Новини 16:43

The New York Times: Ключ до енергетичної незалежності України лежить у кишені Путіна

Разом з анексією Криму Росія отримала морські території, що втричі перевищують площу кримського суходолу та містять суттєві поклади нафти та газу, вартість яких становить мільярди доларів США, - заявляє The New York Times.

На думку відомого американського видання, дискутуючи про "законні права на Крим" та "відновлення історичної справедливості", Росія намагається не привертати зайвої уваги до нафтогазової вигоди, пов'язаної з захопленням нових територій. Численні експерти в один голос свідчать, що, "відкусивши" Крим, Путін отримав дійсно ласий шматок:
"В Москві речник президента Владіміра Путіна заявив, що між анексією та енергетичними ресурсами "немає жодного зв'язку", додавши, що Росію зовсім не турбує питання нафти і газу. "Порівняно з тим потенціалом, який є у Росії, це не становить ніякого інтересу", - запевнив Пєсков у суботу.

Exxon Mobil, Royal Dutch Shell та інші солідні нафтові компанії вже дослідили шельф Чорного моря, і деякі аналітики стверджують, що його потенціал може позмагатись із запасами Північного моря, які, починаючи з 1970-х років, дали поштовх стрімкому росту економік Британії, Норвегії та інших європейських країн."

Інтенсивні розробки нафтових компаній в Атлантичному океані поблизу Бразилії, в Мексиканській затоці та Південно-Китайському морі свідчать про посилений інтерес саме до глибоких покладів вуглеводнів. Росія розуміє перспективу даного напрямку, тож ще у квітні 2012 року тодішній прем'єр-міністр Путін залучив італійську компанію-енергетичного гіганта Eni до дослідження північно-східних територій Чорного моря. Заяви Путіна доводили, що згаданий проект має для нього особливе значення. 

The New York Times стверджує: "Вже через місяць фахівці з розвідки нафти  на європейській нафтовій конференції надали доповідь, назва якої запитувала: "Чи є Чорне море наступним Північним морем?". У документі йдеться про геологічні дослідження, які засвідчили "величезний потенціал" українських територій Чорного моря, в той час як російську зону було названо менш привабливою." У серпні того ж року Україна підписала угоди щодо розробки шельфу Чорного моря з компанією Exxon, а вартість проекту за даними Національної геологічної служби становила 12 мільярдів доларів. 

Аналітики стверджують, що захоплення Криму дозволить Росії заощадити час, гроші та спростити інженерні рішення при будівництві Південного потоку, який згідно з планом мав проходити через води Туреччини, в обхід українських територій. Разом з тим спеціалісти досить песимістично оцінюють майбутнє власне українських угод, підписаних з нафтовидобувними компаніями, адже криза в Україні триває, і навряд чи варто сподіватись на швидке урегулювання нафтових питань. Водночас The New York Times згадує і той факт, що більшість країн не визнають законним захоплення Криму, а США минулого місяця  ввели торгові обмеження для АК "Чорноморнафтогаз", яка відкололась від Національної газової компанії України. Такі заходи свідчать про засудження російського вторгнення в Україну та експропріації українських активів.

схожі новини