Новини 22:10

Соціолог: Homo sovieticus сам собою нікуди не зникне

30 років – це мінімальний термін для ціннісних змін в світогляді громадян пострадянської держави. Таку думку висловив під час інтерв'ю для "Українського тижня" соціолог Євген Головаха.

"Нікуди ви ватніків і Homo sovieticus не подінете. Самі собою вони не зникнуть. Для подолання такої ситуації ми мало що зробили. Молодь повинна їздити багато і світом, і рідною країною. Тоді вона почувається більш упевненою, починає порівнювати. Але ж на Донбасі 70% населення взагалі ніколи не виїжджали зі свого регіону. Сидячи отак на місці, покоління за поколінням відтворює звичну картину світобудови. Через це треба буде сприяти постійній міграції з тих регіонів, де загроза відновлення радянських стереотипів найбільша. Це може бути освітній обмін між, наприклад, Донецьком і Луганськом та Львовом чи Тернополем, а також виїзд на навчання, стажування, роботу за кордон. Завдяки цьому можна було б перебудувати механізми соціальної інерції і трансляції цінностей. Інакше змін доведеться чекати довго", – переконаний соціолог.

"За нормальної соціальної політики, без ненажерності й нахабства політичних та економічних так званих еліт ми не мали б цієї проблеми в нинішньому вигляді. Щоб змінити стан речей, потрібні десятиліття. Цінності, повірте мені, трансформуються дуже повільно. Гадаю, якби не було війни, Україні вистачило б на це і 30 років. Та нині важко сказати, скільки часу знадобиться. Три десятиліття – мінімальний термін для того, щоб сталися якісь ціннісні зрушення", – зазначає Головаха.

"Кілька слів про фактор нинішньої війни. Багато людей, які сумували за Радянським Союзом, але побачили, що нині є ворог країни, в якій вони живуть, суттєво змінили свою думку. За останніх півроку значно іншим став рівень усвідомлення патріотичності, інтеграції, національної належності. Може, потрібен був жах війни й зовнішнього агресора, щоб люди зрозуміли: вони не у вигаданому ними світі, а в реальному, де треба захищати те, що є. Таких значно побільшало. Зокрема, в Миколаєві я побачив біля колишнього обкому, як зник пам’ятник Лєніну. Мене здивувало, що в місті не було цьому спротиву! Це справжнє диво, адже йдеться про великий промисловий, кораблебудівний центр, де багато громадян жили за радянських часів у пошані, а нині мають помітні проблеми", – наголошує експерт.

За його словами, за останні роки Україна значно поляризувалася.  

"Більшість її громадян сприйняла цінності європейського простору, що важливо. Понад 60% українців нині вважають, що їхній напрямок – Європа. Все, це вже вибір країни. Раніше такого не було, був поділ", – резюмує соціолог.

Більше читайте в матеріалі Ганни Трегуб у №35 "Українського тижня".

схожі новини