Новини 2017-02-07 14:52

Битва за Авдіївку показала владні ігри на сході України - FT

Місцеві жителі і солдати побоюються, що їх використовують в якості пішаків.

Мешканці прифронтової Авдіївки і військовослужбовці звикли до щоденної стрільби і мінометного обстрілу за ті три роки, що пройшли з початку конфлікту між українськими військами і підтримуваними Росією бойовиками. Але 10 днів тому відбулася різка ескалація конфлікту, і місто піддається потужним обстрілам з «Градів» російського виробництва і з великокаліберної артилерії. 

«Це як Алеппо», - розповів Financial Times український солдат Сергій, порівнюючи Авдіївку з понівеченим війною сирійським містом. Його підрозділ на морозі і під крижаним дощем переносить припаси в пункт невідкладної медичної допомоги.

Початок бомбардування збігся з телефонними переговорами, що відбулась 28 січня між Владіміром Путіним і Дональдом Трампом. Через це в Україні виникли побоювання, що дані атаки є частиною плану Москви з метою вплинути на нового президента США і підштовхнути його на поступки, зазначає видання.

«Трамп під час перших днів перебування при владі в основному зберігав мовчання щодо конфлікту України і Росії, проте ознаки того, що він готовий до співпраці з Путіним, стали сигналом тривоги для Києва. Новий президент натякав, що може скасувати санкції проти Росії і погодитися з російським анексією Кримського півострова», - нагадує видання.

Аналітик інституту політики Чатем-Хаус (Chatham House) Джеймс Шерр (James Sherr) відкрито пов'язав загострення в Авдіївці з телефонною розмовою Трампа і Путіна. «Росіяни, заздалегідь підготували і все продумали, вони відповіли наочно і непропорційно, щоб перевірити реакцію Заходу», - пояснив він.

У суботу, 4 лютого, президент США поговорив по телефону з президентом України Петром Порошенком, Білий дім опублікував заяву, в якій зазначив, що адміністрація буде працювати «з Україною, Росією і всіма іншими зацікавленими сторонами, щоб допомогти відновити мир». Але в Авдіївці жителі і солдати побоюються, що їх використовують в якості пішаків у владній грі. 

«Нехай Трамп приїде сюди і сам подивиться на величезні руйнування, на страждання наших людей через російську війни проти нашої країни», - каже солдат Дмитро і благає Захід підтримати Україну і надати їй необхідне, за його словами, озброєння, і в першу чергу протитанкові комплекси «Джавелін».

«Чи знає світ про те, що відбувається з нами? - запитує мешканка Авдіївки Люда. - Люди гинуть, страждають. Нас обстрілюють. Без опалення та електрики ми ледь не замерзли до смерті».

Наступ на Авдіївку знову привернув світову увагу до конфлікту, який останнім часом зник з заголовків ЗМІ. Він також вказав на провал досягнутих у 2015 році за міжнародним посередництвом Мінських угод, націлених на те, щоб покласти край стражданням, підкреслює Financial Times.

«В Україні існує тривога щодо розколотої групи західних лідерів, які зіштовхнулися з безліччю проблем починаючи від Brexitі до несподіваної перемоги Трампа, чи вистачить їм рішучості домогтися міцного миру і зупинити війну, яка знаходиться на порозі ЄС», - йдеться у статті.

У понеділок запеклі бої в Авдіївці пішли на спад, але українські військові і бойовики продовжують звинувачувати один одного в активізації бойових дій. У той час десятки жителів і досі мешкають в наметах, не бажаючи повертатися до своїх домівок. Багато з них просять іноземних журналістів розповісти світу про їх тяжке становище.

Продовжуючи нести службу біля пункту сортування поранених, Сергій передає глузливе запрошення американському президентові приїхати на лінію фронту і все подивитися особисто.

«Великий привіт Трампу з цієї цілком реальної війни. Будь ласка, відвідайте нас, - говорить він. - Я прошу вас тільки про дві речі. Посилити санкції і дайте нам «Джавелін».