Новини 2011-03-11 19:17

ЕС закликає Каддафі відмовитися від влади

Лідери країн Євросоюзу закликали лівійського лідера Муаммара Каддафі негайно відмовитися від влади. Про це заявив у Брюсселі голова Європейської Ради Герман ван Ромпей за підсумками надзвичайного саміту, присвяченого лівійській проблемі.

Він також закликав Каддафі припинити насильство проти мирних жителів, передає ВВС.

"Режимповернувсяпротисвоїхлюдей, яківідстоюютьсвоюсвободу. У проблемиє ім'я-Каддафі. Вінповиненпіти. ЦебулоодностайнерішенняРади. Миповинніінтенсифікуватинаш тиск, щоб нинішнійрежимпішов", - заявив він. ЄС буде готовий до будь-яких заходів проти режиму Муамара Каддафі за умови необхідної юридичної бази, передає ИТАР-ТАСС.

Ромпей відзначив той факт, що 27 лідерів держав зустрілися для обговорення такої кризи, "вже сам по собі сильний сигнал"."За 10 років це сталося тільки три рази - через війну в Грузії, Іраку та через атаки 11 вересня", - підкреслив він, передає Інтерфакс.

З його заяви також стало зрозуміло, що Євросоюз визнав своїм законним партнером перехідну Національну раду. Нагадаємо, першою з європейських країн напередодні це зробила Франція.

Раніше на саміті виникли гострі розбіжності навколо можливості військового втручання, зокрема нанесення точкових ударів по військовій інфраструктурі Лівії.

За інформацією з європейських джерел, ряд країн ЄС не були готові підтримати заклик Парижа і Лондона визнати Перехідну Національну Раду як єдиного законного представника країни і надати йому всіляку допомогу.

"Ще питання, якою мірою ПНС говорить від імені народу Лівії", - заявив напередодні міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле. Він також задався питанням, що буде робити Захід, якщо почне повітряну операцію, а вона не увінчається успіхом: "Що робити тоді? Вводити наземні сили? Ми не можемо втягуватися в ще одну війну".

За наявною інформацією президент Франції Ніколя Саркозі і прем'єр Великої Британії Девід Кемерон не намагаються домогтися від колег по ЄС згоди на застосування сили, вони лише намагаються досягти домовленості про початок підготовки сил провідних європейських держав до нанесення ударів по Лівії, передає NEWSru.com.

Перед відкриттям саміту Саркозі гранично обережно сформулював ідею "точкових військових ударів", які можуть бути нанесені "якщо цього захоче ООН і схвалить Ліга арабських держав". Ці удари повинні носити "виключно оборонний характер", і можуть бути застосовані лише у разі початку режимом Каддафі "масованих авіабомбардувань мирного населення або застосування хімічної зброї".

Як раніше заявив генсек НАТО, будь-яка військова операція проти Лівії, "яка повинна здійснюватися тільки на підставі санкції РБ ООН", вимагає "значних ресурсів і планування". Саме цей етап хочуть запустити Саркозі і Кемерон - їх завдання підготувати необхідні сили і засоби, щоб у разі необхідності гранично спростити і скоротити процес прийняття рішення про повітряні удари, зробити його виключно військової процедурою.

Наприкінці лютого Рада ЄС схвалила запровадження санкцій проти влади Лівії, відповідальну за жорстоке придушення масових акцій протесту в країні. У березні Європейський Союз розширив санкції проти Лівії та режиму Муамара Каддафі.

схожі новини