Новини 14:51

Світові ЗМІ про децентралізацію України: суперечливі реформи під тиском західних лідерів

Тиждень.ua пропонує ознайомитися із публікаціями в західній пресі, що стосуються законопроекту про децентралізацію влади в Україні.

Radio Free Europe/Radio Liberty зазначає, що «спеціальний закон буде регулювати особливості місцевого самоврядування в районах Донецької та Луганської областей, які контролюють підтримувані Росією сепаратисти».

У статті зазначають, що президент України Петро Порошенко представив зазначену пропозицію у парламенті «під тиском західних лідерів».

«Повстанці наполягали, що особливий статус підконтрольних їм районів повинен бути прописаним в конституції», - резюмує RFE/RL.

Voice of America зазначає, що противники законопроекту вважають, що закон «підриває боротьбу України задля підтримки своєї територіальної цілісності після анексії Росією українського Кримського півостра в березні минулого року».

«Якщо суд визнає закон конституційним, потрібні будуть голоси принаймні 300 з 450 депутатів, щоб прийняти законопроект в остаточному читанні. Наступна сесія парламенту планується на осінь після літніх канікул», - підкреслює VoA.

Reuters цитує помічника держсекретаря США Вікторію Нуланд, яка закликала український парламент прийняти законопроект, назвавши його «дуже, дуже важливим» для України в питанні виконання взятих на себе зобов’язань в Мінську.

«Досі не зрозуміло, які повноваження нададуть двом регіонам, якщо закон набуде чинності», - підкреслюють у статті.

Читайте також: Британський експерт: Децентралізація в Україні відволікатиме від побудови сильної об’єднавчої влади

Agence France-Presse зазначає, що «і Вашингтон, і його союзники з ЄС вважають, що часткове самоврядування може задовольнити повстанців і зняти будь-які аргументи, які Росія може використовувати для озброєння і фінансування їхньої (сепаратистів – Ред.) кампанії – підтримки, факт надання якої Москва твердо заперечує», - йдеться у повідомленні.

У публікації повідомляють, що деякі українські парламентарі вже заявили Нуланд, що її логіка є хибною, адже вона не бере до уваги поточні бойові дії на Донбасі.

Видання Daily Times називає новий законопроект «суперечливим».

«Законопроект дійсно передбачає передачу додаткових повноважень регіональній владі, але складність в тому, що за усіма діями органів місцевого самоврядування наглядатиме особа (префект, якого призначає та звільняє президент – Ред.), безпосередньо підпорядкована Києву», - зазначають у статті, додавши, що процес децентралізація в України фактично лише посилить президентську владу.

Читайте також: Геннадій Зубко: «Потрібно деполітизувати питання децентралізації, набратися терпіння й добре попрацювати»

Видання The Financial Times пише про те, що останнім часом «посилювалися побоювання», що Мінські домовленості «розвалюються».

«Відповідно до нових правил, підтримуваних США та ЄС, місцева влада буде проводити вибори відповідно до національного законодавства, надаючи тимчасове самоврядування підтримуваним Росією сепаратистських районах Донеччини та Луганщини», - йдеться у статті.

«Росія, яку Захід звинувачує в підтримці сепаратистських повстанців, утрималася від негайних коментарів щодо того, як конституційні зміни можуть вплинути на подальшу реалізацію мирних Мінських угод», - резюмує The Financial Times.

Зміни на карті бойових дій на Донбасі. Зліва - ситуація станом на 7 листопада 2014 року, справа - 9 лютого 2015 (Deutsche Welle)

Видання Handelsblatt також підкреслює, що Порошенко ініціював розгляд парламентом законопроекту «під тиском з боку Заходу». У статті стверджують, що нові пункти до конституції будуть ухвалені «на користь сепаратистів».

Крім того видання зазначає, що сепаратисти вважають кроки української влади «недостатніми».

«Вони (сепаратисти – Ред.) також скаржилися, що не було жодного спільного діалогу про зміни».

Німецьке видання Focus зауважує, що депутати від націоналістичних політсил відреагували на «поступки для сепаратистських регіонів» найгірше серед українських парламентарів.

«Противники реформи…вказують на триваліі бойові дії на лінії фронту на Сході. Представники радикальних партій заявили, що спершу потрібно виграти війну», - передає Deutshe Welle.

Читайте також: Фінансова децентралізація на словах

Польська Gazeta Wyborcza пише про те, що помічник держсекретаря США Нуланд оцінила дебати про децентралізацію в українському парламенті як «демократичні».

«Для мене, як для людини, яка відвідує Україну протягом 25 років, спостерігати за цією дискусією було дійсно цікаво - були справжні дебати, а не їх постановка.Йдеться не про федералізацію, а про децентралізацію», - зазначила політик зі США.

«Порошенко запевнив, що ці положення не означає, що на територіях, окупованих сепаратистами, буде застосовуватися особливий порядок», - резюмує Wyborcza

Видання Rhein-Neckar-Zeitung пише про те, що федералізацію підтримують лише 15% громадян України. Посилаючись на експертів, у статті зазначають, що жодних історичних передумов в Україні для цього не склалося.

«Київська влада використовує децентралізацію з метою зміцнення місцевих громад», - цитує видання політолога Вільного університету Берліну Інну Мельниковську.

схожі новини