міг купувати у ваших оптовиків та дилерів та продавати це службам. Щось таке могло мати місце. Натомість ми безпосередньо ніколи не продавали" - сказав він, і додав,  що «компанія продає в Україні переважно мисливські набої».

Представник компанії також сказав, що набої LFT 6,8, про які написали журналісти на підставі фото знайдених гільз, є різновидом мисливських патронів, котрі можуть використовуватися для полювання на невеликих звірів.

Співрозмовник зауважив, що ці патрони відрізняються від класичних мисливських тим, що у них менші за діаметром кульки, але їх більше у патроні. Водночас він зауважив, що патрони використовують також правоохоронці, зазначивши, що їх купує польська поліція, але не уточнив, в яких цілях.